ANNONS

7 av 10 covidsjuka över 70 i Stockholms län har äldreomsorg

Erik slottner äldreborgarråd
En klar majoritet av länets 70-plussare med covid-19 bor på äldreboende eller har hemtjänst.
– Det beror på att de som inte haft insatser har haft lättare att isolera sig, säger Erik Slottner (KD), äldreborgarråd i Stockholms stad.
ANNONS

Statistik från Socialstyrelsen, som Lokaltidningen Mitt i tagit del av, visar tydligt på kopplingen mellan smittade 70-plussare och kommunal äldreomsorg.

Trenden är liknande i länets samtliga kommuner. Från Nynäshamn där varannan smittad över 70 år har äldrevård till Upplands-Bro där 9 av 10 har det. Vallentuna kommun är enda undantaget.

Fram till den 21 juli har 5 947 personer över 70 år i hela länet konstaterats smittade med coronaviruset. 68 procent av dem bor antingen på särskilt boende eller har hemtjänst.

Har dragit lärdomar

Smittskyddsläkare Per Folin vid Region Stockholm är inte förvånad.

Generellt vet vi att viruset har drabbat äldre i alla länets kommuner. En del av förklaringen är att smittspridningen i samhället började tidigt i Stockholm. Det återspeglas på äldreboenden, säger Per Follin.

Han berättar att sedan utbrottet i februari har länets kommuner gjort stora ansträngningar för att stoppa smittan på de särskilda boendena. I dag är en det bara 13 av 350 boenden som har en eller flera smittade, enligt Smittskydd Stockholm.

Vad har ni dragit för lärdomar av det här?

En är att det är viktigt att personalen stannar hemma vid minsta tecken på sjukdom. Det också av stor vikt att alla som arbetar på särskilda boenden utbildas om och ges praktiskt möjlighet att följa basala hygienrutiner, säger Per Follin.

ANNONS

Många sjuka i Stockholms stad

I Stockholms stad har 69 procent av de smittade över 70 år kommunal äldreomsorg. Stadens äldre- och trygghetsborgarråd har en tydlig bild av varför det är så.

– Det beror på att de som inte haft insatser har haft lättare att isolera sig. Om du bor på ett äldreboende så omges du av många människor och därmed går det inte att hålla social distansering på samma sätt, säger Erik Slottner (KD) och fortsätter:

– Viktigt att säga är att även om många blivit smittade så är det fortfarande en liten andel som blivit det. Så på det stora hela har vi ändå lyckats hålla smittan borta från äldreboendena.

Läs en längre intervju med Eric Slottner här!

Smittade äldre med kommunal insats

Bekräftat smittade av covid-19, 70+ år, uppdelat på insats och kommun till och med 21 juli 2020.

KommunTotalt antal sjuka över 70Varav i särskilt boendeVarav med hemtjänstTotal andel med kommunal insats
Stockholm2 6811 09975069%
Södertälje289559452%
Nacka2841505974%
Huddinge2731266068%
Solna2551404874%
Järfälla225868576%
Botkyrka210883559%
Sollentuna1931044175%
Haninge191526863%
Sundbyberg164883776%
Lidingö148873180%
Tyresö139663472%
Upplands Väsby132652770%
Täby127622871%
Sigtuna109303761%
Värmdö97363674%
Norrtälje5724653%
Upplands-Bro57361488%
Österåker57141449%
Danderyd56201664%
Ekerö46141665%
Salem42201071%
Vaxholm4020768%
Nykvarn2881271%
Nynäshamn258471%
Vallentuna22- (För få, sekretess.)5-
Hela länet5 9472 4981 57468%

Källa: Socialstyrelsen

ANNONS
Mitt i:s nyhetsbrev

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Få de bästa lokala nyheterna från Mitt i Stockholm direkt i din inkorg.

Här kan du anmäla dig till fler nyhetsbrev.

Något gick fel. Vänligen prova igen!

Tack! Vi har skickat en bekräftelse till din inkorg.