ANNONS

Så många har avlidit i covid-19 där du bor

Rinkeby-Tensta-Hjulsta-Kista-Husby-Akalla: Coronaviruset – närmare 500 smittade i stadsdelen.
Per Follin är Smittskyddsläkare i Stockholm.
Nya siffror visar hur många som har avlidit i covid-19 i länets alla kommuner och stadsdelar.
ANNONS

Smittskydd Stockholm har börjat redovisa hur många personer som har avlidit i covid-19 i Stockholms kommuner och stadsdelar.

Siffrorna gäller för antal avlidna till och med 22 april.

Tabellen visar också andelen avlidna i förhållande till invånarantalet i respektive kommun eller stadsdel.

– När man tittar på antalet avlidna måste det ställas i relation till folkmängd, antal provtagna personer, ålder, förekomst av underliggande sjukdomar och under hur lång tid smittspridningen pågått i området, säger smittskyddsläkare Per Follin vid Smittskydd Stockholm.

De nya siffrorna visar att de områden som tidigare har haft många bekräftat smittade fall av covid-19 också har många avlidna, till exempel Rinkeby-Kista och Spånga-Tensta.

Så många har avlidit i covid-19 per 10 000 invånare

Med hänsyn till patientsekretessen redovisas inte antalet avlidna om det är färre än tio avlidna per kommun eller stadsdel.

Kommun / stadsdelAntal avlidna per 10 000 invånare
Region Stockholm totalt4,2
Botkyrka2,4
Danderyd
Ekerö
Haninge4,3
Huddinge2,8
Järfälla5,1
Lidingö3,3
Nacka2,8
Norrtälje1,6
Nykvarn
Nynäshamn
Salem
Sigtuna4,7
Sollentuna6,5
Solna6,1
Stockholms stad4,9
Bromma3,5
Enskede Årsta Vantör7,1
Farsta4,6
Hägersten Liljeholmen4,3
Hässelby Vällingby4,8
Kungsholmen3,2
Norrmalm4,4
Rinkeby Kista11,6
Skarpnäck2,8
Skärholmen6,9
Spånga Tensta9,1
Södermalm3,4
Älvsjö5,3
Östermalm3,2
Sundbyberg9,3
Södertälje4,0
Tyresö4,5
Täby3,8
Upplands-Bro4,8
Upplands Väsby5,1
Vallentuna
Vaxholm
Värmdö
Österåker
Annan region eller saknas

Tabellen visar uppgifter rapporterade i Region Stockholm till och med kl 11:30, 21 April 2020. Källa: Region Stockholm

Ökad smittspridning i södra länet

Samtidigt har smittspridningen avtagit i dessa områden, för att i stället öka på andra platser, främst i länets södra delar.

– Det viktigaste sättet att få ner antalet fall med covid-19 är att stockholmarna fortsätter följa Folkhälsomyndighetens råd. Det allra viktigaste är att undvika att besöka äldre och andra riskgrupper, säger Per Follin.

ANNONS

Två meters avstånd är ofta längre än vad man tror

Per Follin, smittskyddsläkare

Han har tidigare uppmanat stockholmare att vara mer noggranna och hotat med att stänga krogar som inte ser till att gästerna håller tillräckligt avstånd.

– Det är två meters avstånd som är riktmärket för att kunna minska smittspridningen. Det gäller även utomhus. Två meters avstånd är ofta längre än vad man tror, säger Per Follin.

Toppen tros vara nådd

Folkhälsomyndigheten försöker beräkna och uppskatta hur smittspridningen går till. Enligt deras modeller kan toppen i Stockholm ha nåtts 8 april – då tros flest personer i länet ha varit smittsamma.

1 maj beräknas 26 procent av invånarna i Stockholms län ha varit eller vara smittade av coronaviruset.

Antalet bekräftade fall är dock betydligt färre. 6 681 har bekräftats smittade i Stockholms län.

Folkhälsomyndigheten bedömer att det går 75 smittade personer på varje bekräftat fall.

Så många av de bekräftat smittade har avlidit i covid-19 där du bor

Med hänsyn till patientsekretessen redovisas inte antalet avlidna om det är färre än tio avlidna per kommun eller stadsdel.

Kommun / stadsdelAntal bekräftat smittadeTotalt antal avlidnaSå stor andel av de bekräftat smittade har avlidit
Region Stockholm totalt6 1891 02217%
Botkyrka273238%
Danderyd67<10
Ekerö45<10
Haninge1884021%
Huddinge2453113%
Järfälla2124119%
Lidingö1251613%
Nacka2303013%
Norrtälje541019%
Nykvarn21<10
Nynäshamn23<10
Salem46<10
Sigtuna1362317%
Sollentuna2224822%
Solna2355021%
Stockholms stad291848116%
Bromma1682817%
Enskede Årsta Vantör2627328%
Farsta1472718%
Hägersten Liljeholmen1753922%
Hässelby Vällingby1923619%
Kungsholmen1412316%
Norrmalm2143516%
Rinkeby Kista3335918%
Skarpnäck1041313%
Skärholmen1252621%
Spånga Tensta2123517%
Södermalm2924515%
Älvsjö941718%
Östermalm1862513%
Sundbyberg2084924%
Södertälje3234012%
Tyresö1302217%
Täby1472718%
Upplands-Bro621423%
Upplands Väsby1252419%
Vallentuna29<10
Vaxholm35<10
Värmdö67<10
Österåker57<10
Annan region eller saknas239146%

Tabellen visar covid-19-fall rapporterade i Region Stockholm till och med kl 11:30, 21 April 2020. Källa: Region Stockholm

ANNONS
Mitt i:s nyhetsbrev

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Få de bästa lokala nyheterna från Mitt i Stockholm direkt i din inkorg.

Här kan du anmäla dig till fler nyhetsbrev.

Något gick fel. Vänligen prova igen!

Tack! Vi har skickat en bekräftelse till din inkorg.