JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

TV-klipp och nyheter

Sommarjobbet gjorde mig till en tuffing

Johanna Roos, reporter

Johanna Roos, reporter

Markus Andersson/Mostphotos

20240524161431
20240524161428
2024-05-24
16:14

.

Snart kliver många ungdomar över tröskeln till sitt första sommarjobb och inte sällan är det inom servicebranschen som yrkeslivet startar. 

Vare sig det handlar om att skopa upp glass i kiosken, servera pizza på uteserveringen, bistå med smakråd i klädbutiken eller guida turister rätt i staden så kommer det att bli en värdefull erfarenhet.

När jag som fjortonåring stövlade in på den lokala pizzerian och frågade om de behövde extrapersonal kunde jag aldrig ana vart det skulle ta mig. På gott och ont får man väl säga, eftersom långt ifrån alla erfarenheter inom restaurangbranschen varit lika trevliga som hos den snälla pizzeriaägaren.

Åren då jag hankade mig fram på olika restauranger, caféer och säsongsarbeten, bland annat som servitris på ett rökeri på Gotland, gav mig som ung tjej både skinn på näsan och social kompetens. Jag vet inte ens om jag hade varit samma person utan den där tiden.  

Jag vet inte ens om jag hade varit samma person utan den där tiden.  

Även hemska missöden, som när jag råkade köra hela dagskassan i diskmaskinen eller sprang rakt in i en stolpe med en pasta arrabiata som flög över en herres vita skjorta, så är jag någonstans glad över att det hände.

Att jobba inom servicebranschen är inte lätt och man måste vara av det rätta virket för att klara av stressen, både fysiskt och psykiskt.

En sommar när jag stod och svor i ett flottigt McDonalds-kök tröstade en kollega mig med att många arbetsgivare kommer att se jobbet som en bra skola.

Och nu, med ganska många fler erfarenheter och år bakom mig, är jag villig att hålla med: Är man tuff nog för restaurangbranschen så klarar man nog det mesta.

JohannaRoos
031-720 55 18

Jodå, det finns visst dåligt väder

20241218105010
20241217103421
2024-12-18
10:50

”Det finns inget dåligt väder, bara dåliga kläder.” En sanning som har nötts in från förskolans utflykter i ur och skur till att bli ett stående P.S. i vartenda informationsblad om planerade utomhusaktiviteter. 

Ett litet hällregn ska inte stoppa en härlig picknick eller en konsertupplevelse på Way out west. På med seglarstövlarna, ponchon och sydvästen. Klar för avfärd! Eller tvärtom – om solen står högt över Gothia Towers: Solkräm under luftiga linnekläder, en bredbrättad stråhatt och ett par UV-skyddade solglasögon. Alltid redo!

Vi är helt enkelt uppfostrade att klä oss efter väder. Men det är dags att omvärdera det präktiga talesättet.

För det finns visst dåligt väder. Extremt dåligt väder. Senaste skräckexemplet i spanska Valencia där regnmassorna förvandlade gator till forsande floder som sköljer bort allt i dess väg. Här i Göteborg har de senaste stormarna fällt minst två träd bara på min innergård mitt i stan. Och en björk föll pang bom på områdets lekplats.

Inte ens flytväst eller en vadderad skidhjälm skyddar när vädervarningarna lyser i grälla färger.

Vi är uppfostrade att klä oss efter väder. Men det är dags att omvärdera det präktiga talesättet.

Högst poäng går inte längre till den som rider ut stormen torrast.

Beundransvärt är att reagera och våga offra delar av en ohållbar livsstil till vädergudarna.

Och medan vi försöker tänka i nya banor och dessutom har tröttnat på käcka utomhuslekar:

”Oavsett väder – våga stanna inne i gamla hållbara kläder”.

LinaIsaksson
031-720 55 19