Klara från Gustavsberg femma i SM för unga bagare

Klara Fransson von Euler Chelpin, 19, från Gustavsberg (längst till höger) tillsammans med de övriga finalisterna i tävlingen SM Unga bagare.
Klara Fransson von Euler Chelpin, 19, från Gustavsberg blev femma på SM Unga bagare.
Klara Fransson von Euler Chelpin, 19, från Gustavsberg blev femma på SM Unga bagare.
Klara Fransson von Euler Chelpin, 19, från Gustavsberg blev femma på SM Unga bagare.
Klara Fransson von Euler Chelpins apelsin- mandelbullar.
Klara Fransson von Euler Chelpins apelsin- mandelbullar som hon tävlade med i SM-finalen.
Klara Fransson von Euler Chelpins apelsin- mandelbullar.
Klara Fransson von Euler Chelpins apelsin- mandelbullar som hon tävlade med i SM-finalen.
Klara Fransson von Euler Chelpin, 19, från Gustavsberg nådde inte riktigt ända fram. Hon slutade femma i SM för unga bagare.

Mitt i Värmdö har tidigare berättat om Klara Fransson von Euler Chelpin tog sig till final i SM Unga bagare. Tävlingen avgjordes i Göteborg på onsdagen.

Klara Fransson von Euler Chelpins apelsin- mandelbullar.

Klara Fransson von Euler Chelpins apelsin- mandelbullar som hon tävlade med i SM-finalen.

Fyra klara för VM

Bagaren som gör sin gesällutbildning i Kristianstad satsade i finalen på ett citrustema och bakade bland annat apelsin- och mandelbullar.

Efter den fem timmar långa finalen där hon även gjorde matbröd, frallor, skådebröd, och wienerbröd slutade hon femma.

De fyra främsta knep en landslagsplats och får representera Sverige i VM för unga bagare senare i år.

Fakta

Resultat SM Unga bagare 2019

1. Fanny Johansson från Tranås, studerar vid Yrkeshögskolan i Kristianstad

2. Gabriel Olsson från Kristianstad, jobbar på Lidingö Bröd & Pâtisserie i Stockholm

3. My Lindqvist från Borlänge, studerar vid Yrkeshögskolan i Kristianstad

4. Malin Nordberg från Älvängen, jobbar på RC Chocolat på Arlanda

Pris för bästa bakverk inom respektive kategori:

Bästa Matbröd: Gabriel Olsson

Bästa Kuvertbröd: My Lindqvist

Bästa Bulle: Patricia Eren

Bästa Kavlade deg: Michaela Salmons

Bästa Skådebröd: Fanny Johansson

Delad femteplats utan inbördes ordning:

Patricia Eren från Södertälje

Michaela Salmons från Grycksbo

Klara Fransson von Euler Chelpin från Gustavsberg.

Axel Roth från Linköping.

Lisa Dagnäs från Kristdala.

Erik Strindberg från Umeå.

Källa: SM Unga bagare.