ANNONS

Äldre som stannar hemma – fortsätt att ha middagar ihop

Peter Lamming, Bergshamra, Solna, Stockholm, coronaviruset, karantän, isolering
Peter Lamming, 74, försöker ta till vara på karantänen och fixar middagar via surfplattan ihop med vänner i olika delar av landet.
Personer över 70 uppmanas att begränsa sina nära kontakter för att minska risken att bli smittad av corona. Men det finns ändå bra sätt att trots krisen behålla sitt sociala liv.
ANNONS

Hög ålder är enligt Folkhälsomyndigheten den främsta riskfaktorn för att bli allvarligt sjuk eller dö av coronaviruset.

Åtgärderna och uppoffringarna vi alla gör i dessa tider görs därför till mångt och mycket för att skydda Stockholms 70-plussare.

277 668 personer över 70

I nuläget uppmanar Folkhälsomyndigheten samtliga över 70 år att begränsa sina nära kontakter för att minska risken att bli smittad av corona. Det betyder att både kollektivtrafiken, matbutiken och andra lokaler där många människor rör sig bör undvikas.

I Stockholms län rör rekommendationerna totalt 277 668 människor. 

Så många 70-plussare bor i din kommun

Tabellen visar antalet kvinnor och män över 70 år som bor i din kommun.

KommunMänKvinnor
Botkyrka42875074
Danderyd22332970
Ekerö17681928
Haninge47445501
Huddinge48995997
Järfälla44515532
Lidingö32494298
Nacka56226991
Norrtälje60526580
Nykvarn671723
Nynäshamn22042545
Salem10371272
Sigtuna23012900
Sollentuna38504799
Solna38135429
Stockholm4401159529
Sundbyberg19882552
Södertälje51036555
Tyresö27503508
Täby47505947
Upplands-Bro15431820
Upplands Väsby25153238
Vallentuna18042200
Vaxholm861986
Värmdö30422871
Österåker29943381

Källa: SCB. 

Fler kvinnor än män

Bland länets 70-plussare är fler kvinnor än män. Så ser det ut alla kommuner – förutom i Värmdö, där är de äldre männen fler än kvinnorna.

Ring till nära och kära

Stockholms stad är den kommun i länet där flest personer över 70 år nu uppmanas att stanna hemma. Bland stadsdelarna i staden är Södermalm den där flest 70-plussare bor.

För att inte känna sig ensam uppmuntrar Folkhälsomyndigheten till promenader och att hålla kontakt med nära och kära via telefon eller sociala medier. Och de sociala kontakterna behöver såklart inte upphöra för att de fysiska mötena uteblir.

ANNONS

Peter Lamming, Bergshamra, Solna, Stockholm, coronaviruset, karantän, isolering

Middagarna hemma hos Peter Lamming och hans sambo Gunnel Nordin i Bergshamra har fortsatt att vara social – med hjälp av surfplatta, Messenger – och en stege. Foto: Privat

”Ställer upp en stege”

Bergshamrabon Peter Lamming, 74, fortsätter att bjuda hem vänner på middag, via surfplattan.

– Vi ställer upp en stege och på den ställer vi paddan. Man ringer någon dag innan och säger en tidpunkt och att de också ska ställa upp mobilen eller paddan när de äter. Prick på klockslaget man kommit överens om så hälsar man varandra välkomna och sätter igång och äter, skålar, pratar, sjunger eller vad man nu brukar göra på middagar med just dessa vänner, berättar han.

– Vi har gjort det flera gånger och det känns väldigt stimulerande att få sitta och föra samtal vid matbordet, trots att vi sitter i Bergshamra och vännerna kanske på Gotland. Vi använder tjänsten Messenger.

Peter Lamming, Solna, Bergshamra, Stockholm

Peter Lamming. Foto: Åsa Sommarström

Peter Lamming tycker att äldreboenden kan göra mer för att hjälpa de äldre att hålla kontakten med omvärlden:

– Alla äldreboenden skulle kunna köpa in paddor för några tusenlappar och hjälpa de boende att komma i kontakt med sina släktingar i ljud och bild, är speciellt viktigt nu när de hålls isolerade.

ANNONS
Mitt i:s nyhetsbrev

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Få de bästa lokala nyheterna från Mitt i Solna direkt i din inkorg.

Här kan du anmäla dig till fler nyhetsbrev.

Något gick fel. Vänligen prova igen!

Tack! Vi har skickat en bekräftelse till din inkorg.