ANNONS

Så många är smittade och har dött av covid-19

Coronateamet som möter dig hemma för provtagning
Stockholms län forsätter att följa den flacka kurvan som man haft sedan början av april.
– Det är väldigt goda nyheter, säger statsepidemiolog Anders Tegnell.
ANNONS

OBS! Den här artikeln uppdateras inte längre. Artikeln uppdaterades senast 27 april.

Här finns aktuella siffror för Stockholms län.

Den 27 april rapporterades ytterligare 28 dödsfall i coronaviruset i Stockholms län.

Totalt har 1 237 personer avlidit till följd av viruset i länet.

Totalt får just nu 214 patienter intensivvård för svåra fall av covid-19. Utöver det vårdas 844 patienter för sjukdomen på något av länets sjukhus.

Covid-19 i Stockholm

Så många vårdas just nu på sjukhus för covid-19  i region Stockholm samt så många har avlidit på regionens sjukhus.

Loading...

Loading…

Källa: Region Stockholm

ANNONS

Här ökar konstaterade fall

Folkhälsomyndigheten uppskattar att dagen med flest smittsamma personer i Stockholms län inträffade den 8 april.

Den 1 maj uppskattar myndigheten att cirka 26 procent av invånarna i Stockholms län vara eller varit smittade. 

I jämförelse med förra veckan fortsätter antalet konstaterade fall att öka i Södertälje, Huddinge, Haninge, Botkyrka, Upplands Väsby. I Stockholms stad ökar antalet bekräftade fall i Enskede-Årsta-Vantör.

Så många har avlidit i covid-19 där du bor

Med hänsyn till patientsekretessen redovisas inte antalet avlidna om det är färre än tio avlidna per kommun eller stadsdel.

Kommun / stadsdelAntal bekräftat smittadeTotalt antal avlidnaSå stor andel av de bekräftat smittade har avlidit
Region Stockholm totalt6 1891 02217%
Botkyrka273238%
Danderyd67<10
Ekerö45<10
Haninge1884021%
Huddinge2453113%
Järfälla2124119%
Lidingö1251613%
Nacka2303013%
Norrtälje541019%
Nykvarn21<10
Nynäshamn23<10
Salem46<10
Sigtuna1362317%
Sollentuna2224822%
Solna2355021%
Stockholms stad291848116%
Bromma1682817%
Enskede Årsta Vantör2627328%
Farsta1472718%
Hägersten Liljeholmen1753922%
Hässelby Vällingby1923619%
Kungsholmen1412316%
Norrmalm2143516%
Rinkeby Kista3335918%
Skarpnäck1041313%
Skärholmen1252621%
Spånga Tensta2123517%
Södermalm2924515%
Älvsjö941718%
Östermalm1862513%
Sundbyberg2084924%
Södertälje3234012%
Tyresö1302217%
Täby1472718%
Upplands-Bro621423%
Upplands Väsby1252419%
Vallentuna29<10
Vaxholm35<10
Värmdö67<10
Österåker57<10
Annan region eller saknas239146%

Tabellen visar covid-19-fall rapporterade i Region Stockholm till och med kl 11:30, 21 April 2020. Källa: Region Stockholm

Så många har avlidit i covid-19 per 10 000 invånare

Med hänsyn till patientsekretessen redovisas inte antalet avlidna om det är färre än tio avlidna per kommun eller stadsdel.

Kommun / stadsdelAntal avlidna per 10 000 invånare
Region Stockholm totalt4,2
Botkyrka2,4
Danderyd
Ekerö
Haninge4,3
Huddinge2,8
Järfälla5,1
Lidingö3,3
Nacka2,8
Norrtälje1,6
Nykvarn
Nynäshamn
Salem
Sigtuna4,7
Sollentuna6,5
Solna6,1
Stockholms stad4,9
Bromma3,5
Enskede Årsta Vantör7,1
Farsta4,6
Hägersten Liljeholmen4,3
Hässelby Vällingby4,8
Kungsholmen3,2
Norrmalm4,4
Rinkeby Kista11,6
Skarpnäck2,8
Skärholmen6,9
Spånga Tensta9,1
Södermalm3,4
Älvsjö5,3
Östermalm3,2
Sundbyberg9,3
Södertälje4,0
Tyresö4,5
Täby3,8
Upplands-Bro4,8
Upplands Väsby5,1
Vallentuna
Vaxholm
Värmdö
Österåker
Annan region eller saknas

Tabellen visar uppgifter rapporterade i Region Stockholm till och med kl 11:30, 21 April 2020. Källa: Region Stockholm

ANNONS
Mitt i:s nyhetsbrev

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Få de bästa lokala nyheterna från Mitt i Upplands Väsby direkt i din inkorg.

Här kan du anmäla dig till fler nyhetsbrev.

Något gick fel. Vänligen prova igen!

Tack! Vi har skickat en bekräftelse till din inkorg.