För sex år sedan köpte Tyresö kommun det obebyggda kalhygget mellan Tyresövägen och Lindalen av Stockholms stad.

Återvinningscentral, idrottshall och bussdepå har varit några av idéerna genom åren för området som är tolv hektar stort. Nu är planen i stället ett företagsområde med plats för brandstationen och två bensinstationer.

Tyresöborna kan nu tycka till om planerna under samrådet som sträcker sig till slutet av månaden.

– Vi har en tydlig ambition att det lokala näringslivet ska ha möjlighet att kunna utvecklas och växa och det här är ett steg i det. Tyresö är en kommun där väldigt många pendlar till arbete i andra kommuner och vi ser det här som en fin möjlighet för fler Tyresöbor att kunna arbeta närmare där de bor. Det gör att vår kommun blir mer attraktiv, säger Anita Mattsson (S), kommunstyrelsens ordförande.

Låg tidigare i Nacka

Kommunen köpte marken, som tidigare låg i Nacka kommun, för 68 miljoner kronor.

– Vi räknar med att få tillbaka de pengar vi har lagt ut för området, säger hon.

Enligt förslaget till ny detajplan kommer verkstäder, kontor, restauranger och viss handel tillåtas. Förhoppningen är att nya företag ska öppna i Tyresö men också att företag från andra delar av kommunen ska flytta till Lindalshöjden så att mer central mark blir ledig.

Plats för brandstation

Fram till augusti har kommunen öppet för markanvisning för intresserade som poängsätts efter olika kriterier där till exempel antal arbetsplatser per tomtyta, ekologi, lokalt företag och klimatutsläpp är några.

– De företag som redan finns i Tyresö kommer att ha en viss fördel. Det handlar också om att vi vill få i gång flyttkedjor för företag i kommunen, säger Anita Mattsson.

Tanken är att brandstationen ska flytta till området. Den nuvarande är i behov av renovering och ligger i ett område som passar bra för förtätning, konstaterar kommunen.

Kommunen vill också att två av Tyresös bensinstationer ska flytta till Lindalshöjden. Vilka är inte bestämt.

– Det finns flera drivmedelsstationer i Tyresö där det skulle vara bra för de närboende om stationerna hade en annan placering.

Högst höjd mot Tyresövägen

Byggnaderna föreslås vara högre mot Tyresövägen för att sedan trappa ner i höjd.

Hur kommer ni att ta hänsyn till de som bor i villorna intill i Lindalen? 

– Vi kommer att spara grönytor i området och där företagsområdet möter de närmast boende kommer vi att gå ner i höjd på byggnader och vi kommer att ha stort fokus på utformningen, säger Anita Mattson.

Byggnader som vätter mot villaområdet kommer tillåtas vara högst åtta meter, enligt förslaget.

Om detaljplanen klubbas är den preliminära tidsplanen att området kan börja växa fram med start i slutet av 2027.