ANNONS

Tyresö fick 300 fler invånare 2019

Tyresö genre flygbild
Det bodde 48 333 invånare i Tyresö kommun vid årsskiftet.
På ett år har Tyresös befolkning vuxit med 329 personer. Det visar ny statistik.
Det är mindre än vad befolkningen brukar öka.
ANNONS

Vid årsskiftet bodde 48 333 personer i Tyresö, enligt nya siffror från Statistiska Centralbyrån (SCB).

En tillbakablick på 2000-talet visar att att befolkningen i Tyresö har ökat med mellan 200 och 1100 personer per år.

Två år under perioden har folkökningen varit mindre än den under 2019. Under ytterligare några år har den landat mellan 300 och 400.


Så har Tyresö vuxit

Loading...

Loading…

 

Folkökningen i kommunen respektive år. Källa: Statistiska Centralbyrån


Befolkningen i Stockholms län växte med cirka 33 000 personer under 2019.

ANNONS

Fem kommuner hade under året en mindre befolkningsökning än Tyresö. Tre av dem hade färre invånare i slutet av året än i början: Vaxholm, Salem och Danderyd.


Tyresö placerar sig i mitten

KommunFolkmängdFolkökning
Stockholm97407311919
Huddinge1128481126
Nacka1051891533
Södertälje989791598
Botkyrka946061500
Haninge920952106
Solna824291479
Järfälla799901510
Sollentuna738571329
Täby71874477
Norrtälje62622853
Sundbyberg524141850
Sigtuna48964834
Tyresö48333329
Lidingö48123305
Upplands Väsby467861243
Österåker45574743
Värmdö45000603
Vallentuna34090658
Danderyd32857−330
Upplands-Bro29346590
Ekerö28690382
Nynäshamn28575285
Salem16750−36
Vaxholm12003−20
Nykvarn1101491

Så många bodde i länets kommuner 31 december 2019: Källa: Statistiska Centralbyrån


Statistiken för 2019 visar att fler flyttar till Tyresö än från kommunen, även om skillnaden är knapp. De flesta flyttar inom länet.

Siffrorna visar också att fler föds än dör, vilket är fallet i majoriteten av kommunerna i länet.


14 000 fler invånare sedan 1990

Loading...

Loading…

Folkmängden i Tyresö respektive år. Källa: Statistiska Centralbyrån

ANNONS
Mitt i:s nyhetsbrev

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Få de bästa lokala nyheterna från Mitt i Tyresö direkt i din inkorg.

Här kan du anmäla dig till fler nyhetsbrev.

Något gick fel. Vänligen prova igen!

Tack! Vi har skickat en bekräftelse till din inkorg.