Pappmugg eller porslinsmugg – det ska utredas

Ja, ett svar är på väg men först ska saken utredas.
Vadå? Ja, om engångsmuggarna i papp ska ersättas med muggar av porslin i Nacka stadshus.
Frågan är inte så enkel att ge ett svar på. Frågan har nått ända upp till den administrativa direktören i Nacka kommun, Mats Bohman, i jakten på ett svar.
För att börja från början: Politikern Sidney Holm (MP), har i ett politikerinitiativ fört fram förslaget att kommunen ska ”se över” om användningen av engångsmuggar i stadshuset kan minska.
Mindre utredning
Statsledningskontoret undersökte saken, i en första mindre utredning. Resultat: Det går ”inte enkelt att säga” att porslinsmuggar är miljömässigt och ekonomiskt mer hållbart än engångsmuggar.
Behöver diskas
Porslinsmuggar behöver exempelvis diskas vilket innebär mer utsläpp av diskmedel.
– Samtidigt är det inte bra att det förbrukas en stor mängd engångsmuggar idag, skriver kontoret och föreslår en fördjupad utredning.
Och förra veckan klubbade kommunstyrelsens arbetsutskott beslutet att föreslå ännu en utredning för att utreda frågan vidare.
Besked om vad som är bäst, engångsmuggar eller porslinsmuggar, meddelas senare.