Det var i början av januari som säkerhetspolisen slog fast att företrädare i församlingen Iman Ali Center (IAC) i Järfälla ska ha haft kopplingar till personer som verkat för Irans underrättelsetjänst.

Nu ska Myndigheten för stöd till trossamfund kräva tillbaka över en halv miljon kronor i bidrag, vilket P4 Stockholm var först med att rapportera.

Det är genom paraplyorganisationen Islamiska Shiasamfunden som församlingen har fått bidrag. Nu ska 600 000 kronor återkallas.

– Bakgrunden till beslutet är yttrandet vi fick från Säpo. Vi tar det här på stort allvar, säger Isak Reichel, myndighetschef på Myndigheten för stöd för trossamfund.

Ska betalas tillbaka i april

Islamiska Shiasamfunden har till 5 april på sig att betala tillbaka bidraget till myndigheten. Om trossamfundet söker nytt bidrag i år är ännu inte klart.

– Det här kommer att vara med i den prövningen som vi gör såklart. Vi måste först se deras ansökan och hur de har hanterat situationen. 

Församlingen själva har inte tagit del av något beslut.

"Vi har ännu inte tagit del av något beslut från Myndigheten för stöd till trossamfund och kan därför inte kommentera detaljerna i återkravet eller dess grunder i nuläget. När vi har tagit del av beslutet kommer vi att analysera det noggrant och därefter avgöra vilka eventuella åtgärder som behöver vidtas", skriver pressenheten på IAC i ett mejl till Mitt i.

Avfärdar kännedom

Pressenheten på IAC har tidigare uppgett till Mitt i att centret tar starkt avstånd från all form av säkerhetshotande verksamhet.

Även Islamiska Shiasamfunden har skrivit i ett beslut att de tar avstånd från uppgifterna och att de inte känner till några kopplingar mellan Imam Ali Center och Irans regim.