(rubrik saknas)
Nio par gifte sig på Globens topp
SÖDERORT I fredags, 2011-11-11 gifte sig inte mindre än nio par på toppen av Globen. Det är nytt rekord för antal bröllop under en och samma dag i attraktionen SkyView. Det tidigare rekordet var fyra par som gifte sig 2010-10-10. Under förra året bytte 25 par ringar i glasgondolerna som åker på skenor längs byggnaden.
– Fler och fler verkar vilja ha en annorlunda inramning på sin stora dag, säger Marie Lindqvist, kommunikationschef vid Stockholm Globe Arenas.
SOS-sköterska ställs inför rätta
SÖDERORT I går inleddes rättegången mot den SOS-sköterska som åtalats för grovt vållande till annans död efter att 23-årige Emil Linnell avlidit.
Linnell dog den 30 januari i år efter att ha ringt larmnumret 112 och förgäves försökt få en ambulans skickad till sin lägenhet i Bagarmossen.
Rättegången hålls i Stockholms tingsrätt och tre dagar är avsatta för förhandlingarna.