– Vi kommer att ha mixat lag både herrar och damer. Alla är välkomna. Och någon toppning blir det inte, säger Kari Nortemo, aktiv i PRO och projektledare för den nya satsningen.
Eller nygamla kanske vi ska säga.
Våren 2020 gjorde IFK Sollentuna ett test med gåfotboll i fotbollshallen i Norrviken och PRO sköt upp en testballong i Malmparken hösten 2022, men inget av försöken blev särskilt långlivat.
– Nu blir det mer organiserat och vi bildar till och med ett lag som ska åka runt i Stockholm och spela 7-mannamatcher mot andra gåfotbollslag, säger Kari Nortemo.
Kaffe hör till sporten
En första informationsträff blir det hos Sollentuna FK på Edsbergs sportfält klockan 13.00 den 16 april.
– Då går vi igenom regler och annan allmän info, och kollar vilka som vill anmäla sig och vara med i laget, säger Kari Nortemo.
Från den 23 april är det träning varje vecka, onsdagar klockan 13.00 på sportfältet.
– Om bara vädret tillåter. Skulle det vara för illa så tar vi bara en kaffe. Det hör också gåfotbollen till, säger Kari Nortemo.
Ska du själv vara med och spela?
– Ja, jag kommer att vara med. Så mycket jag bara kan, du vet vi pensionärer är väldigt upptagna, säger Kari Nortemo och skrattar.