Grått, regn och rusk. Den sedan länge bruna midsommarstången lutar i oktoberblåsten.
Men minerna är glada på Ekensbergsskolans fyror som knatar förbi ladugården i gummistövlar. De samlar gråsuggor med naturskolan.
Även rödgröna koalitionen är på gott humör. Beslut om ett samlat grepp om gården, ett friluftsmuseum, ska nu tas.
Invigning blir 2025.
– Det har varit debatt om Överjärva i 20 år. Det känns bra, när vi nu närmar oss 200-årsjubileet, att få sätta ned foten och en gång för alla bevara gården för framtiden, säger kommunstyrelsens ordförande Sara Kukka Salam (S).
Djur och restaurang
Ladugårdens tak och stommar restaureras nu till en kostnad av åtta miljoner kronor.
I nästa steg byggs boxar åt hästar, getter och smådjur under 4H-flagg liksom 250 kvadratmeter historisk lekyta.
– Här ska barn kunna lära sig om statarlivet, om hur man mjölkar och sköter djur, säger Martin Karlsson (C).
Gula villan, en av de byggnader som stått tomma i över 20 år, ska bli en året runt-öppen restaurang. Dialog med olika externa aktörer förs.
– Vi vill ha hit någon som brinner för mat och som kan skapa en härlig matmiljö, säger Sandra Lindström (V).
Dåtidens utemiljö återskapas med trädgård med grusgångar för att betona även den delen av gårdshistorian.
Gula villan blir restaurang, men inriktning är inte spikad.
Mikael Andersson
Det är klart innan mandatperioden är slut.
– I Gula villan bodde borgarna, det finns bevarade dagboksanteckningar från barnen som bodde här, och hur livet var för dem. Det vill vi också berätta. Historian ska synas i varenda växt vi planterar och minsta lilla papperskorg, säger Sandra Lindström.
Kostar 22 miljoner
Det är inte första gången som politiker bildar halvmåne framför en byggnad på gården för att presentera nya planer. Men det här blir av, intygar de.
– Det är klart innan mandatperioden är slut, säger Martin Karlsson.
Både C och MP ingick förut i den politiska koalition som bland annat ville riva ladugården.
Det här blir bättre, tycker de.
– Då sa man att det är omöjligt att renovera ladugården, men allt handlar ju om pengar. Det är inte gratis men det är möjligt, och det kommer betala sig i kulturhistoriska upplevelser för många fler, säger Victoria Johansson (MP).
Totalt har 22 miljoner kronor avsatts i en första etapp för att rusta byggnaderna. Därtill kommer kostnader för interiör, drift och personal. Friluftsmuseet beräknas kosta 6-9 miljoner per år att driva.
"Kan begränsa"
Vid tidningens pressläggning hade oppositionen ännu inte tagit del av underlaget.
Men i våras höjdes ett varningens finger åt att göra gården till friluftsmuseum.
– Jag är rädd att det begränsar. Om allt kommer behöva lira med Överjärvas bondgårdshistoria kanske man inte kan ta in vissa djur, exempelvis. Det blir tunnare, sa Peter Edholm (L) då.