Det var vid Vällingby centrums busstorg som olyckan inträffade klockan 06.50 med en linje 116-buss som skulle mot Spånga.
– Händelsen i dag skedde i samband med att bussen backade. Det finns inga personskador rapporterade, säger Elin Lindström, presskommunikatör på SL.
Liknande händelse i februari
Knappt två månader tidigare i mitten av februari rammades en busskur vid Vällingby centrum på liknande sätt. Då körde en buss körde på busskuren med bakdelen när den skulle svänga. Tre personer skadades lindrigt. Elin Lindström betonar dock att händelserna skiljer sig åt.
– Det rör sig om två händelser med helt olika förlopp.
Det finns inga personskador.
Kan ni garantera säkerheten för de som väntar på bussen vid Vällingby centrum?
– Vi vill verkligen betona att busstrafiken är säker. Det finns noggranna riktlinjer för hur gatorna och terminalerna ska se ut för att klara busstrafik och säkerställa en säker trafikmiljö, men det innebär inte att det inte kan inträffa oförutsedda saker, säger Elin Lindström.
Utredning ska göras
Nu ska en utredning göras för att utröna vad som exakt hände och varför när bussen backade. Busschauffören vid olyckan den 19 februari är alltjämt misstänkt för vårdslöshet i trafik, enligt polisen. Polisen har inte kommenterat om det finns någon misstänkt för dagens olycka