JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

TV-klipp och nyheter

Pojke avliden efter trafikolycka i Valsta

Blommor, ljus och gosedjur har lämnats vid olycksplatsen.

Blommor, ljus och gosedjur har lämnats vid olycksplatsen.

Mikael Andersson

20230608070844
20230608143839
2023-06-08
07:08
2023-06-08 14:38

Föraren greps på plats. Stökigt kring olycksplatsen.

Under onsdagskvällen larmades polisen till Valsta i Märsta norr om Stockholm, där en pojke i 10-årsåldern hade blivit påkörd av en bil när han cyklat omkring i ett bostadsområdet.

Pojken fördes till sjukhus med ambulanshelikopter men hans liv gick inte att rädda.

Föraren av bilen omhändertogs på plats och är anhållen, misstänkt för grov vårdslöshet i trafik, drograttfylleri och vållande till annans död.

Flera nyhetskanaler rapporterar om att föraren sedan tidigare är känd av polisen. Men det är inget som polisen bekräftar i nuläget.

– Det är en man i 25-30-årsåldern, det är det enda jag vet. Jag har inte pratat med förundersökningsledaren än, vi ska göra det under förmiddagen, säger Mats Eriksson, presstalesman på polisen.

Stökigt på platsen

Polisen var i Valsta med många patruller under utredningsarbetet. Det blev även oroligt vid olycksplatsen.

Vi var tvungna att använda pepparsprej för att lugna ner situationen.

– I samband med att vi skulle göra avspärrning där var det en man som var aggressiv och när vi skulle agera mot den personen blev det stökigt på plats. Vi var tvungna att använda pepparsprej för att lugna ner situationen, säger Mats Eriksson.

I polisens utredningsarbete ska det redas ut vilka som var vittnen och vilka som kommit dit efteråt.

– Skälet till att det var upprörd stämning kan inte jag svara på. Om det var en aggression mot polisen eller om det var en upprörd stämning med anledning av det som hade hänt, det vet vi inte.

Hur går ni vidare nu?

– Vi ska hålla förhör med den misstänkte och kompletterande förhör med vittnen på plats. Sedan har vi tagit bilen och cykeln i beslag. Vi vill kunna fastställa hur olyckan har skett, till exempel vilken hastighet vi bedömer att fordonet har haft vid olyckstillfället och så vidare, säger Mats Eriksson.

KlaraB Orreteg
08-550 550 68
JensKassnert
08-550 554 99

Senaste nyheterna

Tomas Jarlemark tar två paket Zoegas Mollbergs blandning inne på Willys vid Vällingby centrum, och blir över 170 kronor fattigare. För bara några år sedan skulle de ha kostat honom runt en hundralapp.

Tomas Jarlemark tar två paket Zoegas Mollbergs blandning inne på Willys vid Vällingby centrum, och blir över 170 kronor fattigare. För bara några år sedan skulle de ha kostat honom runt en hundralapp.

Filip Magnusson

Västerortsborna våndas över kaffepriserna

Nyheter

Vår heligaste dryck är på väg att bli en lyxvara – snart överstiger ett vanligt kaffepaket hundralappen.

Theo är "tight end" vilket han beskriver som en mångsidig position.

Theo är "tight end" vilket han beskriver som en mångsidig position.

Courtesy of Texas A&M

Theo vill bli Vasastans första stjärna i NFL

Nyheter

Miljontals dollar står på spel ✔ Mamma ville annat ✔ 108 000 i publiken

På onsdagen gick det ännu att köra Gamla Tyresövägen förbi byggområdet. Stockholmshems bil på bilden får framöver, beroende på resans mål, i stället välja Horisontvägen eller Vinthundsvägen för att komma fram.

På onsdagen gick det ännu att köra Gamla Tyresövägen förbi byggområdet. Stockholmshems bil på bilden får framöver, beroende på resans mål, i stället välja Horisontvägen eller Vinthundsvägen för att komma fram.

Anders Björklund

Gamla Tyresövägen avstängd mer än ett år

Nyheter

Arbetslag behöver jobba ikapp ✔ 475 bostäder ska byggas i Skarpnäck

Theo vill bli Vasastans första stjärna i NFL

Theo Melin Öhströn in action. Med sina 198 cm och 118 kg bjuder han på tufft motstånd.

Theo Melin Öhströn in action. Med sina 198 cm och 118 kg bjuder han på tufft motstånd.

Courtesy of Texas A&M

20250313193037
20250312131106
2025-03-13
19:30

Theo Melin Öhrström går på college i Texas, spelar för en publik på 100 000 personer och slåss om att bli en av världens bästa amerikanska fotbollsspelare. Killen med rötterna i Vasastan är på god väg mot NFL.

Porslin skramlar i bakgrunden. Theo Melin Öhrström har tränat sedan klockan­ sju på morgonen och det är dags för lunch när Mitt i ringer upp.

– Nu ska jag äta ägg med spenat, avokado och kalkon. Vissa i laget äter kanske inte så nyttigt, men jag ser till att sköta maten, säger han.

Han är född och uppvuxen vid Sankt Eriksplan, men flyttade till Texas för tre år sedan för att spela amerikansk fotboll.

Målet är att bli den första svensken som någonsin gör ett avtryck i världens bästa liga, NFL.

Över 108 000 i publiken

Som 19-åring fick han ett stipendium och började spela för Texas A&M, ett av USA:s största college med över 70 000 elever. Här kretsar hela staden kring laget­ ”Aggies” matcher.

– Jag kommer ihåg första matchen, det var typ 108 000 i publiken. Hela laget­ sprang ut ur en tunnel och genom rök. Det var kväll, och hela arenan bara dånade. En galen känsla!

Det tog lite tid att hitta fotfästet på fotbollsplanen. Spelarna i USA är starkare­, snabbare och tacklar hårt.

I dag är han en av lagets viktigaste spelare i rollen som tight end.

– Det är en mångsidig position. Ibland behöver jag blocka någon som är två meter lång och väger 130 kilo, nästa spel kanske jag behöver springa mot någon som är jättesnabb. Det är mycket jag måste vara bra på.

Men trots att förra säsongen blev ett genombrott tjänar han inga pengar då hans visum inte tillåter det. Vissa lagkamrater kan däremot tjäna upp till motsvarande tio miljoner kronor på ett år.

– Folk tjänar absolut bra, men i NFL är det liksom tio gånger pengarna. Det är tråkigt, men jag sitter inte här och tycker synd om mig själv. Tänker jag på pengarna fokuserar jag på fel sak. Bara genom stipendiet som täcker allt blir man ganska bortskämd. 

Började träna på rasterna

Går allt vägen kan han värvas till proffsligan nästa år.

– Tittar man på lag det går bra för har de ofta en skicklig tight end. Man skulle kunna jämföra det med en väldigt pålitlig­ defensiv mittfältare.

Theo började spela fotboll redan som fyra­åring, och har spelat i både Norrtulls SK och Djurgården. Den amerikanska fotbollen upptäckte han på en familjeresa till Kalifornien. Han var runt 14 år, köpte med sig en boll hem och började träna med den under rasterna på Franska skolan. Därefter gick han vidare till Riksidrottsgymnasiet i Uppsala.

Gillar promenader

Flytten till USA blev något av en kulturkrock. I College station bor runt 200 000 personer och staden kan kännas rätt liten för någon som vuxit upp i Vasastan.

I dag är han dock hemmastadd och ses inte som ”svensken” längre.

– Men det är ju fortfarande galet hur annorlunda det är. Går man runt i Stockholm är det ingen främling som börjar prata med en, det händer ofta här. Jag spelar i fotbollslaget och folk vet vem jag är. Eftersom jag är svensk blir jag lite obekväm, men det är klart att det är ändå roligt.

Trivs du?

– Just nu funkar det, men jag hade nog inte kunnat bo här hela livet. Sedan får man se var fotbollskarriären tar en. Det skulle vara kul att bo i andra delar av USA. 

Vad saknar du mest från Vasastan?

– Att kunna gå överallt. Det är lite dumt kanske, men att bara kunna ta en promenad. Jag känner mig konstig bara jag står vid ett övergångsställe, för det är ingen annan som gör det! Här åker alla bil.

Finns det ställen i Vasastan som ligger dig särskilt varmt om hjärtat?

– När jag var liten spelade jag alltid fotboll på Johannesskolan i Roslagstull och så har jag tränat mycket på Norra reals fotbollsplan. Jag är väldigt tacksam över att ha fått växa upp i Vasastan. Det har varit fridfullt. 

Tar tupplurar

Namn: Theo Melin Öhrström

Ålder: 21

Familj: Mamma Sarah, lillasyster Alice, 18.

Bor: College station, Texas.

Pluggar: Sports management, idrottsvetenskap blandat med företagsekonomi.

Intressen: "Hänger med mina lagkamrater, spelar tv-spel (Madden, Fortnite, Fifa). Jag behöver nog bli bättre på intressen, jag lägger så mycket tid på fotbollen. När jag inte tränar försöker jag vila, ta tupplurar och så."

EmilSalmaso
08-550 551 15