JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

TV-klipp och nyheter

Brottby kan få fängelse

Skylt vid kriminalvårdens enhet,Örebro,Sverige.

Skylt vid kriminalvårdens enhet,Örebro,Sverige.

Mostphotos

20250410113657
20250410144820
2025-04-10
11:36
2025-04-10 14:48

Nästa år kan ett nytt fängelse öppna i Stångberga i Brottby.

Under de närmaste tio åren behöver Kriminalvården kraftigt utöka kapaciteten på svenska fängelser och gå från 11 000 platser till 29 000. Orsaken är längre straff och en strängare kriminalpolitik.

Myndigheten söker nu efter lämpliga platser för nya anstalter. Och Stångberga i Brottby, där det tidigare bedrivits vårdboende, är en. Planen är en så kallat öppen anstalt med 140 platser och 65 anställda. Den får säkerhetsklass 3.

Kriminalvården har nu fattat ett så kallat initieringsbeslut. Nästa steg är att anläggningen utreds av säkerhetsavdelningen. Dessutom behövs tillstånd och nödvändiga avtal.

Johan Modin, regionchef på Kriminalvården i Stockholm, tror och hoppas att den processen inte ska ta för lång tid.

– En exakt tid för öppnandet är svårt att sia om. Men vi räknar med att senast vid utgången av 2026 ska det vara igång om allting klaffar. Det kan bli tidigare också. Det bygger på att vi kan hitta villkor som blir acceptabla kostnadsmässigt för staten.

Säkerhetsklass 3

Kriminalvården har tre säkerhetsklasser för sina fängelser. Klass 1 och 2 kallas slutna anstalter medan klass 3 kallas öppna.

I de öppna anstalterna ska de intagna förberedas för ett liv i frihet.

De intagna får inte gå utanför anstaltområdet och räknas in flera gånge rom dygnet. Det saknas rymningshinder.

Källa: Kriminalvården

LouiseKristoffersson
08-550 551 19

Senaste nyheterna

Österåkers poliser hade en lugn valborg.

Österåkers poliser hade en lugn valborg.

Angie Gray

Inga omhändertagna under valborg

Nyheter

Lugn natt för lokala poliserna ✔ Inga anmälningar

Enligt polisen var det en otroligt hög berusningsgrad hos en stor del av ungdomarna.

Enligt polisen var det en otroligt hög berusningsgrad hos en stor del av ungdomarna.

Angie Gray

4 000 ungdomar i Rålis: "Otroligt hög berusning"

Nyheter

Många kom till Kungsholmen från andra fester ✔ "Näst intill kaos"

Inbrottstjuvar flydde platsen.

Inbrottstjuvar flydde platsen.

Ulrika Lind

Sågade sig in och stal smycket i Täby centrum

Nyheter

Gärningspersonerna tog sig in i en guldbutik ✔ Polisen: "Lämnat i ett flyktfordon" ✔ Ingen är gripen

Tumbabomben: Kvinna och barn vårdas fortfarande på sjukhus

Skadeläget är fortfarande allvarligt för de två personer som skadades i Tumba, natten mot söndagen.

Skadeläget är fortfarande allvarligt för de två personer som skadades i Tumba, natten mot söndagen.

Albin Tingstedt

20250502163745
20250502163136
2025-05-02
16:37

Den kvinna som skadades tillsammans med sitt barn efter en explosion i Tumba förra helgen vårdas fortfarande på sjukhus med allvarliga skador.

På fredagseftermiddagen vårdades den kvinna och dennes barn fortfarande på sjukhus sedan de skadades efter en explosion i Tumba som ägde rum natten mot måndagen.

Enligt Karolinska universitetssjukhuset är skadorna allvarliga. Initialt var kvinnans skador livshotande.

– Deras tillstånd har varit stabilt de senaste dagarna, säger Henrik Pehrsson, pressekreterare på sjukhuset.

Misstanken: Orsakades av utomstående

Det var natten mot måndag som en brand startade i ett radhus i Lövholmen i Tumba sedan något exploderat i bostaden, enligt polisen.

Polisen misstänker också att en utomstående person ligger bakom dådet, men har ännu inte lyckats gripa någon misstänkt.

Kvinna och barn svårt skadade efter explosion

En kvinna och ett barn har förts till sjukhus med allvarliga skador efter en explosion i Tumba på söndagskvällen.

Ett par polisbilar, många meter utrullat avspärrningsband och en lätt brandrök i luften. Även under måndagsmorgonen är det mycket som vittnar om söndagskvällens brand i ett av radhusen i Lövholmen i Tumba.

Två personer, en mamma och ett barn i förskoleåldern, har förts till sjukhus med ambulans.

– De är allvarligt skadade och är kvar på sjukhus, säger polisens presstalesperson Daniel Wikdahl på måndagsmorgonen.

Polisen är kvar på platsen under måndagsmorgonen.

Polisen är kvar på platsen under måndagsmorgonen.

Albin Tingstedt

Mitt i morgonrusningen är det flera boende i området som kikar nyfiket över polisens avspärrningsband – få av dem vill prata öppet med tidningen. Däremot vittnar flera om en känsla av förvåning att något sådant har skett här.

– Jag kan säga dig att jag sov hela natten. Men det här är ett tryggt område, så jag blir förvånad att det sker något sådant här, säger en äldre man som är på morgonrunda med sin hund.

Bostad helt utbränd

Polisen bedömer att branden har startat av att något har exploderat inne i bostaden. De misstänker att en utomstående person ligger bakom.

Under natten lyckades brandkåren förhindra elden från att sprida sig till övriga bostäder i radhuslängan. Vid 01.30 var branden släckt – men den drabbade bostaden helt utbränd, enligt Aftonbladet.

En föredömlig insats, tycker den numer pensionerade brandmannen Bertil Wallin som bor på en gata lite längre ned från det brandhärjade huset.

Bertil Wallin sov genom söndagskvällens händelse. Det var först morgonen efter han upptäckte att det hänt något i hans bostadsområde.

Bertil Wallin sov genom söndagskvällens händelse. Det var först morgonen efter han upptäckte att det hänt något i hans bostadsområde.

Albin Tingstedt

Han försökte gå sin invanda morgonpromenad, men just i dag blev det svårt på grund av polisens avspärrningar. Men det har han förståelse för.

– Jag har ju själv jobbat inom branschen i över 40 år. Däremot var sprängningar inte så vanligt på min tid – vi fick bara rycka ut hit en gång och då var det en olyckshändelse med en utbränd glödlampa, säger han.

Bertil Wallin tycker också att det är märkligt att sprängämnen tycks vara enkelt att få tag i, och han berättar att när han arbetade i järnhandeln i Tumba för många år sedan var det strikt reglerat vem som kunde köpa sprängmedel.

– Då var de som ville köpa dynamit tvungna att köpa licens, och det var vi väldigt noga med att kolla, säger han.

Händelsen i Lövholmen rubriceras som grov allmänfarlig ödeläggelse samt grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor.

Inga personer har gripits.

Vi fick bara rycka ut hit en gång

Sprängning i radhus i Lövholmen, Tumba, Botkyrka

Sprängning i radhus i Lövholmen, Tumba, Botkyrka

Albin Tingstedt

Kvinna och barn svårt skadade efter explosion i radhus

Stor insats söder om Stockholm – lägenhet helt utbränt ✔ Polisen: Misstänker att utomstående ligger bakom

AlbinTingstedt
08-550 550 24