JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

TV-klipp och nyheter

Ett sista försök att stoppa nya "Stallis"

En grön flygelbyggnad med plats för konferens och ytterligare hotellrum ska byggas vid Stallmästaregården. Någon bygglovsansökan har dock inte inkommit till Solna stad.

En grön flygelbyggnad med plats för konferens och ytterligare hotellrum ska byggas vid Stallmästaregården. Någon bygglovsansökan har dock inte inkommit till Solna stad.

Wingårdhs

20240219130924
20240219135737
2024-02-19
13:09
2024-02-19 13:57

Wingårdhs kritiserade plåtflygel på Stallmästaregården fick efter en lång domstolsprocess grönt ljus. Men nu har nya protester blossat upp.

Det har stormat kring nya Stallmästaregården. I centrum står en komplementsbyggnad, som efter att ha både bytt färg, form och sänkts, resulterat i en långsträckt grön plåtflygel signerad Gert Wingårdh.

Nu har en namninsamling dragit igång mot bygget. "Förstör inte Stockholms äldsta värdshus från 1600-talet!" samlade på en vecka 3 000 namn som ska överlämnas till Solna stad, Wingårdhs arkitekter och fastighetsägaren Anders Bodin.

– Vi var många som blev förfärade när vi förstod vad som var på gång. Men sen gick frågan under radarn. Det här är ett sista försök att få igång debatten om Stallmästaregården. I en så känslig och kulturhistoriskt värdefull miljö finns ingen ursäkt att bygga något så opassande, säger initiativtagare Milou Ohánovits från Arkitekturupproret.

Hon drar paralleller till det minst lika omsusade nybygget vid Liljevalchs konsthall.

– Vi är inte emot att det byggs på platsen, det kanske behövs. Men det här är så över gränsen. Man trampar på 1600-talsmiljön, på Riksantikvarieämbetet som avrått från bygget och på de boende, 100 av 102 synpunkter under samrådet var ju emot.

Detaljplanen vann laga kraft för ett år sedan. Är det inte för sent?

– Jag vet inte. Men jag vill inte stå där sen och demonstrera när det redan är byggt, så som det blev med Liljevalchs. Antingen gör man något nu eller så är det för sent.

Solna stad positiva

Fastighetsägaren har ännu inte sökt bygglov. Men så länge ansökan är i enlighet med detaljplanen kommer den att beviljas, meddelar Martin Eliasson (S), byggnadsnämndens ordförande i Solna.

Jag vill inte stå där sen och demonstrera när det redan är byggt, så som det blev med Liljevalchs

Han är positiv till att Stallmästaregårdens verksamhet utvecklas. Och när det gäller stil och form har expertisen lyssnats in, anser Eliasson.

– Det har varit en lång process med många kulturhistoriska kunniga inblandade. Till slut var det länsstyrelsen som förordade att bygga något som inte såg ut som det gamla.

För att ge plats åt det nya rivs ett par mindre byggnader ned mot stranden.

För att ge plats åt det nya rivs ett par mindre byggnader ned mot stranden.

Wingårdh arkitekter

Gert Wingårdh kommenterade själv sin gröna flygel så här i en intervju med Mitt i i fjol:

– Ofta är det så att byggnader som uppfattas som kontroversiella i samtiden också uppskattas längre fram. Rätt utfört tror jag man inte minst kommer att gilla den målade plåten, både för hantverket och funktionen.

Oklar byggstart

Mitt i har ställt frågor till Anders Bodin Fastigheter om när de avser komma igång med bygget och hur de ser på nya namninsamlingen, men bara fått svaret: "Vi befinner oss nu i en planeringsfas där det inte finns något nytt att kommunicera. Återkommer gärna med svar på dina frågor när vi har kommit ett steg längre i vår planeringsprocess".

Ännu har inte bygget på Stallmästaregården kommit igång.

Ännu har inte bygget på Stallmästaregården kommit igång.

Anna Wachenfeldt

Gamla miljöer

Med anor från 1600-talet är Stallmästaregården länets äldsta värdshus.

Det är klassat som byggnadsminne.

I och med sitt läge inom den Kungliga nationalstadsparken berörs Stallmästaregården av speciella krav på bevarande av natur- och kulturmiljövärden samt allmänhetens tillgång till området.

Solna stad

AnnaWachenfeldt
08-550 551 51

Senaste nyheterna

Nya German Beer Hall öppnar fredag 28 mars.

Nya German Beer Hall öppnar fredag 28 mars.

Pressbild

Tysk ölhall öppnar på Hornsgatan

Nyheter

Öl, schnitzel och kalops ✔ Riktar sig mot 35 plus ✔ Samma ägare som Lion Bar

Silex Microsystems fabrik i Järfälla har ansökt om att bygga ut sin verksamhet. Något som kommunstyrelsen vill stoppa efter att företaget visat sig ha kopplingar till den kinesiska staten.

Silex Microsystems fabrik i Järfälla har ansökt om att bygga ut sin verksamhet. Något som kommunstyrelsen vill stoppa efter att företaget visat sig ha kopplingar till den kinesiska staten.

Erik Lejdelin

Fabrik ses som säkerhetshot – kommunen vädjar om hjälp

Nyheter

Företaget vill expandera ✔ Har kinesiska ägare ✔ Styret: "Vi är mycket bekymrade"

Agneta Strandäng, Årets Österåkersbo 2024.

Agneta Strandäng, Årets Österåkersbo 2024.

Österåkers kommun

Hög tid att nominera ”Årets Österåkersbo 2025”

Nyheter

Vet du någon som gjort något riktigt bra för Österåker? Då kan du nominera honom eller henne till kommunens utmärkelse ”Årets Österåkersbo 2025”. Men raska på, snart är det för sent.

Tysk ölhall öppnar på Hornsgatan

Nya German Beer Hall öppnar fredag 28 mars.

Nya German Beer Hall öppnar fredag 28 mars.

Pressbild

20250326190252
20250326151532
2025-03-26
19:02

German Beer Hall öppnar en tredje restaurang i stan. På gastropuben serveras sådant som öl, burgare, schnitzel och kalops.

Bakom krogarna står de som har Lion Bar. På German Beer Hall riktar de sig till folk över 35 år.

– Vi tror att Södermalm saknar ett bra tyskt koncept med fokus på maten, säger vd:n Ibo Cakir.

Bredvid South Side

De flyttar in i lokalen bredvid South Side i Zinkensdamm, där Chateau Liban tidigare låg och innan det Fadde Darwichs restaurang Villa Venandi.

På Hornsgatan ligger redan två Lion Bar, men Ibo Cakir tror inte att de konkurrerar med German Beer Hall.

– I flera städer huserar vi även under samma tak och det funkar kanon.

Krogen öppnar 28 mars.

VictorMalmcrona
08-550 550 57