ANNONS

Utmaning för många 70-plussare i Haninge att inte få träffas

Eva Nilsson och Kato är ute och går i ett folktomt södra Brandbergen.
Eva Nilsson och Kato är ute och går i ett folktomt södra Brandbergen.
Undvik matbutiker, kollektivtrafik och sociala kontakter. Det är några av uppmaningarna från Folkhälsomyndigheten till 70-plussarna.
– Jag kan få dödsångest. Då ber jag sonen köra hit Kato, säger Eva Nilsson, 69, från Brandbergen.
ANNONS

70-plussarnas liv blir allt mer begränsat i cronans tid. Förra veckan skärpte Folkhälsomyndigheten restriktionerna. 70-plussare uppmanas nu att helt undvika butiker, kollektivtrafiken och begränsa sina sociala kontakter.

Folkhälsomyndigheten uppmanar däremot till utevistelse och att hålla kontakten med nära och kära via telefon eller andra tekniska hjälpmedel.

I Haninge bor 10 245 personer som är över 70 år.

Eva Nilsson från Brandbergen är ett år ifrån 70, men många av hennes grannar och vänner i kvarteren Väduren och Oxen i södra Brandbergen, är långt över 70.

Se till att ha något att göra varje dag

Eva Nilsson, 69, Brandbergen

Vardagen har förändrats. Eva Nilsson är valberedare i den stora bostadsrättsföreningen med 900 lägenheter och dessutom lite av en hustomte. Mellan 15 till 20 personer äldre brukar komma när hon bjuder andra pensionärer på husman varje torsdag i föreningens lokal.

– Ibland ordnar vi fredagsmys och tipspromenader också. Men nu är det snart en månad sedan vi kunde ses. Jag ringer och försöker sprida lite glädje, säger hon.

Hunden botar dödsångesten

Eva har ett tips till de äldre som tycker att corona gör dem passiva.

– Se till att ha något att göra varje dag. Klockan 13 har jag tvättstugan, jag ska plantera lite på balkongen och jag har dessutom min sons hund i dag. Sedan kan man ju alltid läsa böcker och titta på tv.

ANNONS

Du låter inte orolig själv?

– Jo, det är jag. Jag har kronisk lungsjukdom och tillhör riskgruppen. Jag kan få dödsångest. Då ber jag sonen köra hit Kato. Det är världens bästa hund och jag blir trygg med honom. Men det här viruset är ju som pesten. Jag bara hoppas det tar slut. Jag vill laga kålpudding igen.

Eva Nilsson bär handskar insmorda med desinfektionsmedel när hon är ute och går med Kato runt Brandbergen. Varje kväll klockan 20 applåderar Eva vårdpersonalen från sin balkong. "Jag har fått med mig fyra andra grannar. Vårdpersonalen förtjänar både applåder och högre löner", säger hon. Foto: Filip Magnusson

Eva Nilsson bär handskar insmorda med desinfektionsmedel när hon är ute och går med Kato. Varje kväll klockan 20 applåderar Eva från sin balkong personalen som vårdar coronasjuka. ”Jag har fått med mig fyra andra grannar. Vårdpersonalen förtjänar både applåder och högre löner”, säger hon. Foto: Filip Magnusson

För andra äldre i Haninge är vardagen som den var innan coronakrisens inbrott.

78-åriga Agneta Nyström, också från Brandbergen, känner att gruppen 70-plussare blir utpekade som mindre värda under coronapandemin.

– Jag lever ett ganska ensamt liv. Min dotter bor i Norrtälje och kan inte handla åt mig. Om jag går och handlar i Haninges eller Brandbergens centrum, när det inte är så mycket folk såklart, så får ju jag själv ta ansvar för om jag blir sjuk. Det ska ingen annan bry sig om, säger hon.

– Jag känner mig frisk. Däremot har träffarna med gamla kollegorna på kulturhuset ställts in. Det saknar jag.

78-åriga Agneta Nyström från Brandbergen går fortfarande och handlar mat själv. Foto: Filip Magnusson

78-åriga Agneta Nyström går fortfarande och handlar mat själv. Foto: Filip Magnusson

Så många 70-plussare bor i din kommun

Tabellen visar antalet kvinnor och män över 70 år som bor i din kommun.

KommunMänKvinnor
Botkyrka42875074
Danderyd22332970
Ekerö17681928
Haninge47445501
Huddinge48995997
Järfälla44515532
Lidingö32494298
Nacka56226991
Norrtälje60526580
Nykvarn671723
Nynäshamn22042545
Salem10371272
Sigtuna23012900
Sollentuna38504799
Solna38135429
Stockholm4401159529
Sundbyberg19882552
Södertälje51036555
Tyresö27503508
Täby47505947
Upplands-Bro15431820
Upplands Väsby25153238
Vallentuna18042200
Vaxholm861986
Värmdö30422871
Österåker29943381

Källa: SCB. 

ake-allard

Åke Allard, ordförande för PRO i Haninge, har kontakt med många 70-plussare.

PRO ringer runt till medlemmar

Åke Allard, ordförande för PRO i Haninge, har kontakt med en hel del 70-plussare.

– Några handlar fortfarande, andra tar hjälp av barn eller syskonbarn. Jag tillhör själv dem som går ut och handlar. Men man får göra det ansvarsfullt, måndag förmiddag är det rätt hyggligt, säger han.

PRO i Haninge tar aktivt kontakt med sina medlemmar.

Vi har börjat ringa runt för att höra hur folk mår, det tror jag är det viktigaste.

Åke Allard, ordförande PRO Haninge.

– Vi har börjat ringa runt för att höra hur folk mår, det tror jag är det viktigaste. Cirkelledarna har en viktig funktion, de ska ringa sina medlemmar. Än så länge mår alla jag har pratat med bra, det är skönt, säger Åke Allard.

”Vi har ett gäng som spelar boule i trädgården”

PRO i Haninge har ingen organiserad verksamhet just nu, men några aktiviteter har fortsatt spontant.

Vi äger ju en villa med trädgård och vi har ett gäng som spelar boule i trädgården. Det kan jag inte neka dem.

Åke Allard, ordförande PRO Haninge.

– Vi äger ju en villa med trädgård och vi har ett gäng som spelar boule i trädgården. Det kan jag inte neka dem. Jag gick förbi i dag och då satt de i trädgården och fikade – långt ifrån varandra – och njöt av solen.

Ett annat gäng som promenerat tillsammans i många år har fortsatt med det,

– Annars är det tråkigt. Vi längtar ju efter att kunna mötas igen. Det är jobbigt för folk att inte träffas, men vi kan inte ändra på verkligheten, säger Åke Allard.

ANNONS
Mitt i:s nyhetsbrev

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Få de bästa lokala nyheterna från Mitt i Haninge direkt i din inkorg.

Här kan du anmäla dig till fler nyhetsbrev.

Något gick fel. Vänligen prova igen!

Tack! Vi har skickat en bekräftelse till din inkorg.