ANNONS

Så mycket källsorterar Farstaborna

Mer metall, plast och papper sorterades 2019, men färre tidningar och glas.
Mer metall, plast och papper sorterades 2019, men färre tidningar och glas.
Förra året slängde stockholmarna totalt 141 623 ton förpackningar i rätt behållare. Det är nästan 60 kilo per person.
– Men det finns fortfarande många frifräsare som inte sorterar alls, säger Åsa Stenmark.
ANNONS

Tomma syltburkar i ofärgat glas, tidningar i tidningsinsamlingen och plast i platsbehållaren. Så ska källsorteringen fungera.

– Frågar du en svensk om de källsorterar skulle de svara ja. Men om du sen skulle ta en titt i deras soppåse skulle du hitta flera förpackningar som de glömt att sortera, säger Åsa Stenmark som är resursexpert på IVL Svenska miljöinstitutet.

Åsa Stenmark, resursexpert på IVL Svenska miljöinstitutet.

Åsa Stenmark, resursexpert på IVL Svenska miljöinstitutet. Foto: Pressbild.

Större medvetenhet i dag

Förra året slängdes totalt 141 623 ton förpackningar i rätt behållare i Stockholms län. Fördelningen nedbruten på kategori visar att stockholmarna sorterade mer metall, plast och papper än året innan, men färre tidningar och glas.

Generellt finns en större medvetenhet för källsortering i dag än för några år sedan. Men det är fortfarande en lång väg kvar att gå innan källsorteringen fungerar fläckfritt.

– Det finns en klick entusiaster som är väldigt bra på att sortera sitt avfall – och den gruppen har blivit större. Men det finns fortfarande många frifräsare som inte sorterar alls, säger Åsa Stenmark.

Fakta

Här kan du källsortera i Farsta

Fagersjövägen 4 – Glas, Kartong, Metall, Plast, Tidningar, Batterier

Farsta Centrum, Storforsplan – Glas, Kartong, Metall, Plast, Batterier

Filipstadbacken 70 – Glas, Kartong, Metall, Plast, Tidningar, Batterier

Färnebogatan 66 – Glas, Kartong, Metall, Plast, Tidningar, Batterier

Havsörnsvägen 42-44 – Glas, Kartong, Metall, Plast, Tidningar, Batterier

Gråhundsvägen 9, Hemköps parkering – Glas, Kartong, Metall, Plast, Tidningar, Batterier

Kistvägen/Herrhagsvägen – Glas, Kartong, Metall, Plast, Tidningar, Batterier

Pepparvägen 46 – Glas, Kartong, Metall, Plast, Tidningar

Perstorpsvägen 75 – Glas, Kartong, Metall, Plast, Tidningar, Batterier

Perstorpsvägen/Sköndalsvägen – Glas, Kartong, Metall, Plast, Tidningar, Batterier

Ramvägen 23 – Glas, Kartong, Metall, Plast, Tidningar, Batterier

Rödkindavägen 18 – Glas, Kartong, Metall, Plast, Tidningar

Sköndalsvägen, mittemot nr 88 – Glas, Kartong, Metall, Plast, Tidningar

Tallkrogsvägen 41 – Glas, Kartong, Metall, Plast, Tidningar, Batterier

Värmlandsvägen, snett emot bollplan – Glas, Kartong, Metall, Plast, Tidningar, Batterier

Värmlandsvägen, mittemot nr 410 – Glas, Kartong, Metall, Plast, Tidningar, Batterier

Ölmevägen 13 – Tidningar

Källa: FTI

Det här sorterar stockholmaren bäst

Diagrammet visar mängden förpackningar i kilo per person i Stockholms län.

Loading...

Loading…

Källa: Förpacknings- och tidningsinsamlingen.

Färre källsorterade förpackningar

I snitt källsorterade stockholmarna nästan 60 kilo förpackningar per person förra året. Det är något färre förpackningar i jämförelse med året innan.

Vad det beror på är svårt att sätta fingret på. Hur bra man är på att källsortera varierar dessutom mellan länets kommuner.

– Vi är helt enkelt olika på att sortera, framförallt i hushållen, säger Åsa Stenmark.

Så bra är dina grannar på att källsortera

Tabellen visar mängden återvunna tidningar, glas-, papper-, metall- och platsförpackningar i kilo per person i din kommun.

Kommun20192018
Botkyrka44.1944.54
Danderyd75.9474.87
Ekerö90.5884.47
Haninge51.4453.43
Huddinge48.1955.43
Järfälla42.6850.84
Lidingö58.9759.5
Nacka49.954.53
Norrtälje62.5863.34
Nykvarn76.7579.77
Nynäshamn58.2477.65
Salem63.8964.11
Sigtuna42.5958.8
Sollentuna56.7363.58
Solna45.7352.69
Stockholm66.3864.94
Sundbyberg31.741.11
Södertälje63.9868.04
Tyresö61.2263.81
Täby60.6969.34
Upplands-Bro61.7556.82
Upplands Väsby27.9240.33
Valletuna55.3862.71
Vaxholm90.22110.23
Värmdö83.49100.29
Österåker74.1969.78

Källa: Förpacknings- och tidningsinsamlingen.

”Mogna för nytt synsätt”

Enligt resursexperten konsumerar och slänger vi mer förpackningar i dag än under 1970-talet, men ungefär lika mycket som för fyra år sedan.

För att möta klimatutmaningarna som vi står inför måste vi själva se över våra konsumtionsvanor och källsortera mera. Men också förtagen och politiken måste steppa upp.

– Jag tror att vi är mogna för ett nytt synsätt. Framöver tror jag att vi kommer att se en annan lagstiftning för att få bort olämpliga förpackningar. Det som ligger närmast är att ta reda på vilka förpackningar som är olämpliga, säger Åsa Stenmark.

ANNONS
Mitt i:s nyhetsbrev

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Få de bästa lokala nyheterna från Mitt i Stockholm direkt i din inkorg.

Här kan du anmäla dig till fler nyhetsbrev.

Något gick fel. Vänligen prova igen!

Tack! Vi har skickat en bekräftelse till din inkorg.