En besatthet av kanadagäss är nog något som många Ekeröbor kan relatera till. Så även huvudpersonen i Ekeröbon Patrik Bergstedts nya bok ”Greger, dejtingen, kanadagässen och jag”, som han har skrivit tillsammans med vännen Jan Ogner.
Han är finansanalytiker i grunden och upptäckte när han jobbade på sina analyser att det faktiskt är rätt roligt att skriva.
– Boken kom till som ett slags skojigt experiment, säger Patrik Bergstedt.
Huvudpersonen har nyss skilt sig och köpt hus med gäststuga och sjötomt på Ekerö. En nyskild vän flyttar in i gäststugan, och tillsammans försöker de navigera det nya livet som singlar samtidigt som problemen med huset hopar sig.
Parallellt har huvudpersonen en ständigt pågående konflikt med kanadagässen, som bajsar ner hans gräsmatta. Hans sökande efter sätt att bli av med dem blir allt mer maniskt och han köper in allt från plastormar till flygande drakar och luftgevär.
Patrik Bergstedt tycker att vuxna som själva gått igenom en skilsmässa, och försöker navigera det nya livet.
Privat
– Det blir ett existentiellt problem kan man säga. Bråket med kanadagässen tar sig kanske inte bibliska proportioner, men stora proportioner i alla fall, säger Patrik Bergstedt.
Det blir ett existentiellt problem kan man säga.
Egna gåserfarenheter
Allt knyts ihop i den storslagna avslutningen, där ett bråk med gässen urartar och den lokala polisen kopplas in.
Det är Patrik Bergstedts första bok och kompisarna hade ingen aning ifall någon skulle vilja publicera den. Men förlaget tyckte att den var bra och sedan den kom ut i julas har den hunnit få några recensioner.
– Jag visste inte hur den skulle tas emot, det är en udda berättelse. Men folk tycker att den är rätt rolig och lite rörande, med de här två männen som försöker hitta sin plats efter skilsmässan. Man skrattar både åt och med de här dumskallarna.
Han har själv negativa erfarenheter av kanadagäss och tror att många Ekeröbor kommer känna igen sig. Både i miljöerna, med de nerbajsade gräsmattorna, men också i att ett oskyldigt irritationsmoment kan urarta totalt.
Nu jobbar han på en ny bok, en sorts framtidsskildring. Även den ska utspela sig på Mälaröarna.
– Man tvekar en del, kommer jag få ihop det här? Men det var roligt att skriva och jag har inte kommit så långt med den nya, men jag håller på.