Under måndagen den 3 mars rapporterade Mitt i att SL tagit beslutet att sluta köra buss 555 ut till Säbyholmsområdet. Detta till följd av stora groppar vid hållplats Låssa kyrka.

"Vi har varit tvungna att dra in trafiken till Hammartorp, Säbyholm och Låssa kyrka på linje 555. Det beror på att det är stora gropar i vägen vid Låssa kyrka som gör att bussarna inte kan köra där utan att riskera skador", skrev Elin Lindström, presskommunikatör på trafikförvaltningen, i ett mejl till Mitt i.

SL uppgav att det inte fanns någon prognos för när trafiken kunde återupptas. Ansvaret för vägen ligger på fastighetsägaren Säbyholm fastigheter AB.

Traktor jobbade – sen kom bussen

Grannar beskriver hur en traktor varit på plats och arbetat med vägen knappt ett dygn efter tidningens artikel. Därefter gick det snabbt.

Det här kommer hända igen eftersom det är grusväg där ute.

– Sedan onsdagsmorgonen så kör vi linje 555 igen eftersom vägen är åtgärdad, säger Malin Säker, kommunikationschef på Nobina som kör bussarna.

Enligt den information som Malin Säker fått så har vägen åtgärdats under tisdagskvällen.

Har du några närmare detaljer, fick ni kontakt med fastighetsägaren?

– Vi har faktiskt fått en ny kontaktperson hos väghållaren. Nu har vi blivit lovade lite snabbare hantering framöver. För det här kommer hända igen eftersom det är grusväg där ute. Förmodligen kommer vägen behöva lite löpande underhåll är bedömningen från oss.

Här stoppas busstrafiken – för stora hål i vägen

Stora hål i vägen vid busshållplatsen Låssa kyrka stoppar buss 555 från att köra till Säbyholmsområdet i Upplands-Bro. SL pausar trafiken tills vägen är lagad.

Problemen i det natursköna området Säbyholm fortsätter att avlösa varandra.

Nu kan Mitt i berätta att SL väljer att sluta trafikera Säbyholmsområdet med buss 555 som vanligtvis kommer till stationen Låssa kyrka tjugo gånger per dag. 

"Vi har varit tvungna att dra in trafiken till Hammartorp, Säbyholm och Låssa kyrka på linje 555. Det beror på att det är stora gropar i vägen vid Låssa kyrka som gör att bussarna inte kan köra där utan att riskera skador", skriver Elin Lindström, presskommunikatör på trafikförvaltningen, i ett mejl till Mitt i.

Riskerar skadade bussar

Elin Lindström förklarar att skadade bussar leder till bussbrist och att detta "kan påverka hela områdets trafikförsörjning, och det kan vi inte riskera. Vi måste därför dra in trafiken till hållplatserna tills vägen är åtgärdad och körbar."

SL uppger vidare att väghållaren, alltså den som har ansvar att återställa vägens kvalitet är den privata fastighetsägaren Säbyholm Fastigheter AB. Det här bekräftas också av Upplands-Bro kommun.

En bild inifrån buss 555 visar hur illa åtgången vägen är påväg in mot busshållplatsen Låssa Kyrka. Det är de stora hålen i vägen som gör att SL nu drar in all trafik till området för buss 555.

En bild inifrån buss 555 visar hur illa åtgången vägen är påväg in mot busshållplatsen Låssa Kyrka. Det är de stora hålen i vägen som gör att SL nu drar in all trafik till området för buss 555.

Trafikförvaltningen

Vänder i Bro Mälarstrand

Tillsvidare vänder buss 555 i Bro Mälarstrand eftersom den: "Har inte någon annan plats att vända och det är därför som linjen måste vända redan vid Bro Mälarstrand."

"Just nu för vi en dialog med väghållaren och hoppas verkligen att vägen snart åtgärdas så att vi kan börja köra som vanligt igen.", skriver Elin Lindström.

Hon säger att SL har full förståelse för att beslutet ställer till problem för de boende i Säbyholm som behöver tillgång till buss. 

Fungerande vägar

"Men SL:s busstrafik är helt beroende av fungerande vägar, och tyvärr har vi inte något annat val i nuläget än att dra in trafiken till dessa hållplatser. Vi har inte någon prognos för när det kommer att vara löst, utan behöver hänvisa den frågan till väghållaren."

Hur ska boende som behöver resa med buss ta sig dit de ska?

"I nuläget är vårt bästa tips att vända sig till linje 556. Vi förstår att det inte är en optimal lösning i och med att bussen inte har så många avgångar per dag, men det är just nu det bästa alternativet. Linje 556 kör förbi Hammartorp och Säbyholm. Reser man normalt från Låssa kyrka kan man i stället gå till hållplatserna Låssa kyrkväg eller Ekeby vägskäl", skriver Elin Lindström.

Därför går 556

Hon tydliggör samtidigt anledningen till att buss linje 556 kan stanna vi hållplats Hammartorp och Säbyholm.

"Att linje 556 kan stanna vid Hammartorp och Säbyholm beror alltså på att det är specifikt vid vändslingan vid Låssa kyrka som problemen med groparna finns, och där kör inte linje 556."

Granne med hållplatsen

Ewa Grängsjö har bott i området i fyra år. Hon bor precis i närheten av station Låssa Kyrka. Så sent som nu under måndagseftermiddagen berättar hon att hon gick ut för att prata med en resenär och berätta att det inte kommer komma någon buss alls. Ewa beskriver att personen i fråga "såg vilsen ut".

– Vi har blivit avskurna. Pang bom! Utan att få någon information så har vi blivit avskurna från resten av samhället vi som bor här ute, säger Ewa Grängsjö.

Mitt i söker fastighetsägaren Olle Nordberg på Säbyholms fastigheter.

Vi hoppas verkligen att vägen snart åtgärdas så att vi kan börja köra som vanligt igen.

Detta har hänt

Mitt i har i en rad artiklar följt händelseutvecklingen i Säbyholm, ett område utanför Bro i Upplands-Bro kommun.

Sedan oktober förra året rekommenderas de 155 boende i området att koka sitt dricksvatten. Detta efter att kommunen hittat koliforma bakterier vid provtagning. ”Hittills har fastighetsägaren vägrat samarbeta med tillsynsmyndigheten och vidtar inga nödvändiga åtgärder” skriver miljöenheten i handlingar i ärendet.

Så sent som i slutet av februari rapporterade tidningen att strömmen till områdets lokala vattenverk stängdes av. Detta efter att fastighetsägaren Säbyholm fastigheter inte betalat sin elräkning. Detta åtgärdades dock redan påföljande dag.

Den 3 mars står det klart att buss 555 slutar trafikera området tills vägen vid station Låssa kyrka åtgärdas. Ansvaret för detta ligger på Säbyholm fastigheter.

Källa: Mitt i

Vägen som gör att SL väljer att stoppa trafiken med buss 555 i området Säbyholm och Elin Lindström, presskommunikatör hos trafikförvaltningen.

Vägen som gör att SL väljer att stoppa trafiken med buss 555 i området Säbyholm och Elin Lindström, presskommunikatör hos trafikförvaltningen.

Trafikförvaltningen

Här stoppas busstrafiken – för stora hål i vägen

SL:s akutbeslut: Kräver att omdebatterad fastighetsägare åtgärdar problemet