Artisten John Lundviks liv på Lidingö startade med ett frö – och slog i blom som en botanisk trädgård. Det började med en etta i Baggeby.
– Jag spenderade varje sparad krona och för att få det där första lånet. Det blev gråt och champagne. Jag skulle bli stor – som i vuxen, säger han.
"Det här huset är för mig ett drömhus – långt ifrån vad jag trodde skulle bli möjligt när jag var yngre", säger John Lundvik.
Rósanna Róbertsdóttir
Han lämnade Öjaby i Växjö för den nya lägenheten. Sedan dess har han stannat på Lidingö.
– Jag blev förälskad och två blev plötsligt tre. Vi flyttade till en trea i Hersby och tre blev plötsligt fyra. Vuxenlivet knackade på.
Jon Lundviks drömmar fick också rötter. Han klättrade som låtskrivare och som artist. Och han stod inför en ny budgivning – på ett radhus i Rudboda. Bostadsområdet kallar han ett familjeparadis.
– Det är ren lyx att ha mataffär, lekplats, skola och förskola nära. Dessutom är Rudboda lite "Barnen i Bullerbyn". Barnen springer oannonserat mellan husen.
Det gjorde också John själv som liten. Och som smålänning mår han bra av småstadkänslan på ön, säger han.
– Jag trivs i lummiga områden med mycket grönska. Och jag tillbringar mycket tid vid min båt i Kyrkviken. Där finns bara havet och seglargubbarna.
– Sedan tycker jag om att springa i Bosöns ljusspår. Det har blivit mitt andra hem.
I studion ett stenkast från hemmet.
Rósanna Róbertsdóttir
För att komma till Johns studio går du genom husets glasdörrar, förbi en jacuzzi utomhus. Några rosenbuskar fick flytta på sig och nu står en stuga här – fylld med instrument och mixerbord.
– Jag kan sitta i mjukisbyxor. Det funkar inte för alla – men för mig kommer inspiration när jag är som mest avslappnad. Jag kan stå och plocka in tallrikar i diskmaskin efter frukost och få idéer. Då sätter jag på mig sandalerna och går ut i studion.
– Jag och min sambo brukar ha verbal dragkamp om vad som ska göras här i huset. Det kan gälla allt från bestick till möbler till vad det ska bli för mat. Men kring studion fick jag fullt medhåll.
Att som musiker vara borta mycket från hemmet funkar fint när man inte är trebarnspappa.
– Nu har jag fått ihop det omöjliga. Familjefar och turnerande artist.
"Älskling, jag vill ha en studio hemma", sa han. "Bra", sa hon.
Nypudrad och välpolerad
Lika snabbt svarade John Lundvik själv när han fick frågan om han ville vara rösten till Simba i Disneys Lejonkungen. Och när Hollywood orchestra frågade om han ville sjunga på Avicii arena i samband med Disneys 100-årsfirande den 19 oktober.
– De handplockar artister i olika länder som de anser är dugliga – och jag fick uppgiften att vara sångaren i en konsert med extra allt. Storband, dans och allt vad Disney står för.
John med fler fina priser i hyllan.
Rósanna Róbertsdóttir
– Det är ett stort ansvar, stora låtar och en orkester som åker världen runt – och som förmodligen kommer att jämföra alla artister de möter. Då vill man gärna vara :"You know John in Sweden".
Men för den som blivit van vid glammiga scener kan det mumsigaste vara att få stanna hemmavid.
– När man kommit en bit i karriären får man lyxen att kunna tacka nej. Den här vintern gör jag ingen vinterturné. Det ska bli så mysigt att få vara hemma och julpyssla lite för första gången på åratal. Att inte stå nypudrad och välpolerad i varje stad i Sverige.