I en lada på Österby gård är det full fart. Här trängs tackorna med de nyfödda lammen i boxarna och det bräks här och var. Mitt i allt detta står Saga Planting Svensson och matar några av lammen med nappflaska.

– Det här är Daisy, hon är bara två veckor gammal. Henne har mamman stött bort så den här tror att jag är hennes mamma, säger hon.

Saga Planting Svensson får en puss av Daisy.

Saga Planting Svensson får en puss av Daisy.

Stefan Källstigen

Flera av tackorna har fött både tvillingar, trillingar och till och med fyrlingar.

– Men de har bara två spenar så ibland gör tackorna så. Då får man kliva in som extramamma.

Det var nära att Daisy strök med flera gånger strax efter födseln på grund av undernäring. Det tog nån vecka innan hon började lägga på sig.

– Första natten tog vi hem henne så hon fick ligga på golvvärmen i tvättstugan i en hundkorg.

Saga håller Daisy när hon matar henne. Sedan får hon en puss på kinden av det lilla lammet.

– De blir otroligt tillgivna när man kliver in som mamma, på gott och ont. Hon måste lära sig att hon är ett lamm.

De nya lammen är supersöta.

De nya lammen är supersöta.

Stefan Källstigen

Tuffa beslut

Det är inte alla som lamm som klarar sig efter födseln. Vissa avlivas för de ändå inte kommer att överleva. Andra föds döda. Det hände en av tackorna på gården. Tackan blev sjuk och henne har veterinären precis varit och tittat på.

De blir otroligt tillgivna när man kliver in som mamma.

– Diagnosen nu är att hon har livmoderinflammation, juverinflammation och kalkbrist. Hon hade ett dött lamm i sig så det var förruttnelse i livmodern. Jag behövde hjälpa henne att dra ut lammen. Jag fick ut två fina levande men det var väldigt kämpigt.

– Det är baksidan av att ha djur. Vi lever med dem och skapar band men ibland måste man ta tuffa beslut, säger Saga Planting Svensson.

Gården har en speciell BB-avdelning för de nyfödda lammen.

Gården har en speciell BB-avdelning för de nyfödda lammen.

Stefan Källstigen

Rekordår

I år har det kommit extra många lamm på gården. Faktiskt rekordmånga per tacka. Normalt brukar tackorna på Österby gård få strax under två lamm per tacka i snitt. I år landar snittet på 2,5 lamm per tacka.

– Det beror på att vi har använt oss av en annan foderstrategi under hösten. Det gjorde vi för att vi ville att tackorna skulle ha lite bättre ull och vara i bättre kondition. Men tackor som mår väldigt bra under betäckningsperioden släpper många ägg.

När Mitt i är där har 18 tackor fött 45 lamm.

På Österby gård har de öppet hus vid några tillfällen.

– Då öppnar vi upp gården för besökare och det var väldigt uppskattat. Det var många barn här och de älskade de små lammungarna.

Korna som finns på gården är klara med kalvningen så besökarna fick chans att se både nyfödda lamm och kalvar.

Kalvar var ett populärt inslag på det öppna huset.

Kalvar var ett populärt inslag på det öppna huset.

Stefan Källstigen