Sjung om studentens lyckliga dag – då springer studenterna ut

Studentutspring 2019. Studenten. Utspring. Juni.
Om en dryg månad lämnar årets studenter gymnasiet och springer rakt ut i vuxenvärlden.
Här är Stockholms alla utspringstider.

BROMMA 

Blackebergs gymnasium

Onsdag 12 juni klockan 14.00

Bromma gymnasium

Onsdag 5 juni klockan 13.00

Yrkesplugget

Onsdag 5 juni klockan 12.00

Kristofferskolans gymnasium

Tisdag 11 juni kl 12.00

Praktiska Gymnasiet Stockholm Bromma och Framtidsgymnasiet

Fredag 7 juni klockan 10.00 (Utspringet sker på Praktiska i Liljeholmen)

SPÅNGA

Spånga gymnasium

Onsdag 5 juni klockan 11.00

Carlgrenska Waldorfgymnasiet

Onsdag 5 juni klockan 13.30

KISTA

Stockholm Science and Innovation School

Tisdag 4 juni klockan 12.15

Stockholms byggtekniska gymnasium

Fredag 7 juni klockan 13.00

SÖDERMALM

Bernadottegymnasiet

Onsdag 5 juni klockan 12.00.

ESS-gymnasiet

Onsdag 12 juni klockan 11.30.

Fryshusets gymnasium

Fredag 7 juni klockan 13.00.

Globala gymnasiet

Tisdga 11 juni klockan 13.00.

ISSR

Fredag 14 juni klockan 13.30.

Internationella Engelska gymnasiet

Tisdag 4 juni klockan 11.00.

Jensen gymnasium, Södra

Onsdag 5 juni klockan 12.45. (I trapporna vid Strömparterren.)

Klara Södra gymnasium

Onsdag 5 juni  klockan 13.

Kulturama gymnasium

Onsdag 12 juni kl 14.00.

Kungliga svenska balettskolan

Fredag 14 juni klockan 1300..

Sjölins gymnasium, Söder

Fredag 7 juni klockan 13.00.

Sjömansskolan

Onsdag 5 juni klockan 13.00. (Nedför landgången från fartyget M/S Polfors, kajplats 26 på Söder Mälarstrand.)

Södra Latins gymnasium

Onsadag 12 juni klockan 12.00.

Thorén Business School

Tisdag 11 juni klockan 12.00.

KUNGSHOLMEN

Jensens internationella gymnasium

Onsdag 5 juni klockan 11.30 (i Vanadislunden).

NTI Handelsgymnasiet

Onsdag 5 juni klockan 14.00. 

Internationella hotell-och restaurangskolan 

Onsdag 5 juni klockan 11.00 (Boule Bar, Rålambshovsparken). 

Designgymnasiet 

Tisdag 11 juni, tid saknas.

Kungsholmens gymnasium/Stockholms musikgymnasium

Onsdag 5 juni klockan 13.00.

Kungsholmens västra gymnasium

Onsdag 5 juni klockan 12.00.

S:t Eriks gymnasium

Tisdag 4 juni klockan 13.00.

Klara Norra Gymnasium

Fredag 7 juni klockan 14.00.

Atletica Idrottsgymnasium 

Tisdag 4 juni klockan 12.00.

ÖSTERMALM

Campus Manilla

Onsdag 5 juni klockan 13.00.

Östra Real

Fredag 7 juni klocka 13.30.

Thoren innovation

Fredag 7 juni klockan 13.00.

Klara Östra Teoretiska

Måndag 10 juni klockan 13.00. (I Finlandsparken).

Idrottsgymnasiet

Tisdag 11 juni klockan 12.00.

Victor Rydberg Jarlaplan

Fredag 14 juni klockan 13.30.

VASASTAN

Jensens Norra gymnasium 

Onsdag 5 juni klockan 13.00 (i Vanadislunden).

JÄRFÄLLA

Järfälla gymnasium

Onsdag 5 juni, klockan 12.00.

Didaktus gymnasium

Torsdag 13 juni, klockan 13.00.

UPPLANDS VÄSBY

Väsby nya gymnasium

Måndag 10 juni klockan 13.00.

Väsby Yrkesgymnasium

Onsdag 5 juni klockan 12.00.

UPPLANDS BRO

Upplands-Brogymnasiet

Onsdag 5 juni klockan 13.00.

SUNDBYBERG

St Martins gymnasium

Rissneleden (Rissne): Skolavslutning 11 juni. Då eleverna läser på grundskolenivå tar ingen av dem studenten.

Englundavägen (Solna Business park): 5 juni klockan 12

NTI gymnasiet

Tisdag 11 juni klockan 13.00.

Grillska gymnasiet

Fredag 7 juni klockan 12.30-13.00.

SOLNA

Solna Gymnasium

Onsdag 12 juni klockan 12.

Peabskolan

Fredag 7 juni klockan 13.

Johan Movingers gymnasium

Fredag 7 juni klockan 10. (I Gustav Vasa kyrka.)

Psykologigymnasiet

Onsdag 5 juni klockan 12.30. (Ännu inte spikat om det sker i Hagaparken som vanligt eller om det sker från skolan.)

SOLLENTUNA 

Rudbeck Gymnasium 

Tisdag 11 juni klockan 10.00 (el- och energiprogrammet, naturvetenskapsprogrammet och teknikprogrammet), 11.00 (ekonomiprogrammet och löpargymnasiet) och 12.00 (AST, estetiska programmet, humanistiska programmet, musikklasserna och samhällsvetenskapsprogrammet).

Consensum gymnasium 

Fredag 7 juni, tid saknas.

Klara Teoretiska Gymnasium

Måndag en 10 juni klockan 13.30. (På Edbergs konsthall.)

Häggvik gymnasie- och gymnasiesärskola

11 juni klockan 10.40.

Mikael Elias Teoretiska Gymnasium

10 juni klockan 13.30.

NTI-gymnasiet

7 juni klockan 13.

Yrkesgymnasiet

5 juni klockan 11.

ENSKEDE-ÅRSTA-VANTÖR

Värmdö gymnasium

Fredag 7 juni klockan 14.00.

Stockholms Hotell- och restaurangskola

Tisdag 11 juni klockan 11.00.

Kunskapsgymnasiet Globen

Torsdag 13 juni klockan 13.00.

Distra Bygg Gymnasium

Fredag 14 juni klockan 11.00. (I Årsta kyrka.)

Enskede Gårds gymnasium

Onsdag 12 juni klockan 11.00.

HAMMARBY-SKARPNÄCK

Drottning Blankas gymnasieskola

Tisdagen den 4 juni klockan 13.00.

LBS Kreativa gymnasium Stockholm Södra

Onsdag 5 juni klockan 14.00.

Yrkesgymnasiet Stockholm

Fredag 7 juni klockan 12.00. (I Skarpaby parklek, Kaninparken.)

Kärrtorps gymnasium

Tisdag 11 juni klockan 12.00.

HÄGERSTEN-LILJEHOLMEN

Elektrikergymnasiet 

Tisdag 4 juni klockan14.00.

Realgymnasiet

Onsdag 5 juni klockan 14.00.

Nordiska musikgymnasiet

Onsdag 5 juni klocka 12.00.

Refis – Rörentreprenörernas friskola i Stockholm

Onsdag 5 juni klockan 14.00.

Kung Saga gymnasium 

Onsdag 5 juni, tid oklart.

Praktiska gymnasiet 

Fredag 7 juni klockan 10.00.

Djurgymnasiet 

Fredag 7 juni klockan 11.00

Gymnasieskolan Futurum

Fredag 7 juni, tid oklart.

Stockholms estetiska gymnasium 

Tisdag 11 juni klockan 12.00.

Odengymnasiet 

Tisdag 11 juni klockan 11.

Midsommarkransens gymnasium 

Torsdag 13 juni klockan 11.00.

Grillska gymnasiet 

Torsdag 13 juni klockan 11.00. (På Kajen Liljeholmen/Marievik)

ÄLVSJÖ

Teknik och servicegymnasiet 

Fredag 7 juni 11.00

DANDERYD

Viktor Rydberg gymnasium

Tisdagen den 11 juni, kl 14.00.

Danderyds gymnasium

Onsdag den 5 juni, kl 13:00.

Marina läroverket

Onsdag den 5 juni, kl 14.00.

TÄBY

Mimers gymnasium

Onsdag 5 juni, kl 14:30.

Praktiska gymnasiet Täby

Tisdag den 4 juni, kl 13.00.

Tibble fria gymnasium

Onsdag den 5 juni, kl 15.00.

Täby enskilda gymnasium

Tisdag den 4 juni, kl 13.00.

Åva gymnasium

Onsdag den 5 juni, kl 12.00.

VALLENTUNA

Vallentuna gymnasium

Onsdag den 5 juni, kl 14.00.

ÖSTERÅKER

Skärgårdsgymnasiet

Onsdag den 5 juni, kl 14.00.

Österåkers gymnasium

Onsdag den 5 juni, kl 13.00.

TYRESÖ

Tyresö gymnasium

Onsdag 5 juni klockan 13.00.

HANDEN

Fredrika Bremer-gymnasiet

Onsdag 5 juni klockan 11.00 (bygg- och anläggningslinjen, el- och energilinjen, fordons- och transportlinjen, VVS- och fastighetslinjen och industritekniska linjen), 12.00 (barn- och fritidslinjen, estetiska linjen och vård- och omsorgslinjen), 13.30 (samhällsvetenskapslinjen) och 15.00 (naturvetenskapslinjen och tekniklinjen).

Riksäpplets gymnasieskola

Onsdag 5 juni klockan 11.00.

VÄSTERHANINGE

Berga naturbruksgymnasium, Västerhaninge

Onsdage 5 juni klockan 12.30.

BOTKYRKA-SALEM

St Botvids gymnasium

Tisdag 4 juni klockan 12.00.

Skyttbrinks gymnasium

Tisdag 4 juni klockan 12.00.

Rönninge gymnasium

Onsdag 5 juni klockan 11.00 (Ingen plats klar.)

Tumba gymnasium

Onsdag 5 juni klockan 12.00.

Tullinge gymnasium

Torsdag 13 juni klockan 11.00.

HUDDINGE

Huddingegymnasiet 

Onsdag 5 juni klockan 13.00.

NTI-gymnasiet 

Onsdag 5 juni, tid saknas.

Sjödalsgymnasiet 

Onsdag 5 juni klockan 10.00.

Sågbäckgymnasiet 

Onsdag 5 juni klockan 11.00.

Yrkesgymnasiet 

Tisdag 4 juni klockan 12.00.

Östra gymnasiet 

Onsdag 5 juni klockan 13.13.

NACKA

Magelungen Danvikstull

Fredag 7 juni klockan 13.00.

Praktiska gymnasiet Nacka

Fredag 14 juni klockan 12.00.

Rytmus musikgymnasium

Onsdag 5 juni klockan 15.00.

Sjölins gymnasium

Onsdag 5 juni klockan 11.00.

Designgymnasiet

Måndag 10 juni klockan 13.30.

YBC

Onsdag 5 juni klockan 13.00.

Nacka enskild gymnasium

Onsdag 5 juni klockan 10.45.

Mediagymnasiet

Onsdag 5 juni klockan 13.00.

Nacka gymnasium

Tisdag 4 juni klockan 14.00.

VÄRMDÖ

Gustavsbergs gymnasium

Fredag 7 juni klockan 14.00.

Värmdö tekniska gymnasium 

Onsdag 5 juni klockan 14.00.

Mälardalens ridgymnasium 

Tisdag 4 juni klockan 12.00.

LIDINGÖ

Hersby gymnasium

Onsdag 12 juni klockan 14.00.

Lunagymnasiet 

Tisdag 4 juni, tid saknas.

Stillerska gymnasiet 

Fredag 14 juni klockan 12.00.