ANNONS

Mönstringen för 3 500 ungdomar skjuts upp till hösten

3500 ungdomar från Stockholms sa mönstra
Isokai är ett styrketest man gör när man mönstrar.
Drygt 3 500 unga män och kvinnor från Stockholms län har kallats till mönstring. Men med tanke på världsläget får de vänta.
Försvarets krigsorganisation kan drabbas.
ANNONS

Rekordmånga ungdomar födda 2002 hade svarat på frågorna som ligger till grund för möjligheten att göra allmän värnplikt.

Med tanke på världsläget så vet vi inte ännu.

Marinette Nyh Radebo

I Stockholms län är det drygt 3 500 unga män och kvinnor som kallats till mönstringen nere i Värtahamnen, för att bland annat göra konditionstest på cykel, visa hur tungt man kan lyfta och hur bra man hör.

Men detta får vänta. Mönstringen har skjutits upp till hösten.

– Vi tror att vi hinner med att skriva in dem som ska göra allmän värnplikt även om man börjar i augusti, men med tanke på hur världsläget ser ut så vet vi fortfarande inte, säger Marinette Nyh Radebo som är kommunikationschef på totalförsvarets rekryteringsmyndighet. 

Vad händer om ni inte hinner? 

– Då får försvaret färre inskrivna personer i sin krigsorganisation.

De bäst lämpade

Bland dem som mönstrar är det en tredjedel kvinnor som är kallade. Men rekryteringsmyndigheten har inget uttalat jämställdhetsuppdrag.

– Vi skriver in dem som är bäst lämpade. Mycket handlar om intresse och motivation och vi räknar med att av tre personer som mönstrar så skriver vi in en.

ANNONS

konditionstestet - en klassiker på mönstringen.

Konditionstestet – en klassiker på mönstringen. Foto: Rekryteringsmyndigheten/Viktor Gårdsjö.

Fakta

Så många mönstrar i Stockholms kommuner

Drygt 3 500 unga män och kvinnor har kallats till mönstring i Stockholms län

KommunManKvinnaTotalt
Upplands Väsby531467
Vallentuna491968
Österåker8223105
Värmdö8534119
Järfälla8035115
Ekerö522375
Huddinge12260182
Botkyrka7136107
Salem341347
Haninge8041121
Tyresö691786
Upplands-Bro371653
Nykvarn18624
Täby10944153
Danderyd8023103
Sollentuna14154195
Stockholm7643291093
Södertälje7633109
Nacka16960229
Sundbyberg291342
Solna522173
Lidingö9234126
Vaxholm321244
Norrtälje502777
Sigtuna412667
Nynäshamn251742
Källa: Totalförsvarets rekryteringsmyndighet.
ANNONS
Mitt i:s nyhetsbrev

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Få de bästa lokala nyheterna från Mitt i Stockholm direkt i din inkorg.

Här kan du anmäla dig till fler nyhetsbrev.

Något gick fel. Vänligen prova igen!

Tack! Vi har skickat en bekräftelse till din inkorg.