Sedan Slättgårdsskolan brann sommaren 2020 har skolans årskurser i olika omgångar huserat i Vårbergsskolan. I våras stod det klart att även Söderholmsskolan skulle flytta in på grund av omfattande byggplaner nära skolan – och nu har även de flyttat in.

Det ställer ytterligare krav på skolan och utbildningsförvaltningen har nu tagit beslut om att bygga om skolgården. Men det sker först i sommar.

– Det handlar om att det blir fler elever och årskurser och att skolgården ska fungera för alla åldrar. Då behöver den anpassas, säger Thomas Eriksson, enhetschef på lokalenheten på Stockholm stads utbildningsförvaltning.

Nyinflyttade

Vid vårterminsstarten 2025 öppnade Vårbergsskolan dörrarna för både Slättgårdsskolan och Söderholmsskolan. Och enligt rektorerna på skolorna har sammanslagningen gått bra.

– Det är viktigt för oss att berätta att så här är det nu och se till att alla elever trivs och mår bra. Vi vill inte skapa ett vi och dom. Vi är noggranna med det. Hittills har allting gått jättebra, säger Stefan Eriksson, rektor på Slättgårdsskolan.

Cecilia Skoog, rektor på Söderholmsskolan, instämmer.

– Eleverna har varit lite pirriga. Men vi har stått i porten varje morgon och hälsat alla familjer och barn välkomna så att de känner sig extra trygga. Det har fungerat väldigt bra. All personal är ju densamma, säger hon.

Cecilia Skoog, rektor på Söderholmsskolan vid den nya muralmålningen utanför Vårbergsskolan.

Cecilia Skoog, rektor på Söderholmsskolan vid den nya muralmålningen utanför Vårbergsskolan.

Privat

Eleverna har fått bestämma

Under hösten har elever från Slättgårdsskolan fått berätta om hur de ser på skolgården och vad de saknar. Samtidigt har elever på Söderholmsskolan fått peka ut värdefulla delar på sin gamla skolgård som man ska försöka återskapa.

– Det är alltid viktigt att involvera eleverna för att förstå vilka kvaliteter som finns på en viss plats. Elevperspektivet är extra viktigt när det handlar om skolgården som är elevernas yta, säger Thomas Eriksson.

Men en uppstyrd skolgård får eleverna på skolan vänta på. Det är först efter sommaren som skolgården förväntas stå klar.

– Vi är jätteglada att evakueringen har lyckats. Men självfallet skulle vi alla önska att mer var på plats innan. Tyvärr har det har inte hunnits med eftersom det har funnits osäkerheter kring tidsplanen.

Thomas Eriksson, avdelningschef på lokalenheten på utbildningsförvaltningen.

Thomas Eriksson, avdelningschef på lokalenheten på utbildningsförvaltningen.

Pressbild

Tidigare protester

När beskedet om evakueringen för Söderholmsskolan kom förra våren var det flera föräldrar på Söderholmsskolan som protesterade.

En av dem var Josefin Alm. Och hon delar inte helt bilden av att det fungerat bra.

– På många sätt har de gjort i ordning det bra, det har blivit en fin inomhusmiljö. Men en en stor del av gården avstängd och det står grävmaskiner på skolgården. Man skulle behöva avdela skolgården bättre också så att man inte har obehöriga människor där.

Än är det ovisst exakt hur länge som Söderholmsskolan ska vara kvar i Vårbergsskolans lokaler. Och Josefin Alm tycker att skolgården borde stått klar innan evakueringen.

– Om man ska evakuera en skolan planerat under en begränsad tid då ska man ha förberett på skolan så att det är redo när barnen kommer, säger hon.

När beskedet om evakueringen av Söderholmsskolan kom var det flera föräldrar som protesterade mot flytten till Vårbergsskolan.

När beskedet om evakueringen av Söderholmsskolan kom var det flera föräldrar som protesterade mot flytten till Vårbergsskolan.

Angie Gray