Täbyåkare med i längdlandslagets utvecklingstrupp

Axel Aflodal sprintar längst fram i Sollefteå.
Axel Aflodal (längst fram i bild) i sprinten i Sollefteå.
Axel Aflodal och Johan Herbert, både med rötterna i Täby, finns med i längdlandslagets utvecklingstrupp.

– Fredrik Andersson, Jonas Eriksson och Eric Rosjö gjorde fina resultat på SM i Sundsvall, vilket gjorde dem till reserver till VM i Seefeld. De fortsätter i u-laget tillsammans med JVM-femman Axel Aflodal, som nu tar ett spännande steg från junior till senior, säger landslagschef Jonas Peterson till skidförbundets sajt skidor.com.

Samlas på månadsvis träningsläger

I svenska längdlandslagets utvecklingslag ingår Sveriges bästa juniorer över 18 år, samt unga seniorer under 23 år som inte tränar med A-laget. Utvecklingsteamet har funnits i två år och består av 24 åkare på dam och herrsidan. .

Martina Höök och Johan Granath fortsätter som tränarduo i utvecklingslandslaget även nästa år.

– Det är en stor trygghet att veta att våra u-lagsåkare även fortsättningsvis tränas av dem, säger landslagschef Jonas Peterson.

Utvecklingslaget kommer samlas på cirka ett läger i månaden under försäsongen och det första hålls i Falun den 14–19 maj.

Fakta

Här är hela utvecklingstruppen

Utvecklingslag herrar:

Axel Aflodal, Offerdals SK
Fredrik Andersson, Sollefteå Skidor IF
Gustaf Berglund, IFK Mora SK
Jonathan Edman, IFK Umeå
Anton Eriksson, Sollefteå Skidor IF
Jonas Eriksson, IFK Mora SK
Johan Herbert, IFK Mora SK
Hugo Jacobsson, Falun Borlänge SK
Leo Johansson, Skillingaryds FK
Pål Jonsson, Strömnäs GIF
Simon Karlsson, IFK Umeå
Oscar Olsson, Hudiksvalls IF
William Poromaa, Åsarna IK
Eric Rosjö, IFK Mora SK

Utvecklingslag damer:

Hanna Abrahamsson Eksjö SOK,
Tilde Bångman, Offerdals SK
Johanna Hagström, Ulricehamns IF
Moa Hansson, Landsbro IF SK
Louise Lindström, Högbo GIF
Moa Lundgren, IFK Umeå
Moa Olsson, Falun Borlänge SK
Alicia Persson, Stockviks SF
Emma Ribom, Piteå Elit SK
Linn Svahn, IFK Umeå

Källa: Skidförbundet