Mitt i Tumba reser sig just nu en många meter hög byggkran – en syn man inte sett här på mer än ett decennium. Det är nämligen första gången på flera år som det just nu byggs nya huskroppar i centrala Tumba. Här ska Botkyrkabyggen uppföra 70 nya lägenheter i Tumba port, som ska bli kommunens nya landmärke.
Men mer byggstök väntas det bli inom kort. Förutom att den nya bussterminalen ska renoveras från grunden ska också tre nya höghus byggas intill Tumba centrum.
– Planerna går bra. Vi hoppas kunna vara i gång redan nästa vecka, säger Maikel Ablahad, centrumchef i Tumba.
Klart 2027
Under förra veckan ägde ett gemensamt symboliskt första spadtag rum för den nya bussterminalen och de tre höghusen i Tumba centrum.
Och att det sker utveckling av Tumba är bra, tycker samhällsbyggnadsnämndens ordförande Yusuf Aydin (KD), som var en av två som höll i skyfflarna.
Det är första gången på flera år som en byggkran rests i centrala Tumba.
Albin Tingstedt
Vi hoppas kunna vara igång redan nästa vecka
– Nu faller alla bitar på plats. Genom samverkan mellan kommuen, regionen, centrumägaren och med stöd av Trafikverket kan vi nu ta ett helhetsgrepp om Tumba och minska byggtiden. Det kommer bli fräschare, tryggare och en mer tillgänglig plats, säger han.
Stina Lundgren (M), kommunstyrelsens ordförande i Botkyrka, höll i den andra skyffeln. Hon tycker att Tumba nu på riktigt kan kalla sig Botkyrkas centralort.
– I och med det här stärker Tumba sin roll som Botkyrkas självklara centralort, säger hon.
2027 beräknas den nya bussterminalen vara klar för nyinvigning.
Nytt jättehus tar plats i Tumba centrum
Senare i höst börjar bygget av 70 nya hyreslägenheter i det nya "landmärket" Tumba port.
Sveriges byggbransch har tvärbromsat och nybyggnation av lägenheter har helt stannat av. Det gäller även för kommunala bostadsbolaget Botkyrkabyggen, som inte byggt en enda ny bostad sedan 2019 – trots generösa mål om flera hundra nya bostäder över en flerårsperiod.
Men snart bryter Botkyrkabyggen byggtorkan.
Under hösten börjar företaget bygga Tumba port, 70 nya hyreslägenheter fördelade på tio våningar längs med Gröndalsvägen.
– Jag är glad att vi kan komma igång med nyproduktion. Tumba Port blir ett landmärke som syns från alla vägar som bär till Tumba centrum, säger Fredrik Vitrera Luiga, tf. vd för Botkyrkabyggen, i ett uttalande.
Små lägenheter
Lägenheterna kommer att vara 35–46 kvadratmeter stora över 1–2 rum. En lägenhet får tre rum och kök.
På taket kommer alla boende få dela på en takterrass och på entréplan kommer Botkyrkabyggen låta bygga ett gemensamt hobbyrum samt tvättstuga.
– Hyresrätterna i Tumba Port passar både unga som behöver en första lägenhet och seniorer som vill flytta till mindre lägenhet centralt, och dessa grupper är i stort behov av fler hyresrätter, säger Elisabeth Uddén (OS), styrelseordförande i Botkyrkabyggen, i ett uttalande.
Tumba port ska enligt planen börja byggas sent den här hösten och beräknas stå inflyttningsklar i slutet av 2026.
Tumba port, nytt bostadshus i centrala Tumba, Botkyrka, om 70 lägenheter. Ägs av Botkyrkabyggen
Botkyrkabyggen
Nytt jättehus tar plats i Tumba centrum
Jätteplanen stannade av - men nu ska Tumba C få bostäder
Det var centrumägarna som skulle göra det. Men centrumprojektet stannade av. Nu väljer Botkyrka kommun att gå vidare med en satsning på bostäder.
I början av 2015 vann de storstilta planerna för Tumba centrum laga kraft. I samarbete med centrumägarna Citycon skulle Botkyrka kommun skapa ett nytt centrum, med bland annat nya butiker, nytt bibliotek och bostäder.
Revs – men inget nybygge
Den gula tegelbyggnaden i centrum revs och det gamla centrumet renoverades. Sedan dess har inte mycket hänt.
– Det är helt enkelt svårt att säga något i nuläget, sade Mattias Bernunger som var projektutvecklingschef på Citycon till Mitt i 2016.
Nu har exploateringsavtalet med Citycon gått ut och Botkyrka kommun väljer att ta tag i centrumutvecklingen för egen del.
Ska ”få igång”
Nästa vecka ska kommunstyrelsen fatta beslut om att sälja delar av marken i centrala Tumba till Botkyrkabyggen. Priset är drygt 28 miljoner kronor.
I underlaget till beslutet står det att försäljningen främst sker för att ”få igång” utvecklingen av Tumba centrum.
Löftet: Bussterminalen i Tumba rustas upp från grunden
Fram till 2027 ska centrala Tumba överösas med trafikförbättringar, och startskottet blir en helt ny bussterminal. På sikt kan Botkyrkas hjärta också få en ny siluett – med ett kluster av höghus.
Tumba
Nedgånget, otryggt och ofräscha rabatter. Kritiken mot bussterminalen i Tumba har sett olika ut under åren. Svaren från Botkyrka kommun har alltid varit duckande – till nu när samhällsbyggnadsnämndens ordförande, Gabriel Melki (S), lovar att det ska hända saker i centrala Tumba.
– Vi ska öppna upp så att det känns tryggare och bättre belysning när vi förnyar bussterminalen från grunden, säger han.
Centrumbyggnaden skulle bli dubbelt så stor med nya torg och tiovåningshus ovanpå ett överdäckat busstorg. Det menade dåvarande centrumägaren Citycon när de först presenterade planerna för snart tio år sedan.
Diskussionerna strandade och Citycon sålde Tumba centrum till fastighetsbolaget Niam. De är desto mer positiva till fler bostäder i centrum.
"I dag har vi inget mer att berätta än att vi tittar på möjligheterna och har en dialog med kommunen", skriver Hans Lisserkers, utvecklingschef på Niam till Mitt i.
Tumba – nya Manhattan
Det är inte bara bussterminalen som ska få sig ett ansiktslyft. Flera trafiklösningar i centrala Tumba ses också över för att skapa ett bättre flöde för både bilister, cyklister och gångtrafikanter. Exempelvis tittar kommunen på att anlägga en cirkulationsplats vid korsningen Grödingevägen/Gröndalsvägen och ett trafikljus vid korsningen K P Arnoldssons väg/Gröndalsvägen.
Om planerna mellan kommunen och centrumägaren går i lås kan också flerbostadshus bli verklighet strax söder om bussterminalen. En förutsättning är att vara överens, då kommunen äger en tredjedel av marken medan centrumägaren äger resten. Kommunen har redan tagit fram visionsbilder för husen.
– Där tänker vi tre höghus som är sammankopplade i botten genom verksamhetslokaler. Med tydliga kopplingar till centrum och busstorget, säger Gabriel Melki.
Gabriel Melki (S), samhällsbyggnadsnämndens ordförande i Botkyrka, lovar att bussterminalen i Tumba ska göras om "inom ett par år".
Albin Tingstedt
Som ett mindre Manhattan?
– Lite så. Det handlar ju ytterst om att öppna upp platsen och göra den mer inbjudande än vad den är i dag.
Ett löfte
Oavsett om husen vid centrum blir av eller inte är Gabriel Melki av den bestämda uppfattningen att busstorget ska bli av – och att det blir startskottet på ett nytt Tumba centrum.
– Jag är övertygad att vi kommer att genomföra busstorget och trafikförändringarna tillsammans med SL och Trafikverket, säger han.
Är det ett löfte?
– Ja, det skulle jag vilja säga.
Men att stänga av busstrafiken till centrala Tumba utan någon alternativ bussterminal är inte optimalt. Lösningen som just nu tilltalar kommunen allra mest är att anlägga en tillfällig bussterminal norr om tågspåren på samma plats där det i dag är pendelparkeringar, eller kring det nuvarande kommunhuset.
– Vi ska flytta från kommunhuset, troligtvis vid årsskiftet. Det öppnar upp för helt andra möjligheter att få ihop en lösning med busstrafik på den sidan. För det ska pågå några år, säger Gabriel Melki.
Senast år 2027 har kommunen och SL åtagit sig att färdigställa bussterminalen och trafikförändringarna, enligt ansökan till Trafikverket. Enligt kommunens beräkningar lär alla trafikförändringar och en ny bussterminal kosta 132 miljoner kronor varav 66 miljoner står Trafikverket för.
I korsningen Gröndalsvägen/Grödingevägen planerar kommunen bygga en cirkulationsplats.
Albin Tingstedt
Gång- och cykelbanan längs K P Arnoldssons väg planeras att fräschas upp samtidigt som bilvägen smalnas av.
Albin Tingstedt
I korsningen Gröndalsvägen/K P Arnoldssons väg vill kommunen anlägga trafikljus.
Albin Tingstedt
Jag är övertygad att vi kommer att genomföra busstorget
Så kan Tumba centrum förvandlas
Bussterminalen som ska få sig ett ansiktslyft
Kommunen tittar också på att anlägga en cirkulationsplats vid korsningen Grödingevägen/Gröndalsvägen och ett trafikljus vid korsningen K P Arnoldssons väg/Gröndalsvägen.
Om planerna mellan kommunen och centrumägaren går i lås kan också tre höghus, som är sammankopplade i botten genom verksamhetslokaler, bli verklighet strax söder om bussterminalen.
Källa: Botkyrka kommuh
En totalrenovering av bussterminalen i Tumba blir startskottet på en större förvandling av Tumba, menar kommunalrådet Gabriel Melki (S).
Albin Tingstedt