JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

TV-klipp och nyheter

Deniz minns sin mördade kollega Mayson

Deniz brukade kunna ringa till Mayson Ayoub för att ventilera om saker som hänt på jobbet. Hon var lätt att prata med, tycker hon.

Deniz brukade kunna ringa till Mayson Ayoub för att ventilera om saker som hänt på jobbet. Hon var lätt att prata med, tycker hon.

Albin Tingstedt

20250131163227
20250203110340
2025-01-31
16:32
2025-02-03 11:03

I över ett decennium arbetade Deniz tillsammans med Mayson, 60, kvinnan som mördades inne på en matbutik i Botkyrka i början av året. Hon minns henne som en omtänksam och fin människa.

Samtidigt menar hon att butiksanställda är för utsatta.

Deniz tänder två marschaller och lägger en blombukett vid minnesplatsen som växt fram utanför Ica Maxi Botkyrka. Sedan knyter hon händerna och håller en tyst minut för sig själv.

Hon arbetade själv i butiken fram till för två månader sedan, många gånger tillsammans med Mayson, kvinnan som mördades i butiken den 7 januari, i vad polisen misstänker är ett vansinnesdåd.

– Mayson var jättesnäll, omtänksam och väldigt ömtålig. Hon var alltid så försiktig med sina ordval för hon gillade inte att prata illa om någon. Hon var väldigt korrekt, en fin människa. Det är så jag kommer minnas henne, säger Deniz som inte vill ha sitt efternamn i tidningen.

Arbetat ihop i nästan 14 år

Det har gått ett månad sedan det tragiska mordet.

Den misstänkta mördaren är en man i 25-årsåldern och han sitter häktad på sannolika skäl misstänkt för mordet.

Deniz var hemma i sin lägenhet i Norsborg den kvällen och hon såg ambulanshelikoptern gå in för landning på butiksparkeringen. Hon blev orolig och ringde några samtal för att försöka få reda på vad som hade hänt.

– De sa att någon blivit knivhuggen, och jag visste inte vad jag skulle tänka. Jag såg alla gamla kollegors ansikten framför mig. Det var som en mardröm – som något man sett i en film. Att det ska hända i vårt liv känns inte verkligt.

Mayson Ayoub mördades på Ica Maxi Botkyrka i Alby

Mayson Ayoub mördades på Ica Maxi Botkyrka i Alby

Deniz fick till slut höra att det var Mayson Ayoub som blivit attackerad, och att hon avlidit. Dagen efter mordet hade butiken stängt och personalen samlades för krishantering. Även om Deniz hade slutat i butiken två månader tidigare, kände hon att hon ville vara där och stötta sina tidigare kollegor som hon delat både glädje och sorg med under sina nästan 14 år i butiken.

– De är som min andra familj. Maxi är som vårt andra hem. Och när det här händer känns det som om någon öppnar din dörr och attackerar dig. Det är jättejobbigt. Jag hoppas familjen får det stöd de behöver, säger hon.

"Brukade ha två väktare"

Hon uttrycker också en frustration över att inte känna sig trygg på jobbet. För butiken i Botkyrkas fall tycker hon att det har blivit mer ensamarbete och färre väktare.

De är som min andra familj

– Våra liv är värdefulla. Vi brukade ha två vakter tidigare, en som gick runt i butiken och en som satt i kamerarummet. Nu är det bara en, säger Deniz.

Avvisar anklagelserna

Mitt i har sökt Ica Maxi Botkyrka som återkommer via mejl genom Ica-gruppens pressperson Jenny Gerdes.

Jenny Gerdes är pressansvarig på Ica.

Jenny Gerdes är pressansvarig på Ica.

Ica

Hon skriver att Ica aldrig kommenterar detaljer kring säkerhetsarbetet, men att Ica Maxi Botkyrka är en butik som har ett "gediget och systematiskt säkerhetsarbete".

"Butiken har varken dragit ner på antalet timmar eller anställda", skriver hon också.

Enligt Jenny Gerdes arbetar butiken nu med att stötta sina medarbetare, samtidigt som Ica fortsätter att föra dialog med fackförbundet och Arbetsmiljöverket.

Mitt i har pratat med Mayson Ayoubs äldsta dotter som i dagsläget inte känner sig redo att prata. Men familjen vill och tycker att det är viktigt att tidningen publicerar namn och bild för att hon inte bara ska bli en siffra i statistiken.

Man häktad efter mord på Ica

Den man som greps kort efter knivmordet på en Ica-butik i Botkyrka har nu häktats.

Mannen, som är i 25-årsåldern, har erkänt mordet genom sin försvarsadvokat Marcus Lodin.

– Han både erkänner gärningen som sådan och gått med på att bli häktad, vilket är ganska ovanligt. En trolig förklaring till brottet är den allvarliga psykiska ohälsa som han haft under en längre tid, säger han.

Mannen häktades på sannolika skäl under torsdagseftermiddagen.

Det var under tisdagskvällen som en kvinna knivhöggs och skadades allvarligt inne på en Ica-butik i Botkyrka. Senare samma kväll meddelade polisen att hon hade dött till följd av sina skador.

Åklagare Angelica Runesson leder förundersökningen. Hon säger att bevisläget är bra, men betonar att utredningen fortfarande är i ett tidigt skede.

– Men min bedömning är att när vi är klara så kommer vi ha en bra bild av hur det här har gått till.

Nu väntar en rad utredningsåtgärder. Trots att mannen har erkänt mordet, så måste alla uppgifter kontrolleras, menar Angelica Runesson. Hon bekräftar också att mannen och kvinnan inte tycks ha någon relation till varandra sedan tidigare, av allt att döma så här långt in i utredningen.

Hade detta kunnat hända vem som helst?

– Ja. I nuläget framstår det som att offret är slumpmässigt utvalt, säger hon.

MORDET PÅ ICA MAXI

Utanför butiken har en minnesplats med blommor och ljus växt fram.

Utanför butiken har en minnesplats med blommor och ljus växt fram.

Albin Tingstedt

Man häktad efter mord på Ica i Botkyrka

Erkänner ✔ Advokaten: Problem med psykisk ohälsa

Kvinna död efter knivattack i matbutik

En kvinna i 60-årsåldern har dött efter att ha blivit attackerad inne på Ica Maxi i Botkyrka. En ung man är gripen misstänkt för mord.

Larmet kom vid 19.41 på tisdagskvällen. Då hade en kvinna skadats allvarligt efter att ha blivit knivhuggen inne på Ica Maxi i Alby.

Hon fördes till sjukhus med ambulanshelikopter, efter att först ha vårdats på plats.

Vid 22-tiden gick polisen ut med att kvinnan, som var i 60-årsåldern, hade avlidit. Anhöriga är underrättade.

Man gripen – använt kniv

En person, enligt polisen en man i 25-årsåldern, har gripits. Han ska ha övermannats av väktare innan polisen dök upp.

Polisen har tagit en kniv i beslag som gärningsmannen misstänks ha använt. Händelsen rubriceras som mord.

– Inget avgörande har hänt nu på morgonen, men den person som vi är ganska säkra på har gjort dådet är gripen och vi har beslagtagit en kniv som vi misstänker har använts vid dådet. Det ska så klart säkerställas, men det är den hypotes vi arbetar utifrån, säger Mats Eriksson, presstalesperson vid Stockholmspolisen.

Har kniven tagits med in i butiken eller har den legat framme i butiken?

– Det är inget jag vill kommentera i nuläget.

Den misstänkta gärningsmannen och kvinnan har ingen relation till varandra, enligt polisen.

Elisabeth Shamohammadi, 70, och Karim Shamohammadi, 67 brukar handla på Ica Maxi varje vecka.

Elisabeth Shamohammadi, 70, och Karim Shamohammadi, 67 brukar handla på Ica Maxi varje vecka.

Angie Gray

Icahandlaren om händelsen

Hos Ica Maxi har krisgruppen nu aktiverats, uppger Icahandlaren Lars Nilsson för Expressen.

”All fokus är givetvis på vår personal och givetvis tänker vi alla på den skadade och familjen. Vi kommer troligtvis ha stängt i morgon för att ta hand om alla våra medarbetare,” skriver han till tidningen.

Paret skulle handla: ”Hemskt”

På onsdagsmorgonen kommer Elisabeth Shamohammadi, 70, och Karim Shamohammadi, 67, med en kundvagn till entrén till butiken. De blir förvånade när de möts av en lapp på entrédörren. ”Butiken är stängd pga krishantering”.

– Det är tråkigt. Jag hörde att det skedde något på ett Ica Maxi men kopplade inte att det var här. Det är hemskt, säger Elisabeth som ställer tillbaka kundvagnen innan de lämnar parkeringen.

Polis på plats berättar att de kommer att vara vid butiken under dagen för att jobba trygghetsskapande.

Fler nyheter från ditt område – prenumerera på Mitt i:s nyhetsbrev Kvarteret!

43-åriga Shirvan Balcin har stannat till vid den närliggande Biltema-butiken för att handla en grej. Men den främsta anledningen var att hon ville stanna till vid Ica-butiken. Hon bodde granne med den mördade kvinnan under flera år och beskriver henne som att hon alltid var glad och att omtyckt av alla runtomkring henne.

– När jag först hörde om det så blev jag orolig för jag visste att hon jobbade på Ica. Jag hörde av mig till hennes familj men fick inget svar. Men när en gemensam vän la upp något på Instagram förstod jag att det var henne det rörde sig om, säger Shirvan Balcin.

De övriga butikerna i handelsområdet har öppet som vanligt under onsdagen. Systembolaget har mer personal i butiken, uppger en person som arbetar där medan en anställd på Biltema arbetar på som vanligt.

MORDET PÅ ICA MAXI

Butiken håller stängt dagen efter den dödliga knivattacken.

Butiken håller stängt dagen efter den dödliga knivattacken.

Angie Gray

Kvinna död efter knivattack på Ica Maxi 

Man i 25-årsåldern gripen ✔ Polisen: Ingen relation

Detta har hänt

Vid 19.30-tiden den 7 januari larmades räddningspersonal till Ica Maxi Botkyrka i Alby. En kvinna i 60-årsåldern hade blivit knivskuren.

Kvinnan dog till följd av sina skador. En man i 25-årsåldern grips inne i butiken misstänkt för dådet.

Den 9 januari häktas mannen på sannolika skäl misstänkt för mord. Han erkänner också att han mördade kvinnan.

Enligt mannens advokat lider den mordmisstänkta mannen av psykisk ohälsa.

Källa: Mitt i

AlbinTingstedt
08-550 550 24

Man häktad efter mord på Ica

Nyheter

Den man som greps kort efter knivmordet på en Ica-butik i Botkyrka har nu häktats.

Utanför butiken har en minnesplats med blommor och ljus växt fram.

Utanför butiken har en minnesplats med blommor och ljus växt fram.

Albin Tingstedt

Nyheter

MORDET PÅ ICA MAXI

Utanför butiken har en minnesplats med blommor och ljus växt fram.

Utanför butiken har en minnesplats med blommor och ljus växt fram.

Albin Tingstedt

Man häktad efter mord på Ica i Botkyrka

Erkänner ✔ Advokaten: Problem med psykisk ohälsa

Utanför butiken har en minnesplats med blommor och ljus växt fram.

Utanför butiken har en minnesplats med blommor och ljus växt fram.

Albin Tingstedt

Utanför butiken har en minnesplats med blommor och ljus växt fram.

Utanför butiken har en minnesplats med blommor och ljus växt fram.

Albin Tingstedt

Man häktad efter mord på Ica

Nyheter

Den man som greps kort efter knivmordet på en Ica-butik i Botkyrka har nu häktats.

Utanför butiken har en minnesplats med blommor och ljus växt fram.

Utanför butiken har en minnesplats med blommor och ljus växt fram.

Albin Tingstedt

Nyheter

MORDET PÅ ICA MAXI

Utanför butiken har en minnesplats med blommor och ljus växt fram.

Utanför butiken har en minnesplats med blommor och ljus växt fram.

Albin Tingstedt

Man häktad efter mord på Ica i Botkyrka

Erkänner ✔ Advokaten: Problem med psykisk ohälsa

Kvinna död efter knivattack i matbutik

Nyheter

En kvinna i 60-årsåldern har dött efter att ha blivit attackerad inne på Ica Maxi i Botkyrka. En ung man är gripen misstänkt för mord.

Butiken håller stängt dagen efter den dödliga knivattacken.

Butiken håller stängt dagen efter den dödliga knivattacken.

Angie Gray

Nyheter

MORDET PÅ ICA MAXI

Butiken håller stängt dagen efter den dödliga knivattacken.

Butiken håller stängt dagen efter den dödliga knivattacken.

Angie Gray

Kvinna död efter knivattack på Ica Maxi 

Man i 25-årsåldern gripen ✔ Polisen: Ingen relation

Butiken håller stängt dagen efter den dödliga knivattacken.

Butiken håller stängt dagen efter den dödliga knivattacken.

Angie Gray

Butiken håller stängt dagen efter den dödliga knivattacken.

Butiken håller stängt dagen efter den dödliga knivattacken.

Angie Gray

Kvinna död efter knivattack i matbutik

Nyheter

En kvinna i 60-årsåldern har dött efter att ha blivit attackerad inne på Ica Maxi i Botkyrka. En ung man är gripen misstänkt för mord.

Butiken håller stängt dagen efter den dödliga knivattacken.

Butiken håller stängt dagen efter den dödliga knivattacken.

Angie Gray

Nyheter

MORDET PÅ ICA MAXI

Butiken håller stängt dagen efter den dödliga knivattacken.

Butiken håller stängt dagen efter den dödliga knivattacken.

Angie Gray

Kvinna död efter knivattack på Ica Maxi 

Man i 25-årsåldern gripen ✔ Polisen: Ingen relation

Senaste nyheterna

John Lundvik gick direkt till final efter den första deltävlingen i Melodifestivalen.

John Lundvik gick direkt till final efter den första deltävlingen i Melodifestivalen.

Stina Stjernkvist, SVT

Så laddar John Lundvik för Mellofinalen

Nyheter

”Man spelar fotboll och går promenader”

Ny konst i Slakthusområdet: "Nattljusskördarna" av Lundahl & Seitl och Untold Garden går att se från 3 mars till 31 mars.

Ny konst i Slakthusområdet: "Nattljusskördarna" av Lundahl & Seitl och Untold Garden går att se från 3 mars till 31 mars.

Giulia Cairone

Ljud, ljus och app ger konst i Slaktis

Nyheter

Temporär utställning i Frihetens park ✔ Besökare använder egna telefoner och hörlurar

Moses Moshi har öppnat sin foodtruck Smash n grab burgers vid Spånga centrum.

Moses Moshi har öppnat sin foodtruck Smash n grab burgers vid Spånga centrum.

Filip Magnusson

Är burgardöden...död?

Nyheter

Kundflödet över förväntan på Moses Moshis nya ställe: "Trycket stort" ✔️ Säker på sin sak: "Efterfrågan kommer finnas så länge kvaliteten finns"

John Lundvik glad över barnens skäll

John Lundvik gick direkt till final efter den första deltävlingen i Melodifestivalen.

John Lundvik gick direkt till final efter den första deltävlingen i Melodifestivalen.

Stina Stjernkvist, SVT

20250302193020
20250228151842
2025-03-02
19:30

Lidingöbon John Lundvik blev snabbt klar för finalen i Melodifestivalen. Sista uppladdningen går via handbollsträning, förskolehämtning – och mellopynt i både Rudboda och Larsberg.

Han var storfavoriten som pallade för trycket i den första deltävlingen. Snart stod det klart att Lidingöbon John Lundvik hade fått flest röster och finalplatsen i Melodifestivalen var säkrad.

Nu laddar han för den stora finalen på Strawberry arena den 8 mars. Extra mycket tid mellan tävlingarna har gjort att familjen kunnat umgås mer.

– Det är samma familjesnurra – handbollsträning, Skärsätrahallen och Vallen. Man spelar fotboll och går promenader, säger John Lundvik.

Miljonpublik o

Hemma i Rudboda blir det snabbt fokus på annat än danssteg och tonträffar.

– Att stå på scen inför tre miljoner ena kvällen och nästa kväll få skäll av barnen för att mjölken är slut är en ganska härlig kontrast att leva i, säger han.

John Lundvik är klar för final i Melodifestivalen sedan flera veckor.

John Lundvik är klar för final i Melodifestivalen sedan flera veckor.

Pressbild

Att hans bidrag var tidigt i tävlingen och att tittarna kan ha senare konkurrenter mer färskt på näthinnan tror han inte spelar så stor roll.

Jag står med Lidingö på scenen.

– Det är ju en ny regel om att låtarna får släppas innan uppträdandet. Nu var jag etta på Svensktoppen och har varit den tredje mest spelade låten på radio. Den möjligheten hade varit svårare om man varit sist ut i tävlingen.

John Lundvik har tävlat tre gånger tidigare, och vann 2019 med ”Too late for love.".

– Det är tre minuter det handlar om. Det är ganska viktigt att försöka hitta ett lugn innan de tre minuterna. Blir det stress i en och en halv minut har tåget redan gått.

Pyntad ö

Skulle han mot förmodan för en stund glömma bort vad som stundar är det bara att se sig omkring på ön. Lidingö är mello, menar John Lundvik.

– Hela Ica Rudboda är pyntat med mellosaker. Larsberg som vi åker förbi när jag hämtar barnen är också mellopyntat. Förskolorna och skolan mina barn går på har melloomröstningar innan varje deltävling.

Har du någon hälsning till Lidingöborna som tittar på finalen?

– Vi gör det tillsammans. Jag står inte ensam på scen utan står med Lidingö när jag framför numret.

John Lundvik

Ålder: 41.

Familj: Sambo och tre barn.

Bor: Hus i Rudboda.

Gör: Artist, låtskivare och musiker.

Lidingöfavorit: Havet. Jag har en båtsjäl, båt och nära till havet.

Källa: John Lundvik

JonasMånsson
08-550 550 88