Den högprofilerade mäklarbyrån i Stockholm sattes i konkurs efter att polisen gripit flera personer i en gryningsräd i maj, misstänkta för grov ekonomisk brottslighet.

Toppmäklaren och ytterligare en person med kopplingar till byrån satt häktade i en månad och släpptes senare på fri fot, fortsatt misstänkta.

– Det mediala drevet har lett till att firman inte kunnat bedriva sin verksamhet. Verksamheten tvärstannade direkt, har mäklarens advokat Behrang Eslami sagt till SVT.

Skuld på 14 miljoner kronor

I uppteckningen över konkursen framgår att det mäklarbyrån haft tillgångar i form av en Rolexklocka och inredning för 360 000 kronor.

Räknas de bort landar byråns skulder på strax över 13,5 miljoner kronor, varav ungefär 12 är till staten.

Skatteverket kräver även mäklaren på 1,5 miljoner kronor för att ha köpt och sålt flera bostäder privat utan att ha tänkt bo i dem. "Innehavstiderna är korta (1 dag, 45 dagar, 122 dagar samt 280 dagar) och du har inte varit folkbokförd på några av dessa bostadsrätter. Du är mäklare", skriver myndigheten.

Genom sin advokat nekar mannen till anklagelserna om brott.

Säljer fortfarande

I dag säljer mäklaren bostäder genom en firma i eget namn. Enligt Mäklarsamfundet är mannen inte dömd för något brott och därför dras inte heller hans licens in.