Sedan Socialdemokraterna tog över styret i Region Stockholm har kollektivtrafiken havererat i hela länet. Trots vallöften om satsningar på busstrafik, bättre tillgänglighet och sänkta priser har vi fått motsatsen – höjda avgifter, indragna avgångar och minskad tillgänglighet.
Ekerö är ett tydligt exempel på hur nedskärningarna slår hårt – särskilt mot skolbarn och boende på Adelsö, Munsö och Färingsö. Busstrafiken har successivt dragits ner, och linje 311 missar ofta färjan mellan Munsö och Adelsö, vilket leder till långa väntetider. Samtidigt är linje 312 som åker med färjan dåligt anpassad till skoltider, vilket gör att barnen hamnar i kläm.
Samuel Stephan (SD), trafikpolitisk talesperson i Region Stockholm.
Pressbild
Nu hotar ytterligare försämringar. Hållplatserna Ekebyhov och Ekvägen på linje 176 kan tas bort helt eller hoppas över under rusningstid. För många pendlare innebär det längre gångavstånd, krångligare byten och ökad otrygghet.
Konsekvenserna av ett sämre utbud är minskat resande och försämrat förtroende. Det är inte konstigt – vem vill planera sin vardag kring en trafik som blir alltmer otillgänglig, opålitlig och osäker? Det som behövs är satsningar, inte nedskärningar.
Kollektivtrafiken är mer än bara ett sätt att ta sig från punkt A till B – det är en grundläggande förutsättning för att vardagen ska fungera för skolbarn, familjer, äldre och arbetspendlare. En fungerande busstrafik på Ekerö är en förutsättning för att hela kommunen ska leva.
Jimmy Fors (SD), gruppledare i Ekerö.
Pressbild
Vänsterstyrets politik är kortsiktig och ansvarslös. Den monterar ned kollektivtrafiken, linje för linje. Stockholmarna förtjänar trygg, tillgänglig och fungerande trafik – inte ett lapptäcke av desperata nödlösningar. Sverigedemokraterna kommer fortsätta kämpa för en pålitlig kollektivtrafik där skattebetalarnas pengar används med respekt.