ANNONS

Så klarar Vallentunas 70-plussare de tuffa karantänsreglerna

Elisabet Broberg, 74, Vallentuna
Att röra på sig, hitta en struktur på dagen och hålla kontakt med vännerna är Elisabet Brobergs tips för att klara coronaisoleringen.
Folkhälsomyndighetens karantänsregler innebär en prövning för de äldre.
Elisabet Broberg, 74, i Vallentuna kan inte träffa barnbarnen längre.
– Det är ett stort avbräck, säger hon.
ANNONS

Hög ålder är enligt Folkhälsomyndigheten den främsta riskfaktorn för att bli allvarligt sjuk eller dö av coronaviruset.
Det är mycket för dem som restriktionerna införts.

Avskuren från barnbarnen

I nuläget uppmanar Folkhälsomyndigheten, FHM, alla över 70 år att begränsa sina nära kontakter för att minska risken att bli smittad av corona. Det betyder att både kollektivtrafiken, matbutiken och andra lokaler där många människor rör sig bör undvikas.

För Elisabet Broberg i Vallentuna har vardagens rutiner satts i pausläge. I vanliga fall tar hon hand om barnbarnen flera gånger i veckan.

Promenader och ljudböcker

– Jag har hjälpt dem i alla år och det är vad livet har byggts upp runt. Både att ha kontakt med dem och att ha något att göra. När man är pensionär och inte arbetar längre behöver man det. Men plötsligt är det inte så längre. Det är ett stort avbräck, säger hon.

För att hantera den nya tillvaron ser hon till att röra på sig. Hon går långa promenader, gärna runt Vallentunasjön med en ljudbok i hörlurarna.

– Jag är ute och går jämt. Ja, på något sätt hanterar jag oron så. Visst är jag hemma ibland men det känns inget trevligt. Men man måste fördriva tiden på något sätt. Jag läser väldigt mycket. Och stickar.

Så många 70-plussare bor i din kommun

Tabellen visar antalet kvinnor och män över 70 år som bor i din kommun.

KommunMänKvinnor
Botkyrka42875074
Danderyd22332970
Ekerö17681928
Haninge47445501
Huddinge48995997
Järfälla44515532
Lidingö32494298
Nacka56226991
Norrtälje60526580
Nykvarn671723
Nynäshamn22042545
Salem10371272
Sigtuna23012900
Sollentuna38504799
Solna38135429
Stockholm4401159529
Sundbyberg19882552
Södertälje51036555
Tyresö27503508
Täby47505947
Upplands-Bro15431820
Upplands Väsby25153238
Vallentuna18042200
Vaxholm861986
Värmdö30422871
Österåker29943381

Källa: SCB. 

ANNONS

Fler kvinnor än män

Bland länets 70-plussare är fler kvinnor än män. Så ser det ut alla kommuner – förutom i Värmdö, där är de äldre männen fler än kvinnorna. 

Stockholms stad är den kommun i länet där flest personer över 70 år nu uppmanas att stanna hemma. Bland stadsdelarna i staden är Södermalm den där flest 70-plussare bor.

Ring till nära och kära

För att man inte känna sig ensam under sin karantän uppmuntrar Folkhälsomyndigheten till promenader och att hålla kontakt med nära och kära via telefon eller sociala medier. Precis det gör Elisabet Broberg.

Alexander Kunicki, 81, i Lindholmen lever ensam och de senaste åren har många av hans vänner gått bort.

– Jag har redan förlorat elva personer jag umgåtts med på fem år. Jag har inte så mycket kontakt med mina grannar. Och i min ålder söker man inte nya bekantskaper.

Alexander Kunicki, 81, Lindholmen

Alexander Kunicki, 81, Lindholmen.

Han har tagit sig ner till centrum för att träffa doktorn och handla mat.

– Jag är lite orolig för att åka kollektivt. Det är stor risk att jag smittas. Jag har svårt att andas eftersom jag haft lungcancer och en bit av lungan har opererats bort. Men jag måste ändå träffa folk ibland. I Lindholmen stannar folk bilen och frågar om jag vill ha skjuts eller om de kan hjälpa mig att köpa mat. Så i dag fick jag skjuts hit av en granne.

ANNONS
Mitt i:s nyhetsbrev

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Få de bästa lokala nyheterna från Mitt i Vallentuna direkt i din inkorg.

Här kan du anmäla dig till fler nyhetsbrev.

Något gick fel. Vänligen prova igen!

Tack! Vi har skickat en bekräftelse till din inkorg.