Musikaliskt julspel klockan 09.30 och klockan 11.00 i Kummelby kyrka, med William Grönroos (präst) och Johannes Jareteg (musiker), och kollekten går till Sollentuna Hjälpförening.
Samling vid krubban klockan 09.30 i Sollentuna kyrka med Kjell Dellert (präst) och Elisabet Wimark (musiker).
Samling vid krubban klockan 10.00 i Edsbergskyrkan, med prästen Monika Rohdin och musik med Elisabeth Wallgren, Sångskoj och Sångkompaniet.
Samling vid krubban klockan 11.00 i Sollentuna kyrka med Kjell Dellert (präst) och Ewa Lena Kansbod (musiker).
Julspel ”Katten, musen, räven och hunden i julnatten” klockan 11.00 i Turebergskyrkan, med Erik Ringheim (präst) och musik med Karin Runow och barnkörerna i Turebergskyrkan.
Julbön klockan 17.00 i Sollentuna kyrka, med Dag Bjärnhall (präst) och Sandra Bundy (sång) och Nonna Shilo-Svensson (musik).
Midnattsmässa klockan 23.30 i Kummelby kyrka, med Sandra Blomgren (präst) och Johannes Jareteg (musiker), och kollekten går till Sollentuna Hjälpförening.
Midnattsmässa klockan 23.30 i S:t Eriks kyrka, med Maria Westblom (präst) och musik med Karin Runow, Emanuel Olsson och Sollentuna gospels julkör.