Flyttar, öppningar och nedstängningar. Och inte minst en pandemi.

Det har hänt mycket för Stina Wallster på Triften de senaste fem åren.

Snart flyttar de in i nya lokaler i Roslags Näsby.

– Det känns jättebra, det känns helt rätt plats just nu, säger hon.

Skittuft efter pandemin

Det nya bageriet ska ligga i bottenplan på det nybyggda äldreboendet Näsbyterrassen som finns i Roslags Näsby. I år flyttade även en förskola in i huset.

När Mitt i sist pratade med Stina var det svårt att få allt att rulla efter pandemin. Dyrare varor och varubrist gjorde att varje dag såg annorlunda ut.

Nu ser de en liten vändning.

– Jag betalade min sista skuld till Skatteverket nu i veckan. Vi har levt med det här under alla de här åren och det har påverkat oss mycket.

– Jag är en envis jävel men det är fortfarande skittufft eftersom vi är en bransch med extremt småmarginaler och det finns inte något överskott att ta av, säger hon.

Året efter pandemin bleven kickstart och gäster hittade tillbaka berättar hon.

– Men sen kom lågkonjunktur och många företagare hade rester kvar från pandemin, även vi.

Fler sittplattser

Mitt under pandemin lämnade Triften Stockholmsvägen där de tidigare höll till och flyttade in i lokalerna vid spåret i Roslags Näsby. Året innan öppnade hon i Enebybergs gård i Danderyd.

Kafét de har idag i Roslags Näsby har mer varit till för produktion, och med få sittplatser.

De har länge sökt efter en större lokal i Täby.

Triftens nuvarande lokaler i Roslags Näsby.

Triftens nuvarande lokaler i Roslags Näsby.

Maria Svensson

– I nya lokalen kommer vi ha en serveringslokal med 30 talet vanliga sittplatser med riktiga stolar men sen även en soffhörna med puffar. Sammanlagt blir det runt 40 till 50 platser, säger hon.

Man ska kunna köpa bröd med sig hem som vanligt. Men även ta fika och äta en lättare lunch – så som soppa, sallad och macka.

Ränta och elpriser och allt vad det innebär har även påverkat gästerna. Stina tror man måste försökt tänka om för att klara sig.

– Det handlar om att odla goda relationer men även vidga oss och skapa nya. I den är vår satsning med förskola och äldreboende kommer det alltid finnas människor som rör sig i området. Och förutom pizza och sushi så unnar sig alltid folk att gå och fika, säger hon.