JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

TV-klipp och nyheter

Kim tar över anrika handelsträdgården i Stuvsta

"Den nya skylten har inte kommit än", säger Kim Lilegren som tog över Stuvsta trädgård (numera Stures trädgård) den 1 april.

"Den nya skylten har inte kommit än", säger Kim Lilegren som tog över Stuvsta trädgård (numera Stures trädgård) den 1 april.

Pernilla Fageerström

20250412070015
20250411144408
2025-04-12
07:00

Mycket är sig likt när Kim Lilegren tar över handelsträdgården i Stuvsta som drivits av samma familj i tre generationer. Men namnet är nytt.

Nu heter den Stures trädgård – efter Kims farfar.

Trädgårdssäsongen står för dörren och det är många som botaniserar i havet av blommor utanför entrén. Sedan den 1 april har Stuvsta trädgård en ny ägare och heter numera Stures trädgård.

– Vi har inte fått den nya skylten än, säger Kim Lilegren.

Hon är utbildad florist och jobbade som det i några år innan hon hamnade i IT-branschen, där hon blev kvar i 15 år.

– Men jag har alltid vetat att jag vill tillbaka. För 8 år sedan flyttade vi till Stuvsta, min man är härifrån. Då sa vi att blir det här stället någon gång till salu, då släpper vi allt och köper det, säger Kim Lilegren.

Eftersom Stuvsta trädgård varit ett familjeföretag sedan starten 1952, och drivits i tre generationer, trodde hon inte att det skulle hända.

– Men så låg annonsen ute i augusti 2023. Vi bara tittade på varann. Det var dålig tajming, vi har två små barn, men vi sa att vi får prova. Annars hade jag ångrat det för resten av mitt liv.

Oron i omvärlden och stigande inflation gjorde att det tog lite tid innan allt var klart. Men redan förra sommaren jobbade Kim i handelsträdgården.

– Då insåg jag att jag hittat hem. Jag är så himla glad att jag blivit mottagen med öppna armar.

Det var dålig tajming, vi har två små barn, men vi sa att vi får prova. Annars hade jag ångrat det för resten av mitt liv.

Kim Lilegren älskar pelargoner. Kanske nischar hon sig på pelargoner framöver.

Kim Lilegren älskar pelargoner. Kanske nischar hon sig på pelargoner framöver.

Pernilla Fagerström

Älskar pelargoner

All personal är kvar och därmed jobbar fjärde generationen i den tidigare ägarfamiljen i butiken. Kunderna kommer fortsätta att känna igen sig i sortimentet som skiljer sig från de stora jättarna.

Men kanske kommer Kim Lilegren att sätta sin prägel på verksamheten på sikt.

– Jag brinner för pelargoner, jag äskar pelargoner! Kanske nischar vi oss och har ett unikt sortiment. Om jag får drömma fritt skulle jag vilja ha en liten kafévagn som säljer kaffe och våfflor på sommaren. Som kund ska man kunna komma hit och bli inspirerad.

Butiken är numera döpt efter Kims farfar Sture. Hans trädgård var anledningen till hon utbildade sig till florist.

– Farmor och farfar är mina favoritpersoner i hela världen. Mina tidigaste barndomsminnen är att jag springer i hallonlandet och drar händerna genom buskarna och det doftar härligt. Vi barnbarn hade egna jordgubbs- och smultronland. Namnet är mitt sätt att hedra honom.

PernillaFagerström
08-550 554 95

Senaste nyheterna

Robin Trygg som bestigt riktiga Mount Everest tillsammans med Thomas Pickelner i början av kvällen. På natten började det bli rejält kämpigt för Thomas som fick problem med en lårmuskel och vid något tillfälle gick baklänges i backen.

Robin Trygg som bestigt riktiga Mount Everest tillsammans med Thomas Pickelner i början av kvällen. På natten började det bli rejält kämpigt för Thomas som fick problem med en lårmuskel och vid något tillfälle gick baklänges i backen.

Anders Björklund

Här blir Hammarbybacken till Mount Everest

Nyheter

Gick hela natten ✔ Tv-profilen gjorde Mount Everest på under ett dygn

Balingsnässkolan är en av alla skolor där städningen fungerat dåligt. När elevskyddsombuden gjorde en skyddsrond fick de in många synpunkter från eleverna.

Balingsnässkolan är en av alla skolor där städningen fungerat dåligt. När elevskyddsombuden gjorde en skyddsrond fick de in många synpunkter från eleverna.

Angie Gray

Efter två år av smuts: Kommunen skrotar städavtal

Nyheter

Avslutar sjuårigt avtal redan nu ✔ Men leverantörerna kvar ett år till ✔ Satsar på kortare avtal med skärpta krav

Tekniska museets filial i Campus Tensta bjuder in till stort mattekonvent.

Tekniska museets filial i Campus Tensta bjuder in till stort mattekonvent.

Anna Gerdén, Tekniska museet

Dags för nationella prov – här kan du bota matteångesten

Nyheter

Tekniska museet inviger sin nya filial i Tensta med ett stort mattekonvent

Ny dom mot SL – tvingas betala 22 miljoner

Tvärbanebygget kom inte fram till Ursvik i Sundbyberg som det var tänkt, sedan projektet havererat och huvudentreprenören sparkats ut.

Tvärbanebygget kom inte fram till Ursvik i Sundbyberg som det var tänkt, sedan projektet havererat och huvudentreprenören sparkats ut.

Alexander Kuronen

20250508163704
20250508162912
2025-05-08
16:37

SL döms av Stockholms tingsrätt att betala ut 22 miljoner kronor till en av de underentreprenörer som krävt pengar för bygget av tvärbanan mot Kista. Totalt är det nu 130 miljoner som SL fått godkänt att betala ut.

SL:s regelvidriga betalningsgarantier för tvärbanebygget har varit en följetong ända sedan förra sommaren.

Mitt under semestern visade det sig att SL:s tjänstemän utan ledningens vetskap och mot reglerna hade tecknat borgensåtaganden för över 200 miljoner kronor med ett antal underentreprenörer, som krävt detta som villkor för att fortsätta bygga.

Detta regelbrott skapade ett stort huvudbry bland politiker och jurister och betalningarna har stoppats två gånger av Förvaltningsrätten, efter att oppositionen överklagat.

Nu i veckan, efter flera månader av politiskt bråk, klubbade Regionfullmäktige det slutliga – och lagliga – klartecknet för att SL ska kunna betala ut pengarna.

Ingen merkostnad

Totalt är det cirka 130 miljoner plus ränta som SL ska punga ut med. Samtidigt understryker SL att det i grunden inte innebär någon merkostnad för skattebetalarna, eftersom arbetet faktiskt har utförts och att entreprenörerna ändå har rätt till att få betalt.

"Nu återstår arbetet med att färdigställa utbetalningsunderlagen. Det innebär bland annat att beräkna dröjsmålsräntor fram till utbetalningsdagen samt slutföra överenskommelser med underentreprenörerna", skriver SL:s presschef Andreas Strömberg till Mitt i.

Betalningarna ska ske så snart beslutet har vunnit laga kraft.

Men en av underentreprenörerna, anläggningsföretaget Frijo, hade ingen lust att vänta och stämde i början på februari SL till Stockholms tingsrätt för utebliven betalning av totalt 22 miljoner kronor.

Får betala rättegången

Och den 7 maj, dagen efter att regionfullmäktige gav sitt klartecken, dömde tingsrätten till Frijos fördel. Det innebär att SL nu också blir skyldig att betala Frijos rättegångskostnader på 206 564 kronor.

De borgerliga oppositionspartierna har tävlat om att fördöma i SL:s och regionstyrets agerande.

"Han­teringen av ärendet har utvecklats till en fars där Socialdemokraterna fullständigt spårat ur", skriver Karl Henriksson, KD:s gruppledare i trafiknämnden.

– I stället för att ta ansvar när problemen blev tydliga redan i november, har styret av prestigeskäl kört ärendet i långbänk – bara för att nu fatta exakt det beslut vi kristdemokrater föreslog från början. Resultatet är nedslående: underleverantörer har stått utan betalning i månader och invånarna i Kista är fortsatt utan tvärbana på obestämd tid, säger Karl Henriksson (KD).

Haveriet på tvärbanan

Tvärbanan mot Kista och Helenelund skulle egentligen ha varit färdigbyggd 2023, men projektet har försenats och fördyrats med mångmiljardbelopp i flera omgångar.

Allt byggande avstannade slutligt i juli 2024 efter att Region Stockholm hävt avtalet med huvudentreprenören Gülermak. Fortfarande har ingen ny upphandling inletts och byggandet beräknas komma igång tidigast 2026.

Eftersom Gülermaks underentreprenörer redan våren 2023 hotade att hoppa av, tecknade SL:s tjänstemän betalningsgarantier där SL lovade att vid behov täcka alla fakturor i Gülermaks ställe.

Dessa borgensåtaganden hade SL inte rätt att ingå, enligt regionens regelverk. Därför har det blivit en mycket segdragen och konfliktfylld process kring hur situationen skulle hanteras.

Källa: SL och Mitt i

PetterBeckman
08-550 550 77