Ditt barns skollunch kostar 33 kronor

upplands väsby Enligt Statistiska centralbyrån är det stora skillnader på hur mycket kommunerna satsar på skolmaten.

En skollunch i Upplands Väsby kostar i snitt 33 kronor per elev. Det är tio kronor dyrare än i Nacka, som har länets billigaste skollunch på 23 kronor.

Dyrast mat i länet finns i Sundbyberg, där lunchen kostar 44 kronor.

Snittlunchen i länet kostar 32 kronor och i riket 31 kronor.