– Ja, oftast brukar det vara ett tvillingpar per år, eller inget, så det här är ovanligt, säger Bia Ström, bonde på Bögs gård.

När Lokaltidningen Mitt i hälsade på precis före påskhelgen hade 44 kalvar sett dagens ljus. Kalv nummer 45 pluggade ut i måndags kväll.

Kalvräknaren på Bögs gård precis före påskhelgen. När årets kalvsäsong är avslutad ska den ha tickat upp till 49.

Kalvräknaren på Bögs gård precis före påskhelgen. När årets kalvsäsong är avslutad ska den ha tickat upp till 49.

Tomas Stark

– Så nu har vi fyra kvar, om allt går som det ska, säger Bia Ström.

Kommer de alla inom en vecka nu eller?

– Nja, det kan vi inte veta. Tjuren gick där i flera veckor i somras och vi flyttade bort honom i början av augusti. Plussar vi nio månader på det så blir det början av maj och sedan kan de gå lite över tiden precis som vi människor, så det kan komma någon eller några en bit in i maj.