Min lokala hjälte

Täbytjej uttagen till landslaget

Femtonåriga Clara Härdling som spelar fotboll i Viggbyholms IK har blivit uttagen till flicklandslaget.

– Det är en milstolpe i vår förenings historia, säger Viggbyholms sportchef Andreas Häggblom.

Clara Härdling spelar i föreningens talangfulla lag för flickor födda 01. För två år sedan tog sig laget till final i den stora ungdomsturneringen Piteå summer games och just nu spelar de Dana cup i Danmark där de tagit sig vidare till A-slutspel.

Att Clara Härdling blivit uttagen till landslaget är ett tecken på att föreningen har en bra verksamhet menar Andreas Häggblom.

– Vi satsar lika mycket på tjejer som på killar, de har samma möjligheter till kvalificerad träning. Andra klubbar prioriterar ofta pojklagen men det gör inte vi, det här känns som ett kvitto på att vi har en bra verksamhet, säger han.

Clara Härdling är klubbens första landslagspelare. I Viggbyholm spelar hon mest mittfältare, men fungerar även i andra positioner.

– Hon är bra både offensivt och defensivt och har ett mycket bra tillslag. Sedan har en bra träningsvilja och är en pådrivare utanför plan, säger Andreas Häggblom.