JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

TV-klipp och nyheter

Värtahamnen ny destination för queerpersoner

House of Q.

House of Q.

Privat.

20240805060953
20240804210504
2024-08-05
06:09

Tre våningar, åtta barer och restaurang – House of Q ska bli en ny mötesplats för queerpersoner i Värtahamnen.

Till årsskiftet ska allt vara klart. Då slår dörrarna upp till House of Q, en 3400 kvadratmeter stor mötesplats i Värtahamnen fylld med kreativa aktiviteter, restaurang och kultur.

– Vi vill skapa ett multifunktionshus för kultur och event, vårt huvuduppdrag i huset ska vara att levandegöra och belysa queerhistoria och kultur med både dag- och kvällsverksamhet, säger Peter Sandkvist.

Peter Sandkvist, projektledare för House of Q.

Peter Sandkvist, projektledare för House of Q.

Privat.

Han har tidigare drivit den populära queerbaren King Kong på Mariatorget och Kolingsborg i Slussen. Men att ta sig an ett projekt som House of Q har han aldrig tidigare gjort.

– Jag får existentiell dödsskräck ganska ofta, dels så är det väldigt spännande dels har jag aldrig tidigare suttit med bygglov och den typen av processer.

Största queer-projektet sedan 1988

Peter Sandkvist har jobbat med projektet ett tag, men inte kunnat prata om det förrän hyresavtalet signerades bara dagar före Pride.

I huset kommer både permanenta och tillfälliga utställningar att ta plats, och fester och aktiviteter ska avlösa varandra.

– Viktigast är att alla delar i huset ska kunna stå på egna ben, någon ska kunna komma dit för konsten och någon för våra goda mocktails – eller cocktails.

Men för att skapa ekonomiska förutsättningar för dagverksamheten blir restaurang- och barintäkter avgörande.

– Jag har samtal med en potentiell kökschef nu, men inget är bestämt än. Vi ska erbjuda hållbar och spännande mat, inte bara renodlad vegansk mat eller bara kött. Jag vill att man ska kunna upptäcka något nytt med maten och hoppas hitta en kökschef som kan möta det behovet.

House of Q är enligt QX det största queer-projektet i Stockholm sedan 1988 då RFSL tog över lokaler på Sveavägen för klubb- och restaurangverksamhet.

– Förhoppningarna är att vi tillsammans med staden nu ska kunna skapa en ny destination.

House of Q

En mötesplats för Queerpersoner där konst, fester, restaurangverksamhet och umgänge erbjuds.

Adress: Malmvägen 1, tunnelbanestation Gärdet.

Planeras öppna till årsskiftet.

Källa: Peter Sandkvist

FannyCassel
08-550 550 84

Senaste nyheterna

Tomas Jarlemark tar två paket Zoegas Mollbergs blandning inne på Willys vid Vällingby centrum, och blir över 170 kronor fattigare. För bara några år sedan skulle de ha kostat honom runt en hundralapp.

Tomas Jarlemark tar två paket Zoegas Mollbergs blandning inne på Willys vid Vällingby centrum, och blir över 170 kronor fattigare. För bara några år sedan skulle de ha kostat honom runt en hundralapp.

Filip Magnusson

Västerortsborna våndas över kaffepriserna

Nyheter

Vår heligaste dryck är på väg att bli en lyxvara – snart överstiger ett vanligt kaffepaket hundralappen.

Theo är "tight end" vilket han beskriver som en mångsidig position.

Theo är "tight end" vilket han beskriver som en mångsidig position.

Courtesy of Texas A&M

Theo vill bli Vasastans första stjärna i NFL

Nyheter

Miljontals dollar står på spel ✔ Mamma ville annat ✔ 108 000 i publiken

På onsdagen gick det ännu att köra Gamla Tyresövägen förbi byggområdet. Stockholmshems bil på bilden får framöver, beroende på resans mål, i stället välja Horisontvägen eller Vinthundsvägen för att komma fram.

På onsdagen gick det ännu att köra Gamla Tyresövägen förbi byggområdet. Stockholmshems bil på bilden får framöver, beroende på resans mål, i stället välja Horisontvägen eller Vinthundsvägen för att komma fram.

Anders Björklund

Gamla Tyresövägen avstängd mer än ett år

Nyheter

Arbetslag behöver jobba ikapp ✔ 475 bostäder ska byggas i Skarpnäck

Misstänkt farligt föremål var godis

Larmet kom till polisen klockan 17.21 på onsdagen. Genrebild.

Larmet kom till polisen klockan 17.21 på onsdagen. Genrebild.

Tom M Kronestedt

20250313101524
20250313141009
2025-03-13
10:15
2025-03-13 14:10

En insats ägde rum i Kungsängen under onsdagseftermiddagen efter larm om ett misstänkt farlig föremål. Det visade sig dock vara ofarligt och röra sig om någon form av godis.

Klockan 17.21 på onsdagen den 12 mars så larmades polisen till centrala Kungsängen med anledning av ett misstänkt farlig föremål.

Medan polisen undersökte vad det misstänkta föremålet kunde vara uppmanades de boende att stanna inomhus.

Vid 18.45 meddelade man dock att föremålet var ofarligt. 

"Det visar sig att det är ofarligt och det är någon form av godis", skrev polisen på sin hemsida.

Säkra för det osäkra

Ingen anmälan har upprättats efter larmet i Kungsängen på onsdagen. Det uppger kommunpolis Magnus Nilsson på torsdagen.

– En person ringer in och säger sig ha noterat något som man tror kan vara en sprängladdning, en handgranat, i ett trapphus i centrala Kungsängen. Vår personal åker dit och gör en initial bedömning och spärrar av, säger Magnus Nilsson.

Förpackning med godis

Därefter beskriver han hur patrullen på plats noterar att det ligger något inne i ett trapphus som mycket riktigt ser ut som en handgranat.

– Men den är blå. Det kan vara så att det är en skarp handgranat och någon har målat den blå. Det kan vi inte utesluta. Men det visar sig i slutändan att det är någon form av förpackning utformad som en handgranat som innehåller godis.

Vet ni vad det var för typ av godis?

– Nej, det vet jag faktiskt inte.

NiklasLoman
08-550 554 31