I lägenheten på en tvärgata ett stenkast från Karlaplan råder full aktivitet. Två mäklare, en fotograf och en filmare går runt i vardagsrummet och diskuterar med bostadsrättens ägare Alexander. Det är inte helt olikt processen kring en försäljning, men i det här fallet ska lägenheten i stället hyras ut.
– Jag har bott här i 20 år och ska provbo på annat håll. Det är en del jobb med att hyra ut så det är skönt att ta hjälp, speciellt när det handlar om juridik och kontrakt, säger Alexander.
Alexander ska hyra ut sin lägenhet.
Johan Sjölund
"Premiumområden"
För ett och ett halv år sedan startade Victor Magnusson företaget Victory Stockholm tillsammans med sin barndomsvän Fabian Lunell. De förmedlar andrahandskontrakt och på hemsidan syns såväl lägenheter i Stockholms innerstad som villor i kommuner som Täby och Danderyd.
– Vi har fokus på Stockholms premiumområden, med tonvikten på Östermalm och Djursholm. Det är många som har tomma lägenheter men en del tycker att det är jobbigt och komplicerat att hyra ut, säger Victor Magnusson.
Även hyresnivåerna är "premium". 72 kvadrat på Östermalm för 37 000 kronor i månaden, eller 44 kvadrat för 21 000 är några exempel på de andrahandskontrakt som Victory Stockholm har förmedlat.
Majoriteten hyrs av större företag som behöver bostäder till sin personal.
– Den som har en bostad med ett högt marknadsvärde kan hyra ut för otroliga summor.
Victory Stockholm
Johan Sjölund
Stor kontrast
Kontrasten till andrahandsmarknaden för hyreslägenheter är stor. Den som hyr ut sin hyresrätt får inte ta ut ett större påslag än 15 procent, och de senaste åren har antalet ärenden i hyresnämnden som handlar om återbetalning av hyra ökat kraftigt.
Den som hyr ut en bostadsrätt har däremot rätt att ta ut en hyra som motsvarar driftskostnaden plus en procentsats på marknadsvärdet (se fakta).
– Vi sätter hyrorna efter vad kunderna efterfrågar och kontrollerar att det hamnar inom ramen för vad som är ett skäligt belopp. Om vi känner oss osäkra tar vi in en fastighetsmäklare och gör en värdering.
Privatuthyrningslagen har tidigare fått kritik av bland andra Hyresgästföreningen som menar att den driver upp andrahandshyrorna generellt. Hur ser du på det?
– Det är rimligt att den som hyr ut en bostad får en rimlig avkastning. Vi vill bidra till en mer flexibel bostadsmarknad, och om utbudet av tillgängliga bostäder ökar genom att fler hyr ut sina tomma lägenheter så minskar efterfrågan dramatiskt. Om man ska minska bostadsbristen räcker det inte att bara bygga, man måste utnyttja det som redan finns på ett bättre sätt.
Vad kostar det att anlita er?
– Beroende på hur upplägget är så kan det variera mellan åtta och femton procent av en årshyra.
"Bra business nu"
Efter kundbesöket på på Östermalm ska Victor och Fabian vidare till Lidingö och för att titta på objekt nummer tre för dagen. Just nu är det bra business, säger de.
– Vi är tre hyresmäklare nu och är öppna för att ta in en fjärde och eventuellt en femte nu under våren, säger Victor.