Hon fixade Haninges nya hundrastgård
Ytterligare en gård för Haninges vovvar står klar – denna gång på förslag från Tungelstabon Britten Askestad.
– Det är vansinnigt mycket hundar i Tungelsta men ändå har folk i alla år tvingats ta sig till hundgårdarna i Handen eller Västerhaninge. Det är ju galet, säger Britten.
Men kommunen nappade alltså på hennes två år gamla förslag – och i lördags invigdes hundrastgården vid rondellen i Tungelsta
Det är en mycket nöjd hundägare som träffar Mitt i vid den nya hundrastgården.
Britten tycker att hundrastgården nästintill är perfekt. ”Bara bättre belysning saknas”
Nu finns sju hundrastgårdar i Haninge
Agility i gården
– Det är fantastiskt bra att gården hamnat så centralt i Tungelsta, säger Britten.
Det stora trädet som stod i mitten har huggits ned och skulpterats till sittplats för matte och husse.
Bänkbord och stenar finns också inne i gården.
I början av nästa år ska park och natur-avdelningen – som avsätter 150 000 kronor för gården – även sätta in agilityhinder.
– Det är jätteroligt att det blir agilityhinder. Det som saknas är bara bättre belysning. Det är nästan helt svart i gården på kvällarna, säger Britten.