JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

TV-klipp och nyheter

AI har räddat 17 liv i tunnelbanan

Den automatiska videoanalysen har räddat åtminstone 17 liv sedan 2021, berättar SL:s operativa samordnare Alpay Aksoy.

Den automatiska videoanalysen har räddat åtminstone 17 liv sedan 2021, berättar SL:s operativa samordnare Alpay Aksoy.

Johannes Äng

20240305125803
20240305141627
2024-03-05
12:58
2024-03-05 14:16

Om du somnar på en bänk går larmet. Minst 17 personer kan ha räddats till livet sedan SL började använda smarta kameror i tunnelbanan.

Våren 2021 började SL experimentera med ett automatiskt larmsystem i tunnelbanan för att minska risken för olyckor och dödsfall.

– Kamerorna känner igen vissa situationer och rörelsemönster, som att någon går för nära kanten eller ramlar ner på spåret, berättar Alpay Aksoy, operativ samordnare på SL.

Larmet gör att operatörerna på trygghetscentralen snabbt kan stänga av strömmen och stoppa trafiken om det behövs.

På väg att hoppa

Alpay Aksoy uppskattar att 17 människor kan ha räddats till livet sedan 2021 tack vare den nya tekniken. I 40 fall per månad har man kunnat upptäcka personer på spåren, som man annars hade missat.

Johannes Äng

Nya funktioner har också lagts till på de 15 stationer där larmtekniken är installerad. Kamerorna reagerar till exempel på om en person sitter stilla onormalt länge på en bänk.

– Det kan vara ett tecken på att någon är på väg att hoppa. Då skickas en ordningsvakt dit för att göra en bedömning, berättar Alpay Aksoy.

Direktsändning från vagnarna

Totalt finns cirka 23 000 övervakningskameror i SL-trafiken, varav 18 000 ombord på tågen och bussarna.

Det är bara på stationerna, på innerstadsbussarna och de nya Roslagsbanetågen som kamerorna sänder i realtid till operatörernas monitorer. På tunnelbane- och pendeltågen, liksom på de flesta av SL-bussarna, spelar kamerorna bara in. 

Kamerorna inne i tunnelbanevagnarna sänder inte direkt idag, men det kan vara på gång redan i år i de ombyggda tågen, enligt Alpay Aksoy.

Kamerorna inne i tunnelbanevagnarna sänder inte direkt idag, men det kan vara på gång redan i år i de ombyggda tågen, enligt Alpay Aksoy.

Johannes Äng

Livesändningen från stationerna spelar en avgörande roll för att insatsen ska bli rätt, framhåller Alpay Aksoy.

Slagsmål i biljetthallen

– Om vi exempelvis får in ett larm om slagsmål i en biljetthall, då kan vi snabbt få upp det på monitorn. Kanske ser vi att det inte är så illa som meddelat och man slipper stänga av trafiken i onödan.

Att folk bryr sig är ändå viktigare än AI

Att kunna sända direkt från fler av fordonen står nu högt på SL:s önskelista. På de ombyggda tunnelbanetågen (modellen C20) där tekniken är förberedd, har SL som mål att komma igång med livefeed under 2024.

Det inspelade materialet används ofta i polisutredningar.

Det inspelade materialet används ofta i polisutredningar.

Johannes Äng

Används i polisutredningar

Det inspelade materialet från tåg och bussar används dagligen i polisutredningar. Mellan 3 000 och 4 000 gånger per år begär polisen att få titta på SL:s filmer.

– Att materialet finns lagrat gör att vi går vidare med många förundersökningar, som annars inte hade prioriterats, säger Emil Lidén på Polisens sektion för kamerabevakning och analys.

Emil Lidén vid Polisens sektion för kamerabevakning och analys.

Emil Lidén vid Polisens sektion för kamerabevakning och analys.

Pressbild

Hur många brott som blir lösta tack vara kamerorna är svårt att säga.

Stölder och mord

– Men det sker dagligen att vi får fram material av betydelse för utredningar, allt från stölder och ofredanden till misshandel och mord.

Polisen använder också dataprogram för ansiktsigenkänning, där även material från SL-kamerorna kan analyseras.

– Om vi har en oidentifierad gärningsman på bild kan vi söka mot våra register för att se om personen förekommer där och även se om personen passerar andra kameror, säger Emil Lidén.

Ljudupptagning på gång

Diskussioner pågår också om att börja ta upp ljud i vagnarna, för att kunna fånga upp fler hotfulla situationer. Det vore välkommet, tycker Alpay Aksoy.

– Men om folk börjar slåss, då hör resenärer av sig till oss redan idag. Att folk bryr sig är ändå viktigare än AI.

Här är stationerna med automatisk videoanalys

Bagarmossen

Brommaplan

Danderyds sjukhus

Gamla stan

Globen

Gullmarsplan

Högdalen

Liljeholmen

Medborgarplatsen

Skanstull

Slussen

Stadshagen

T-Centralen

Vällingby

Östermalmstorg

Källa: SL

PetterBeckman
08-550 550 77

Succé för SL:s trygghetschatt – dubbelt så många hör av sig

Nyheter

"Helt fantastisk att det funkade" ✔ Så gör du ✔ Förbereder nya steg

Hanna Gimséus känner sig tryggare, sedan hon började använda SL:s trygghetschatt och märkte att det fungerar.

Hanna Gimséus känner sig tryggare, sedan hon började använda SL:s trygghetschatt och märkte att det fungerar.

Johannes Äng

Hanna Gimséus känner sig tryggare, sedan hon började använda SL:s trygghetschatt och märkte att det fungerar.

Hanna Gimséus känner sig tryggare, sedan hon började använda SL:s trygghetschatt och märkte att det fungerar.

Johannes Äng

Succé för SL:s trygghetschatt – dubbelt så många hör av sig

Nyheter

"Helt fantastisk att det funkade" ✔ Så gör du ✔ Förbereder nya steg

Senaste nyheterna

Linda Borg är rektor på Munsö förskola, som dras med musproblem.

Linda Borg är rektor på Munsö förskola, som dras med musproblem.

Filip Magnusson/Mostphotos

Möss härjar inne på förskolan: ”Finns i barnvagnar”

Nyheter

Anticimex har ryckt ut flera gånger – utan framgång ✔ Bor i väggarna

Akvarell av Emma Tryti.

Akvarell av Emma Tryti.

Emma Tryti

Fantasieggande konst visas hos Tellus

Nyheter

Emma Tryti har gjort konst av det bortglömda och det "som det tog emot att slänga"

Jennie Wall är kyrkoherde i Vantörs församling.

Jennie Wall är kyrkoherde i Vantörs församling.

Staffan Ohlson

Kyrkans nedervåning renoveras – för 20 miljoner

Nyheter

Ska bli mer tillgänglig ✔ Fokus på återbruk ✔ Vissa verksamheter pausas under byggtiden

Möss härjar inne på förskola på Munsö

Linda Borg är rektor på Munsö förskola, som dras med musproblem.

Linda Borg är rektor på Munsö förskola, som dras med musproblem.

Filip Magnusson/Mostphotos

20250213064849
20250213065327
2025-02-13
06:48
2025-02-13 06:53

Munsö förskola har stora problem med att möss härjar mitt inne i förskolans lokaler där barnen vistas. Trots att skadedjursexperter ryckt ut flera gånger i vinter kommer kommunen inte till bukt med ohyran.

Vintervädret har gjort att möss på Munsö sökt sig in på bland annat Munsö förskola i jakten på mat och värme.

Ohyran är väl känd bland personalen och rektorn Linda Borg hävdar att man direkt felanmälde ohyran vid första upptäckten.

Åtgärderna har inte hjälpt

– Det har gjorts enligt våra rutiner. Anticimex har varit ute vid förskolan vid flera tillfällen och gjort olika åtgärder i lokalerna, säger hon.

Dock har inga åtgärder hittills hjälpt. Mössen är kvar.

– Vi följer nu en åtgärdsplan som Anticimex tagit fram för att få bukt med problemen, säger Linda Borg.

 Linda Borg, rektor på Munsö skola och förskola.

Linda Borg, rektor på Munsö skola och förskola.

Filip Magnusson

Dessutom är personalen nu extra noga med att snabbt plocka undan mat, förvara torrvaror i förslutna lådor och hålla rent från smulor och matrester, berättar Linda Borg.

– Vi i verksamheten, kommunens fastighetsenhet och Anticimex gör det vi kan för att möta detta utifrån bästa förmåga.

Vill ha mer information

I veckan kom klagomål in till Ekerö kommun kring ohyran från allmänheten.

Vi följer en åtgärdsplan för att få bukt med problemen.

En person, som inte vill ställa upp med sitt namn i tidningen, säger till Mitt i att denne flera gånger nu fått höra om mössen och att problemet inte försvinner.

– Men vårdnadshavarna får ingen information, och kommunen verkar inte ta problemen på tillräckligt stort allvar. Föräldrar har även sett mössen när de hämtar sina barn. Detta är en sanitär olägenhet som måste lösas snabbt.

Ekerös fastighetsenhet låter hälsa via kommunens kommunikatör Liza Grelz att möss upptäcktes på Munsö förskola första gången i augusti 2024 och att de nu i vinter upptäckts i förskolans mottagningskök.

Spår har även hittats av dem i undertaket. I fjol fanns det även problem med möss på Munsö skola, men flera insatser med tätning och kontroller har gjort att mössen försvunnit från själva skolan.

Mössen bosätter sig gärna i väggarnas isolering. Illustrationsbild.

Mössen bosätter sig gärna i väggarnas isolering. Illustrationsbild.

Mostphotos

Under hösten och vintern när det blir kallare utomhus, söker sig mössen in i hus, fritidshus och andra lokaler för värme och föda.

Bosätter sig i väggar

Väl inne gnager mössen på det mesta som de kommer åt, och de bosätter sig gärna i väggarnas isolering och under golvet.

Det bästa sättet att mota bort gnagarna är att se över lokalernas förebyggande skydd.

– Som vi förstår det finns mössen där förskolans mat bereds, i barnens barnvagnar och vid sovplatserna. Kommunen borde gå ut och informera om sin åtgärdsplan och räta ut frågetecknen så att inte felaktiga rykten sprids, säger personen Mitt i talat med.

Så här får du bort mössen!

Håll rent i källaren och på vinden.

Se till att mat inte ligger framme och använd förslutande förpackningar.

Se till att det är tätt under diskbänken och vid elementen.

Sista utvägen är musfällor – och då rekommenderas klassiska slagfällor.

Ladda fällan med något kladdigt och sött som nougat eller choklad, i stället för den klassiska ostbiten. Ost torkar snabbt ut och lockar inte till sig möss lika effektivt.

Källa: Anticimex

FilipMagnusson
08-550 551 05