JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

TV-klipp och nyheter

S-vildar går med Moderaterna – kan fälla S-styret

Det nya eventuella styret kallar sig "Botkyrkas bästa" och består av Tullingepartiet, Kristdemokraterna, Moderaterna, Centerpartiet och de oberoende S.

Det nya eventuella styret kallar sig "Botkyrkas bästa" och består av Tullingepartiet, Kristdemokraterna, Moderaterna, Centerpartiet och de oberoende S.

Angie Gray

20231018081825
20231019172747
2023-10-18
08:18
2023-10-19 17:27

Sedan 1994 har Botkyrka varit en röd kommun, ledd av Socialdemokraterna. Nu ser det ut att vara slut med det.

Bomben släpptes under tisdagskvällen i Botkyrka: Kristdemokraterna lämnar Mittensamarbetet (S, L, MP och KD) och krokar arm med Moderaterna.

– Du har ju själv skrivit om det – det finns ingen majoritet i nämnderna och det blir en knepig situation att föra vår politik när det parlamentariska läget är som det är. Då har vi valt att inte gå vidare med Mittensamarbetet, säger Stefan Dayne, gruppledare för Kristdemokraterna.

Stefan Dayne, gruppledare för Kristdemokraterna i Botkyrka.

Stefan Dayne, gruppledare för Kristdemokraterna i Botkyrka.

Gunnar Molin

Han poängterar att Kristdemokraterna har haft ett bra samarbete i Mittesamarbetet – och med S – under den tid man styrt tillsammans, men givet det parlamentariska läget är det svårt att fortsätta.

– För oss i KD handlar det om att få fram vår politik om att Botkyrkaborna ska må bra ekonomiskt och känna trygghet. Det får vi i det här samarbetet, säger Stefan Dayne.

Samtidigt meddelar Moderaterna att de nu har tillräckligt många mandat för att kunna fälla S-styret i kommunen genom en allians bestående av M, KD, TuP, C – och de oberoende socialdemokraterna som lämnade S tidigare i höstas. Tillsammans skrapar de ihop 34 av 75 mandat: det största underlaget för att styra kommunen. Det ser ut som flera decennier långt rött styre i Botkyrka är över.

Sverigedemokaterna meddelar samtidigt att man inte kommer att stå i vägen för det nya styret.

– Vi kommer lägga ner våra röster vid en omröstning om styret, säger Max Möllerström (SD).

Loket: M och Oberoende S

Både Stina Lundgren, gruppledare för Moderaterna, och Marcus Ekman, gruppledare för Oberoende socialdemokrater i kommunfullmäktige, har varit drivande i arbetet kring det nya styret.

– Det blir ett nytt mittenstyre som går in för att ta ansvar för Botkyrka. Det politiska kaoset har pågått för länge och Botkyrkaborna förtjänar ett stabilt styre som tar ansvar för kommunen och dess invånare och ger dem trygghet, säger Stina Lundgren.

Stina Lundgren, gruppledare för Moderaterna i Botkyrka.

Stina Lundgren, gruppledare för Moderaterna i Botkyrka.

Emilia Öije

De har kommit överens om att rollen som kommunstyrelsens ordförande lär tillfalla Moderaternas Stina Lundgren. Marcus Ekman tar plats som första vice ordförande i kommunstyrelsen vid sidan om sitt nuvarande uppdrag som ordförande i kommunfullmäktige.

2023: Ett turbulent år

Beskedet har föregåtts av en lång tids oro inom Botkyrkapolitiken och det socialdemokratiska partiet.

Det blir en knepig situation att föra vår politik

Det var i början av 2022 som dåvarande Mittenmajoritet akutstängde fritidsgårdarna som ABF Botkyrka/Salem drivit i 40 år efter larm om oegentligheter i lokalerna. En extern granskning visade sedan att det förekommit kriminella och droger i lokalerna.

Knappt ett år senare, januari 2023, avsatte Socialdemokraterna sin gruppledare och kommunstyrelsens ordförande, Ebba Östlin, som ersattes av Emanuel Ksiazkiewicz och splittringen inom partiet var ett faktum. Ena falangen menar att rörde sig om en kupp mot Östlin som hämnd för att hon hade ställt sig bakom stängningen av fritidsgårdarna, medan det andra lägret hävdade att beslutet berodde på hennes ledarstil.

Efter sommaren kastade Mittensamarbetet ut Centerpartiet. Bara dagar senare lämnade nio socialdemokrater i kommunfullmäktige partiet och blev politiska vildar. I och med detta tappade styret majoritet i samtliga av kommunens nämnder. Dagen därpå lämnade ytterligare 40 socialdemokrater partiet.

Kallar till extra KS

"Styret är inte hotat" har varit beskedet från Emanuel Ksiazkiewicz (S), än så länge fortfarande kommunstyrelseordförande i kommunen, ända sedan Mittensamarbetspartierna sparkade ut C.

Nu faller alltså Mittensamarbetet och S-styret ser ut att snart vara ett minne blott.

I ett gemensamt uttalande säger gruppledarna för Liberalerna, Miljöpartiet och Socialdemokraterna att de beklagar situationen.

"Vi ser att vildarna och Moderaterna kan vaska fram ett högerkonservativt förslag som de kanske får igenom i fullmäktige. Det är ett instabilt styre beroende av Sverigedemokraterna som riskerar att få stora svårigheter framöver. Detta är ett svek mot Botkyrkaborna. De har inte röstat för det här", skriver Ing-Marie Viklund (L), Emanuel Ksiazkiewicz (S) och Niklas Gladh (MP).

Nu har Moderaterna kallat till ett extrainsatt kommunstyrelsemöte där de formellt ska presentera det nya styret. Det förväntas ske i nästa vecka.

S-ledda styret vill göra om alla kommunens nämnder

Botkyrkas nämnder ombildas vid nästa kommunfullmäktige – allra senast. Det uppger kommunstyrelsens ordförande i Botkyrka.

– Hade vi haft ett scenario där Centern och S-vildarna avgick hade vi inte behövt göra det här, säger Emanuel Ksiazkiewicz (S).

Emanuel Ksiazkiewicz (S), kommunstyrelsens ordförande, och resten av Mittensamarbetet (S, L, MP och KD) ämnar ombilda samtliga nämnder i Botkyrka vid nästa fullmäktigesammanträde. Det meddelade de under sammanträdet under gårdagskvällen.

– Det handlar om att vi behöver säkerställa att de politiska platserna går till de partier som är berättigade till dem – inte till vildar som sitter på S-mandat eller opposition som sitter på ordförandeposter, säger han.

Både Niklas Gladh, gruppledare för Miljöpartiet, och Ing-Marie Viklund, gruppledare för Liberalerna, begärde ordet och ställde sig bakom S-ledaren. Det var tyst från Kristdemokraterna.

Kraftigt försvagat styre

Det var i slutet av augusti som de nuvarande partierna i Mittensamarbetet tog det gemensamma beslutet att kasta ut Centerpartiet ur styret. Bara dagar senare deklarerade sex ordinarie S-ledamöter och tre ersättare i kommunfullmäktige att de lämnar partiet, däribland kultur- och fritidsnämndens ordförande Robert Aslan (-) och kommunfullmäktiges ordförande Marcus Ekman (-). Anledningen är att de inte kan ställa sig bakom hur Socialdemokraterna i Botkyrka styrs.

Resultatet blev att Mittensamarbetets mandat sjönk från 37 till 28 av fullmäktiges 75. De förlorade också majoriteten i samtliga av kommunens nämnder.

– Hade vi haft ett scenario där Centern och S-vildarna avgick hade vi inte behövt göra det här, säger Emanuel Ksiazkiewicz.

Ingen uppmaning

Kritiken lät sig inte vänta.

– Vi sparkades ut utan förvarning och Emanuel har inte haft något uppföljande möte. Han har inte uppmanat oss att lämna, säger Dag Ahlse (C).

Nästa ordinarie fullmäktigesammanträde är den 26 oktober.

Efter C-petningen: Moderaterna vill fälla S-ledda styret

I helgen slog en politisk bomb ner i Botkyrka, när Centerpartiet petades från Mittensamarbetet. Nu vill Moderaterna röra om ännu mer i grytan och utmana Socialdemokraterna om makten.

Moderaterna har fått nog. Därför går de nu offensivt fram och sonderar med alla partier i ett försök att ta över makten i kommunen.

– Det har gått ett år sedan valet och vi kan fortfarande inte se att vi har något stabilt styre i Botkyrka. Botkyrkaborna förtjänar mer än det kaos som har varit, säger Moderaternas gruppledare i Botkyrka, Stina Lundgren.

"Har velat ge Emanuel en chans"

Sedan Ebba Östlin petades som gruppledare för Socialdemokraterna och ersattes av Emanuel Ksiazkiewicz har det politiska landskapet i Botkyrka inte haft en lugn stund. Kulmen nåddes när det S-ledda styret sparkade ut Centerpartiet, menar Stina Lundgren.

– Vi har velat ge Emanuel en chans att visa att han levererar. Hitintills har han inte levererat någonting annat än ett internt bråk och att han nu väljer att bryta ut ett parti ur mittenstyret, säger hon.

Riskerar inte ni att kasta Botkyrka in i ett nytt politiskt kaos om ni försöker överta styret?

– Nu vill vi ha ett stabilt styre – det är därför vi gör det här. Vi har suttit bredvid i ett år och tittat på – det räcker nu.

Hur stor är sannolikheten för ett brett M-lett styre?

– Stor. Nu är det upp till partierna i mittenstyret att avgöra om de vill fortsätta vara bidragande till det kaos som utspelat sig i ett helt år eller om de också känner att det är dags för den förnyelse av Botkyrka som Botkyrkaborna förtjänar. Då har vi något att erbjuda.

KAOSET I BOTKYRKA

Moderaternas gruppledare i Botkyrka, Stina Lundgren, ser att det finns en stor sannolikhet att de kan få ihop ett Moderatlett styre i Botkyrka efter att det S-ledda styret petade Centerpartiet i helgen.

Moderaternas gruppledare i Botkyrka, Stina Lundgren, ser att det finns en stor sannolikhet att de kan få ihop ett Moderatlett styre i Botkyrka efter att det S-ledda styret petade Centerpartiet i helgen.

Emilia Öije Bergqvist/Fred Miller/Sacharias Källdén

Fräcka M-kuppen: Vill ta över styret i Botkyrka

Moderaterna ser sin chans efter att Centern petats ur Mittensamarbetet ✔ "Har suttit bredvid i ett år och tittat på – det räcker nu"

Nytt massavhopp – 40 socialdemokrater lämnar i protest

Totalt har nästan 50 socialdemokrater i Botkyrka lämnat partiet i protest sedan förra veckan. Även om majoriteten av kritiken handlade om hur petningen av den tidigare gruppledaren Ebba Östlin gick till, handlar en annan del om hur S-ledningen i kommunen har hanterat situationen sedan dess.

Botkyrka

40 av Botkyrkas 548 socialdemokrater lämnar partiet i protest. Beskedet kom bara dagar efter att sex S-ledamöter i kommunfullmäktige och tre ersättare gjort samma sak, däribland kommunfullmäktiges ordförande Marcus Ekman.

Bland dem som nu hoppat av finns Birgitta Mörk. Hon har varit medlem i partiet i över ett halvt sekel och bär flera kommunalpolitiska uppdrag under sitt bälte. Även den tidigare partistyrelsemedlemmen Nirlep Singh finns med bland de som begär utträde ur partiet.

Det har gått några dagar efter beskedet om avhopp när Nirlep Singh tar emot hemma i villan i Vretarna. De mest upprörda känslorna kring turbulensen har lagt sig, men besvikelsen finns fortfarande kvar.

– Jag har respekt för väljarna och måste kunna se mig själv i spegeln. Vi lovade att vända på varje sten för att stoppa den organiserade kriminaliteten, men det gällde tydligen inte alla stenar. Jag kan inte längre stå bakom det som lokala partiledningen gör och jag har inget förtroende för S i Botkyrka längre, säger Nirlep Singh och sjunker ned i soffan i vardagsrummet.

C-petningen var droppen

Hos både Nirlep Singh och Birigtta Mörk fanns tanken på att lämna partiet redan innan sommaren. Då stormade det som mest inom Socialdemokraterna i Botkyrka efter att kommunalrådet Ebba Östlin röstats bort som gruppledare för partiet och ersatts med Emanuel Ksiazkiewicz. Kort därefter sparkade han kommundirektören Leif Eriksson. Men det som fick droppen att rinna över var när det S-ledda styret kastade ut Centerpartiet ur den styrande koalitionen för två veckor sedan.

I avgångsbrevet som gått till både partistyrelsen och arbetarkommunen framhäver de och de andra före detta socialdemokraterna att det är med stor sorg de lämnar partiet. Att de känner att de gjort allt för att inte hamna i den här situationen, men att de nu "nått vägs ände". Startskottet, menar de, var stängningen av ABF:s fritidsgårdar i kommunen och frysningen av studieförbundets mångmiljonbidrag.

"Den utveckling som sedan följt har inneburit utrensningar av dem som stått upp för beslutet", skriver de.

Nirlep Singh riktar också kritik mot den lokala S-ledningen.

– Det är magstarkt att prata om utsträckta händer. Det finns inget sådant, om man inte menar att personer kallas till flera-mot-en-möten där de pressas till att ställa sig i ledet eller rensas bort. Ingen har ringt mig – ändå sitter jag i Tumbas S-styrelse. Den lokala ledningen måste bytas ut, säger han.

Ingen utsträckt hand?

Jens Sjöström, ordförande för partiet lokalt i Botkyrka, beklagar att så många personer har valt att lämna partiet under kort tid. Men han är inte förvånad.

– Vi har ett halvår bakom oss med ett antal medlemmar som var besvikna över att ett demokratiskt beslut – fattat i demokratisk ordning – har landat som det har gjort. Jag kan bara beklaga att vissa inte förstår att det är en demokrati som bestämmer, säger han.

Jens Sjöström vill dock inte kännas vid kritiken som riktas mot honom angående bristen på utsträckta händer.

– Då får du be om en definition av utsträckta händer. Det har snarare funnits en stark öppenhet för samtal i partiet och vi har haft flera medlemsmöten sedan dess. Men när man inte har dykt upp är svårt att prata om något, säger han.

Med tanke på allt som hänt, har du fortsatt förtroende för Emanuel Ksiazkiewicz som kommunstyrelsens ordförande?

– Ja, definitivt. Han fick ett brett stöd vid medlemsmötet så det är ingen tvekan om saken.

För Nirlep Singh väntar tre år som politisk vilde som ersättare i samhällsbyggnadsnämnden. Han, likt Dag Ahlse (C) och Robert Aslan, som lämnat Socialdemokraterna, tänker fortsätta sina politiska engagemang – men som åskådare av den karusell som sker inom det politiska styret och Socialdemokraterna.

– Jag är glad att jag slipper sitta i den skiten, säger han.

Jag har respekt för väljarna och måste kunna se mig själv i spegeln. 

Händelserna som skakat S i Botkyrka

11 februari 2022: Botkyrka kommun, med Dag Ahlse (C) i spetsen, stänger ABF Botkyrka/Salems fyra fritidsklubbar och tre fritidsgårdar i kommunen, efter att en extern granskning visat att det förekommit allvarliga brister i verksamheten.

28 januari 2023: Socialdemokraternas gruppledare och kommunstyrelsens ordförande Ebba Östlin (S) förlorar en förtroendeomröstning inom partiet. Partiet spricker i två, där ena sidan menar att avsättandet är en kupp orkestrerad av ledande personer inom ABF Botkyrka/Salem (som också är medlemmar i partiet) medan den andra sidan menar att det handlar om brister i Ebba Östlins ledarskap.

18 mars 2023: En ny gruppledare väljs inom Socialdemokraterna. Emanuel Ksiazkiewicz (S) vinner omröstningen mot Ebba Östlin.

26 augusti 2023: Den styrande koalitionen (S, L, MP och KD) meddelar att de sparkar ut Centerpartiet.

28 augusti 2023: Moderaterna meddelar att de sonderar terrängen i ett försök att ta över makten i Botkyrka.

30 augusti 2023: Nio socialdemokrater i Botkyrka meddelar att de lämnar partiet och blir politiska vildar. Sex av dem är ledamöter i kommunfullmäktige och resterande tre är ersättare.

1 september 2023: 40 medlemmar i Socialdemokraterna lämnar partiet i protest.

Källa: Mitt i

Massavhopp av socialdemokrater i Botkyrka

40 medlemmar lämnar partiet i protest ✔ ”Går inte att vara med i S-gänget och samtidigt ha hedern i behåll”

Kritiken från S: Ett instabilt styre – beroende av SD

Kristdemokraterna lämnar Mittensamarbetet och krokar arm med M, TuP, C och de avhoppade socialdemokraterna. Tillsammans ser de ut att knipa makten i Botkyrka.

Ett svek, menar nuvarande kommunstyrelseordförande Emanuel Ksiazkiewicz (S).

S-styret är hotat.

Moderaterna, Tullingepartiet, Centerpartiet, Kristdemokraterna och de oberoende socialdemokraterna har gått samman och bildar nu den största minoriteten i Botkyrka. Kristdemokraterna satt fram till i går med i Mittensamarbetet.

Ett svek, menar Emanuel Ksiazkiewicz, gruppledare för Socialdemokraterna och fortfarande kommunstyrelsens ordförande i kommunen.

– Jag beklagar att vi åter igen hamnar i en politisk instabil situation i kommunfullmäktige som varken är bra för Botkyrkaborna eller politiken, säger han och riktar extra skarp kritik mot sina forna partikamrater som nu bytt sida.

– Frågan jag ställer mig är vilka politiska förslag som de har gått med på för att kunna ta makten. Har de sagt ja till angiverilagarna? Ska de stänga ned föreningslivet? Skrota klimatfrågorna? Ja, vilka frågor har de sålt för att få makt?

Kritiken: Instabilt

Mittensamarbetet hade precis färdigställt sitt budgetförslag efter veckors arbete. Det arbetet har inte gjorts för intet när de tre partierna i Mittensamarbetet (S, MP och L) fortfarande ämnar presentera ett gemensamt budgetförslag för nästa år. Hur samarbetet blir efter det får framtiden utvisa.

– Vi får se vad som händer. Det är för tidigt att uttala oss om. Jag kan konstatera att vi har arbetat för Mittensamarbetet och det har varit vårt huvudfokus, säger Niklas Gladh, gruppledare för Miljöpartiet.

Nu uppmanar både han och Emanuel Ksiazkiewicz att samtliga partier i Botkyrkas kommunfullmäktige tar sitt förnuft till fånga och verkar för ett "stabilt Botkyrka". Inte för ett "instabilt" sådant.

– Min ambition är att ta ansvar för Botkyrkas bästa, med utsträckta händer till alla politiker som står för just det. Och till dem som inte vill göra sig beroende av SD, säger Emanuel Ksiazkiewicz.

Hur menar du att M:s förslag gör sig beroende av SD? De har lika många mandat som er innan KD lämnade.

– Den stora skillnaden är att deras majoritet inte håller om en eller två av vildarna inte dyker upp på kommunfullmäktige. Då är nuvarande majoriteten större.

Siktet inställt på valvinst 2026

Om Moderaternas alternativ tar makten väntar en tid i opposition för Emanuel Ksiazkiewicz och Socialdemokraterna – en position som de inte haft på nästan 30 år.

Emanuel Ksiazkiewicz ämnar sitta kvar som gruppledare för partiet oavsett vad som händer. Med blicken fast inställd på nästa val.

– Givet opinionssiffrorna går vi för en valseger 2026 och vi gör det med socialdemokratisk politik, säger han.

Min ambition är att ta ansvar för Botkyrkas bästa

Kaoset i Botkyrka

Emanuel Ksiazkiewicz (S), ännu kommunstyrelsens ordförande i Botkyrka.

Emanuel Ksiazkiewicz (S), ännu kommunstyrelsens ordförande i Botkyrka.

Sacharias Källdén

S-toppens hårda kritik mot vildarna: Har sålt sig

Historiskt maktskifte på gång i kommunen ✔ Emanuel Ksiazkiewicz (S): Instabilt styre – beroende av SD ✔ Beskedet om framtiden

Händelser som skakat S – och styret – i Botkyrka

28 januari: Kommunstyrelsens ordförande Ebba Östlin (S) förlorar en förtroende­omröstning inom partiet.

18 mars: En ny gruppledare väljs inom Socialdemokraterna. Emanuel Ksiazkiewicz (S) vinner omröstningen mot Ebba Östlin.

26 augusti: Den styrande koalitionen (S, L, MP och KD) meddelar att de sparkar ut Centerpartiet.

30 augusti: Nio socialdemokrater i Botkyrka meddelar att de lämnar partiet och blir politiska vildar. Sex av dem är ledamöter i kommunfullmäktige och ­resterande tre är ersättare.

1 september: 40 medlemmar i Social­demokraterna lämnar partiet i protest.

18 oktober: Kristdemokraterna meddelar att de lämnar den styrande koalitionen och går samman med Moderaterna, Tullingepartiet, Centerpartiet och de oberoende socialdemokraterna för att skapa ett nytt styre i kommunen.

Källa: Mitt i

"Botkyrkas bästa": Den nya politiken i Botkyrka

De fem partierna har lagt sina ideologiska skillnader åt sidan för att få ihop det här samarbetet. Botkyrkas bästa kallar de sig.

De har enats om fyra saker som de kommer rikta fokus: Att skapa stabilitet i den politiska ledningen, att ta upp kampten mot kriminalitet, korruption och otrygghet i Botkyrka. Att skapa ordning och reda i kommunen samt ge Botkyrkaborna en trygg framtid.

Tullingepartiet har lyckats driva igenom att de ska inrätta ett pilotprojekt om att inrätta en kommundelsnämnd i Tullinge redan 2025.

Källa: "Botkyrkas bästa"

AlbinTingstedt
08-550 550 24

Kritiken från S: Ett instabilt styre – beroende av SD

Nyheter

Kristdemokraterna lämnar Mittensamarbetet och krokar arm med M, TuP, C och de avhoppade socialdemokraterna. Tillsammans ser de ut att knipa makten i Botkyrka.

Ett svek, menar nuvarande kommunstyrelseordförande Emanuel Ksiazkiewicz (S).

Emanuel Ksiazkiewicz (S), ännu kommunstyrelsens ordförande i Botkyrka.

Emanuel Ksiazkiewicz (S), ännu kommunstyrelsens ordförande i Botkyrka.

Sacharias Källdén

Nyheter

Kaoset i Botkyrka

Emanuel Ksiazkiewicz (S), ännu kommunstyrelsens ordförande i Botkyrka.

Emanuel Ksiazkiewicz (S), ännu kommunstyrelsens ordförande i Botkyrka.

Sacharias Källdén

S-toppens hårda kritik mot vildarna: Har sålt sig

Historiskt maktskifte på gång i kommunen ✔ Emanuel Ksiazkiewicz (S): Instabilt styre – beroende av SD ✔ Beskedet om framtiden

Emanuel Ksiazkiewicz (S), ännu kommunstyrelsens ordförande i Botkyrka.

Emanuel Ksiazkiewicz (S), ännu kommunstyrelsens ordförande i Botkyrka.

Sacharias Källdén

Emanuel Ksiazkiewicz (S), ännu kommunstyrelsens ordförande i Botkyrka.

Emanuel Ksiazkiewicz (S), ännu kommunstyrelsens ordförande i Botkyrka.

Sacharias Källdén

Kritiken från S: Ett instabilt styre – beroende av SD

Nyheter

Kristdemokraterna lämnar Mittensamarbetet och krokar arm med M, TuP, C och de avhoppade socialdemokraterna. Tillsammans ser de ut att knipa makten i Botkyrka.

Ett svek, menar nuvarande kommunstyrelseordförande Emanuel Ksiazkiewicz (S).

Emanuel Ksiazkiewicz (S), ännu kommunstyrelsens ordförande i Botkyrka.

Emanuel Ksiazkiewicz (S), ännu kommunstyrelsens ordförande i Botkyrka.

Sacharias Källdén

Nyheter

Kaoset i Botkyrka

Emanuel Ksiazkiewicz (S), ännu kommunstyrelsens ordförande i Botkyrka.

Emanuel Ksiazkiewicz (S), ännu kommunstyrelsens ordförande i Botkyrka.

Sacharias Källdén

S-toppens hårda kritik mot vildarna: Har sålt sig

Historiskt maktskifte på gång i kommunen ✔ Emanuel Ksiazkiewicz (S): Instabilt styre – beroende av SD ✔ Beskedet om framtiden

S-ledda styret vill göra om alla kommunens nämnder

Nyheter

Botkyrkas nämnder ombildas vid nästa kommunfullmäktige – allra senast. Det uppger kommunstyrelsens ordförande i Botkyrka.

– Hade vi haft ett scenario där Centern och S-vildarna avgick hade vi inte behövt göra det här, säger Emanuel Ksiazkiewicz (S).

Botkyrkas nämnder ska göras om från grunden.

Botkyrkas nämnder ska göras om från grunden.

Anders Björklund

Nyheter
Botkyrkas nämnder ska göras om från grunden.

Botkyrkas nämnder ska göras om från grunden.

Anders Björklund

Botkyrkas nämnder ska göras om från grunden.

Botkyrkas nämnder ska göras om från grunden.

Anders Björklund

S-ledda styret vill göra om alla kommunens nämnder

Nyheter

Botkyrkas nämnder ombildas vid nästa kommunfullmäktige – allra senast. Det uppger kommunstyrelsens ordförande i Botkyrka.

– Hade vi haft ett scenario där Centern och S-vildarna avgick hade vi inte behövt göra det här, säger Emanuel Ksiazkiewicz (S).

Botkyrkas nämnder ska göras om från grunden.

Botkyrkas nämnder ska göras om från grunden.

Anders Björklund

Nyheter

Nytt massavhopp – 40 socialdemokrater lämnar i protest

Nyheter

Totalt har nästan 50 socialdemokrater i Botkyrka lämnat partiet i protest sedan förra veckan. Även om majoriteten av kritiken handlade om hur petningen av den tidigare gruppledaren Ebba Östlin gick till, handlar en annan del om hur S-ledningen i kommunen har hanterat situationen sedan dess.

Nirlep Singh har varit aktiv socialdemokrat i 20 år. Han inspirerades av Olof Palmes internationella engagemang på 70-talet. I dag känner han inte igen sitt parti, särskilt inte i Botkyrka.

Nirlep Singh har varit aktiv socialdemokrat i 20 år. Han inspirerades av Olof Palmes internationella engagemang på 70-talet. I dag känner han inte igen sitt parti, särskilt inte i Botkyrka.

Angie Gray

Nyheter

Massavhopp av socialdemokrater i Botkyrka

40 medlemmar lämnar partiet i protest ✔ ”Går inte att vara med i S-gänget och samtidigt ha hedern i behåll”

Nirlep Singh har varit aktiv socialdemokrat i 20 år. Han inspirerades av Olof Palmes internationella engagemang på 70-talet. I dag känner han inte igen sitt parti, särskilt inte i Botkyrka.

Nirlep Singh har varit aktiv socialdemokrat i 20 år. Han inspirerades av Olof Palmes internationella engagemang på 70-talet. I dag känner han inte igen sitt parti, särskilt inte i Botkyrka.

Angie Gray

Nirlep Singh har varit aktiv socialdemokrat i 20 år. Han inspirerades av Olof Palmes internationella engagemang på 70-talet. I dag känner han inte igen sitt parti, särskilt inte i Botkyrka.

Nirlep Singh har varit aktiv socialdemokrat i 20 år. Han inspirerades av Olof Palmes internationella engagemang på 70-talet. I dag känner han inte igen sitt parti, särskilt inte i Botkyrka.

Angie Gray

Nytt massavhopp – 40 socialdemokrater lämnar i protest

Nyheter

Totalt har nästan 50 socialdemokrater i Botkyrka lämnat partiet i protest sedan förra veckan. Även om majoriteten av kritiken handlade om hur petningen av den tidigare gruppledaren Ebba Östlin gick till, handlar en annan del om hur S-ledningen i kommunen har hanterat situationen sedan dess.

Nirlep Singh har varit aktiv socialdemokrat i 20 år. Han inspirerades av Olof Palmes internationella engagemang på 70-talet. I dag känner han inte igen sitt parti, särskilt inte i Botkyrka.

Nirlep Singh har varit aktiv socialdemokrat i 20 år. Han inspirerades av Olof Palmes internationella engagemang på 70-talet. I dag känner han inte igen sitt parti, särskilt inte i Botkyrka.

Angie Gray

Nyheter

Massavhopp av socialdemokrater i Botkyrka

40 medlemmar lämnar partiet i protest ✔ ”Går inte att vara med i S-gänget och samtidigt ha hedern i behåll”

Efter C-petningen: Moderaterna vill fälla S-ledda styret

Nyheter

I helgen slog en politisk bomb ner i Botkyrka, när Centerpartiet petades från Mittensamarbetet. Nu vill Moderaterna röra om ännu mer i grytan och utmana Socialdemokraterna om makten.

Moderaternas gruppledare i Botkyrka, Stina Lundgren, ser att det finns en stor sannolikhet att de kan få ihop ett Moderatlett styre i Botkyrka efter att det S-ledda styret petade Centerpartiet i helgen.

Moderaternas gruppledare i Botkyrka, Stina Lundgren, ser att det finns en stor sannolikhet att de kan få ihop ett Moderatlett styre i Botkyrka efter att det S-ledda styret petade Centerpartiet i helgen.

Emilia Öije Bergqvist/Fred Miller/Sacharias Källdén

Nyheter

KAOSET I BOTKYRKA

Moderaternas gruppledare i Botkyrka, Stina Lundgren, ser att det finns en stor sannolikhet att de kan få ihop ett Moderatlett styre i Botkyrka efter att det S-ledda styret petade Centerpartiet i helgen.

Moderaternas gruppledare i Botkyrka, Stina Lundgren, ser att det finns en stor sannolikhet att de kan få ihop ett Moderatlett styre i Botkyrka efter att det S-ledda styret petade Centerpartiet i helgen.

Emilia Öije Bergqvist/Fred Miller/Sacharias Källdén

Fräcka M-kuppen: Vill ta över styret i Botkyrka

Moderaterna ser sin chans efter att Centern petats ur Mittensamarbetet ✔ "Har suttit bredvid i ett år och tittat på – det räcker nu"

Moderaternas gruppledare i Botkyrka, Stina Lundgren, ser att det finns en stor sannolikhet att de kan få ihop ett Moderatlett styre i Botkyrka efter att det S-ledda styret petade Centerpartiet i helgen.

Moderaternas gruppledare i Botkyrka, Stina Lundgren, ser att det finns en stor sannolikhet att de kan få ihop ett Moderatlett styre i Botkyrka efter att det S-ledda styret petade Centerpartiet i helgen.

Emilia Öije Bergqvist/Fred Miller/Sacharias Källdén

Moderaternas gruppledare i Botkyrka, Stina Lundgren, ser att det finns en stor sannolikhet att de kan få ihop ett Moderatlett styre i Botkyrka efter att det S-ledda styret petade Centerpartiet i helgen.

Moderaternas gruppledare i Botkyrka, Stina Lundgren, ser att det finns en stor sannolikhet att de kan få ihop ett Moderatlett styre i Botkyrka efter att det S-ledda styret petade Centerpartiet i helgen.

Emilia Öije Bergqvist/Fred Miller/Sacharias Källdén

Efter C-petningen: Moderaterna vill fälla S-ledda styret

Nyheter

I helgen slog en politisk bomb ner i Botkyrka, när Centerpartiet petades från Mittensamarbetet. Nu vill Moderaterna röra om ännu mer i grytan och utmana Socialdemokraterna om makten.

Moderaternas gruppledare i Botkyrka, Stina Lundgren, ser att det finns en stor sannolikhet att de kan få ihop ett Moderatlett styre i Botkyrka efter att det S-ledda styret petade Centerpartiet i helgen.

Moderaternas gruppledare i Botkyrka, Stina Lundgren, ser att det finns en stor sannolikhet att de kan få ihop ett Moderatlett styre i Botkyrka efter att det S-ledda styret petade Centerpartiet i helgen.

Emilia Öije Bergqvist/Fred Miller/Sacharias Källdén

Nyheter

KAOSET I BOTKYRKA

Moderaternas gruppledare i Botkyrka, Stina Lundgren, ser att det finns en stor sannolikhet att de kan få ihop ett Moderatlett styre i Botkyrka efter att det S-ledda styret petade Centerpartiet i helgen.

Moderaternas gruppledare i Botkyrka, Stina Lundgren, ser att det finns en stor sannolikhet att de kan få ihop ett Moderatlett styre i Botkyrka efter att det S-ledda styret petade Centerpartiet i helgen.

Emilia Öije Bergqvist/Fred Miller/Sacharias Källdén

Fräcka M-kuppen: Vill ta över styret i Botkyrka

Moderaterna ser sin chans efter att Centern petats ur Mittensamarbetet ✔ "Har suttit bredvid i ett år och tittat på – det räcker nu"

Senaste nyheterna

Torsdag den 3 april öppnar Willys nya butiken vid Bro Handel i Upplands-Bro.

Torsdag den 3 april öppnar Willys nya butiken vid Bro Handel i Upplands-Bro.

Stefan Källstigen

Fler butiker öppnar hos Bro Handel

Nyheter

Willys, Normal och Stadium Outlet står på tur

Albin Tingstedt

JUST NU: 26-årig man döms för mord på Ica Maxi Botkyrka

Nyheter

Döms till rättspsykiatrisk vård – lider av allvarlig psykisk störning

Flera patienter drabbade av smyckestölder på Danderyds sjukhus.

Flera patienter drabbade av smyckestölder på Danderyds sjukhus.

Mostphotos

Guldstölder på Danderyds sjukhus – smycken byts ut mot kopior

Nyheter

Över 30 larm om försvunna värdesaker ✔ Sjukhuset: Mycket allvarligt – ska se över hur vi jobbar

26-årig man döms för mord på Ica Maxi Botkyrka

Albin Tingstedt

20250331110322
20250331110559
2025-03-31
11:03
2025-03-31 11:05

Den 26-åriga man som mördade butiksanställda Mayson Ayoub, 60, inne på en Ica-butik i Botkyrka döms till rättspsykiatrisk vård för mordet.

Tidigt in i utredningen stod det klart att den 26-åriga mannen lider av en allvarlig psykisk störning och under rättegången fanns det inga motsättningar mellan åklagarsidan och försvaret som båda ansåg att han borde dömas till rättspsykiatrisk vård.

Den bedömningen delade också tingsrätten som nu har dömt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskilt utskrivningsprövning för mordet på Mayson Ayoub, 60, inne på en Ica-butik i Botkyrka den 7 januari i år.

– Mannen har erkänt att han dödade kvinnan och hans erkännande får starkt stöd av övrig utredning. Därför döms han för mordet. Eftersom tingsrätten gör bedömningen att mannen lider av en allvarlig psykisk störning och gjorde det även vid brottet bestäms påföljden till rättspsykiatrisk vård, säger Anna Avenberg, chefsrådman och ordförande i målet, i ett uttalande.

Särskilt utskrivningsprövning meddelas när den dömda personen riskerar att återfalla i brottslighet på grund av sin psykiska störning, och innebär att det krävs ett nytt domstolsbeslut för att tvångsvården ska avslutas. Det beslutas av förvaltningsrätten.

Texten uppdateras...

Åklagaren: ”Han ska dömas för mord”

Rättegången mot den man som erkänt mordet på Mayson Ayoub inne på en Ica-butik i Botkyrka avslutades på tisdagen. Frågan om påföljd är solklar för alla parter.

Rättegången mot den misstänkta Ica-mördaren tog bara en och en halv dag och ägde rum i säkerhetssalen i Södertörns tingsrätt. Inte för att frågan som skulle avhandlas krävde det, utan för att det var den enda sal som kunde ta emot så många anhöriga och vänner till mördade Mayson Ayoub som velat följa rättegången på plats.

Bara några fåtal av de 40 stolarna stod tomma när åklagaren, försvaret och målsägarbiträdet fick lämna sina slutpläderingar.

– Slutsatsen kan inte bli någon annan än att han ska dömas för mord och jag ser inga skäl för att ifrågasätta slutsatserna som lämnats i den rättspsykiatriska undersökningen som menar att han ska dömas till rättspsykiatrisk vård. Det ska förenas med särskilt utskrivningsprövning med bakgrund av att han riskerar återfalla i brottslighet, säger åklagare Angelica Runesson under sitt slutanförande.

Både mannens försvarsadvokat och målsägarbiträdet instämde i hennes bedömning.

– Det finns inget tvivel kring hans psykiska status. Han har befunnit sig i ett tillstånd som gjort att han orsakat gärningen. Hade man tagit bort sjukdsomen hade detta aldrig hänt, säger mannens advokat Ola Tingvall i sitt slutanförande.

Dom sista mars

Det var den 7 januari vid 19.30-tiden på kvällen som Mayson Ayoub, 60, mördades inne på en Ica-butik i Botkyrka när den 26-åriga mannen gick till attack med en kniv som han köpt på en byggvaruhandel bara några timmar tidigare.

De var för varandra obekanta.

Han greps av ordningsvakt i butiken där han också erkände mordet.

Under förundersökningen har det framkommit att 26-åringen lider av en allvarlig psykisk störning, vilket innebär att han kan dömas till rättspsykiatrisk vård i stället för fängelse i det fall han döms för mordet.

Mannen ska förbli häktad till dess dom meddelas, vilket kommer ske på måndagen den 31 mars.

Det finns inget tvivel kring hans psykiska status.

Detta har hänt

Den 7 januari mördade den 26-åriga mannen butiksanställda Mayson Ayoub, 60, inne på Ica Maxi Botkyrka. Han greps samma kväll.

Bara dagar senare häktas han och han erkänner att det var han som begick dådet.

Mannen genomgick en rättspsykiatrisk undersökning. Det konstaterar att han lider av en allvarlig psykisk störning. Det gjorde han också när han begick dådet.

Den 10 mars åtalades han, och rättegången pågick 24 och 25 mars.

Dom meddelas den 31 mars.

Källa: Mitt i

Minnesplatsen låg kvar utanför butiken långt efter att mordet skedde.

Minnesplatsen låg kvar utanför butiken långt efter att mordet skedde.

Albin Tingstedt

Åklagaren efter Ica-mordet: ”Han ska dömas för mord”

Har erkänt mord – på måndag faller domen

Ica-mordet: Köpte morakniv sen gick han till dödlig attack

Mannen som har erkänt mordet på Mayson Ayoub inne på en Ica-butik i Botkyrka fick en impuls och gick till attack – när han egentligen bara ville skada sig själv. Det framgår av polisens förundersökning. Nu väntar rättegång sedan mannen åtalats för mordet.

Det är den 7 januari klockan 17 och den misstänkta 26-åriga mannen går in i en byggvaruhandel i norra Botkyrka. Där plockar han på sig en morakniv innan han rör sig mot självskanningskassorna där han betalar för kniven. Det hela är över på en kvart och varje sekund fångas på butikens övervakningssystem.

Dagarna efter mordet växte en minnesplats fram utanför butiken.

Dagarna efter mordet växte en minnesplats fram utanför butiken.

Albin Tingstedt

Knappt en halvtimme efter att mannen lämnat butiken svänger hans in på parkeringen till Ica Maxi i Alby. Men det ska dröja nästan 20 minuter innan han går in i butiken. Klockan är då 18 och mannen har sin högra hand nedstoppad i sin högra ficka när han bestämt rör sig mot köksavdelningen i butiken.

Enligt förundersökningen får han nu syn på Mayson Ayoub, 60, för första gången. Han iakttar henne på avstånd där hon står med en kollega några meter ifrån honom. Han tänker inte att han ska döda henne, utan bara skada sig själv. Så pågår det i nästan 20 minuter innan mannen bestämmer sig för att lämna butiken och tillbaka till sin bil.

Han försöker ta sitt eget liv med kniven, men det går inte. I stället landar han i att det skulle vara enklare om någon annan dödade honom i stället. Det här berättar han i förhör.

Ber någon ta hans liv

40 minuter senare går han in i butiken igen. Högerhanden är fortfarande instoppad i jackfickan och han går mot köksavdelningen där Mayson Ayoub och hennes kollega fortfarande arbetar. När han ser Mayson igen är tankarna inte bara på att skada sig själv – nu vill han också döda någon, säger han i förhör.

Mannen går in i butiken på nytt.

Mannen går in i butiken på nytt.

Polisens förundersökning

Han försöker närma sig Mayson, men blir avbruten flera gånger när hennes kollega närmar sig henne. Men vid 19.39 ser han sin chans när Mayson står själv. Han hugger henne och hon faller till golvet. Mayson hade bara 20 minuter kvar på sitt arbetspass. I en bil utanför butiken sitter hennes man och väntar på henne.

Mannen rör sig hastigt ut ur butiken men stoppas han av väktare som griper honom. Han ber då väktaren att döda honom.

Mayson Ayoub förs svårt skadad till sjukhus med helikopter, men hennes liv går inte att rädda.

Lider av allvarlig psykisk störning

Rättegången mot mannen, som konstaterats lida av en allvarlig psykisk störning, inleds den 24 mars och beräknas pågå under två dagar.

Att mannen lider av en allvarlig psykisk störning innebär att om han skulle dömas för mordet kan han dömas till rättspsykiatrisk vård i stället för fängelse.

Det tog knappt två månader att utreda händelsen, och enligt åklagare Angelica Runesson har det skett jämförelsevis snabbt mot andra mål med liknande brottsrubricering.

– Det är en otroligt allvarlig händelse och som har betydelse för många människor, men från ett juridiskt perspektiv är målet tämligen okomplicerat när det kommer till att utreda skuldfrågan. Framför allt har vi övervakningsfilm som ger tydliga bilder för hela händelseförloppet och den övriga stödbevisningen pekar åt samma riktning, säger hon.

Angelica Runesson vill i dagsläget inte dela med sig av vilket straff hon kommer att yrka på – det får vänta till slutpläderingen. Men hon säger att det rättspsykiatriska utlåtandet kommer spela in i hennes beslut.

Mitt i har sökt mannens advokat.

Detta har hänt

Den 7 januari mördade den 26-åriga mannen butiksanställda Mayson Ayoub, 60, inne på Ica Maxi Botkyrka. Han greps samma kväll.

Bara dagar senare häktas han och han erkänner att det var han som begick dådet.

Mannen genomgick en rättspsykiatrisk undersökning. Det konstaterar att han lider av en allvarlig psykisk störning. Det gjorde han också när han begick dådet.

Den 10 mars åtalades han, och rättegång förväntas äga rum 24 och 25 mars.

Mannen köper en kniv i en byggvaruhandel i norra Botkyrka.

Mannen köper en kniv i en byggvaruhandel i norra Botkyrka.

Polisens förundersökning

Här köper mannen en morakniv – innan mordet på Ica

Har erkänt att han dödat Mayson Ayoub, 60 ✔ Påstår att han ville skada sig själv – men fick impuls

Misstänkta Ica-mördaren hade våldsamma fantasier

Mannen som erkänt mordet på Mayson Ayoub på Ica Maxi Botkyrka lider av en allvarlig psykisk störning. Det står klart efter att han undersökts av Rättsmedicinalverket som bland annat konstaterar att mannen haft problem med glädjelöshet och "påträngande våldsamma mentala bilder".

Redan tidigt i utredningen stod det klart att den 26-åriga man som erkänt mordet på butiksanställda Mayson Ayoub på en livsmedelsbutik i Alby kunde lida av en psykisk störning. Nu har Rättsmedicinalverket landat i bedömningen att han led av en allvarlig sådan vid tidpunkten för mordet.

Läkarnas genomgång visar att mannen vid tiden för mordet var i behov av hjälp i vardagen av sin familj. Trots det har han inte kunnat ha en fungerande vardag, vilket talar för att han lider av en allvarlig psykisk störning enligt läkarnas bedömning.

Mannen uppger också i samtal med läkarna att han sedan 2017 haft problem med glädjelöshet och våldsamma fantasier och ändamålslösa ritualer. Först 2020 fick han hjälp. Då skrev läkare ut antidepressiva till honom och tre år senare fick han också antipsykotiska medel. I övrigt har han haft mycket lite kontakt med primärvården för sina tankar.

Kan slippa fängelse

Att mannen lider av en allvarlig psykisk störning innebär att om han skulle dömas för mordet på Mayson Ayoub kan han dömas till rättspsykiatrisk vård i stället för fängelse.

Åklagare Angelica Runesson bedömer att hon kommer kunna väcka åtal mot mannen någon gång under mars månad.

– Jag anser att bevisläget är gott. Mer än så har jag inte möjlighet att kommentera just nu, säger hon.

Det var den 7 januari som mannen gick till knivattack mot butiksanställda Mayson Ayoub som dog till följd av skadorna han åsamkat henne. Mannen greps av väktare inne i butiken och häktades två dagar senare där han erkände mordet.

Mannen som mördade Mayson Ayoub på en livsmedelsbutik i Alby lider av en allvarlig psykisk sjukdom.

Mannen som mördade Mayson Ayoub på en livsmedelsbutik i Alby lider av en allvarlig psykisk sjukdom.

Albin Tingstedt

Misstänkta Ica-mördaren hade våldsamma fantasier

Åklagaren: Åtal väntar senare i mars ✔ Kan slippa fängelse

Kvinna död efter knivattack i matbutik

En kvinna i 60-årsåldern har dött efter att ha blivit attackerad inne på Ica Maxi i Botkyrka. En ung man är gripen misstänkt för mord.

Larmet kom vid 19.41 på tisdagskvällen. Då hade en kvinna skadats allvarligt efter att ha blivit knivhuggen inne på Ica Maxi i Alby.

Hon fördes till sjukhus med ambulanshelikopter, efter att först ha vårdats på plats.

Vid 22-tiden gick polisen ut med att kvinnan, som var i 60-årsåldern, hade avlidit. Anhöriga är underrättade.

Man gripen – använt kniv

En person, enligt polisen en man i 25-årsåldern, har gripits. Han ska ha övermannats av väktare innan polisen dök upp.

Polisen har tagit en kniv i beslag som gärningsmannen misstänks ha använt. Händelsen rubriceras som mord.

– Inget avgörande har hänt nu på morgonen, men den person som vi är ganska säkra på har gjort dådet är gripen och vi har beslagtagit en kniv som vi misstänker har använts vid dådet. Det ska så klart säkerställas, men det är den hypotes vi arbetar utifrån, säger Mats Eriksson, presstalesperson vid Stockholmspolisen.

Har kniven tagits med in i butiken eller har den legat framme i butiken?

– Det är inget jag vill kommentera i nuläget.

Den misstänkta gärningsmannen och kvinnan har ingen relation till varandra, enligt polisen.

Elisabeth Shamohammadi, 70, och Karim Shamohammadi, 67 brukar handla på Ica Maxi varje vecka.

Elisabeth Shamohammadi, 70, och Karim Shamohammadi, 67 brukar handla på Ica Maxi varje vecka.

Angie Gray

Icahandlaren om händelsen

Hos Ica Maxi har krisgruppen nu aktiverats, uppger Icahandlaren Lars Nilsson för Expressen.

”All fokus är givetvis på vår personal och givetvis tänker vi alla på den skadade och familjen. Vi kommer troligtvis ha stängt i morgon för att ta hand om alla våra medarbetare,” skriver han till tidningen.

Paret skulle handla: ”Hemskt”

På onsdagsmorgonen kommer Elisabeth Shamohammadi, 70, och Karim Shamohammadi, 67, med en kundvagn till entrén till butiken. De blir förvånade när de möts av en lapp på entrédörren. ”Butiken är stängd pga krishantering”.

– Det är tråkigt. Jag hörde att det skedde något på ett Ica Maxi men kopplade inte att det var här. Det är hemskt, säger Elisabeth som ställer tillbaka kundvagnen innan de lämnar parkeringen.

Polis på plats berättar att de kommer att vara vid butiken under dagen för att jobba trygghetsskapande.

Fler nyheter från ditt område – prenumerera på Mitt i:s nyhetsbrev Kvarteret!

43-åriga Shirvan Balcin har stannat till vid den närliggande Biltema-butiken för att handla en grej. Men den främsta anledningen var att hon ville stanna till vid Ica-butiken. Hon bodde granne med den mördade kvinnan under flera år och beskriver henne som att hon alltid var glad och att omtyckt av alla runtomkring henne.

– När jag först hörde om det så blev jag orolig för jag visste att hon jobbade på Ica. Jag hörde av mig till hennes familj men fick inget svar. Men när en gemensam vän la upp något på Instagram förstod jag att det var henne det rörde sig om, säger Shirvan Balcin.

De övriga butikerna i handelsområdet har öppet som vanligt under onsdagen. Systembolaget har mer personal i butiken, uppger en person som arbetar där medan en anställd på Biltema arbetar på som vanligt.

MORDET PÅ ICA MAXI

Butiken håller stängt dagen efter den dödliga knivattacken.

Butiken håller stängt dagen efter den dödliga knivattacken.

Angie Gray

Kvinna död efter knivattack på Ica Maxi 

Man i 25-årsåldern gripen ✔ Polisen: Ingen relation

Detta har hänt

Den 7 januari mördade den 26-åriga mannen butiksanställda Mayson Ayoub, 60, inne på Ica Maxi Botkyrka. Han greps samma kväll.

Bara dagar senare häktas han och han erkänner att det var han som begick dådet.

Mannen genomgick en rättspsykiatrisk undersökning. Det konstaterar att han lider av en allvarlig psykisk störning. Det gjorde han också när han begick dådet.

Den 10 mars åtalades han, och rättegången pågick 24 och 25 mars.

Källa: Mitt i

AlbinTingstedt
08-550 550 24

Åklagaren: ”Han ska dömas för mord”

Nyheter

Rättegången mot den man som erkänt mordet på Mayson Ayoub inne på en Ica-butik i Botkyrka avslutades på tisdagen. Frågan om påföljd är solklar för alla parter.

Minnesplatsen låg kvar utanför butiken långt efter att mordet skedde.

Minnesplatsen låg kvar utanför butiken långt efter att mordet skedde.

Albin Tingstedt

Nyheter
Minnesplatsen låg kvar utanför butiken långt efter att mordet skedde.

Minnesplatsen låg kvar utanför butiken långt efter att mordet skedde.

Albin Tingstedt

Åklagaren efter Ica-mordet: ”Han ska dömas för mord”

Har erkänt mord – på måndag faller domen

Minnesplatsen låg kvar utanför butiken långt efter att mordet skedde.

Minnesplatsen låg kvar utanför butiken långt efter att mordet skedde.

Albin Tingstedt

Minnesplatsen låg kvar utanför butiken långt efter att mordet skedde.

Minnesplatsen låg kvar utanför butiken långt efter att mordet skedde.

Albin Tingstedt

Åklagaren: ”Han ska dömas för mord”

Nyheter

Rättegången mot den man som erkänt mordet på Mayson Ayoub inne på en Ica-butik i Botkyrka avslutades på tisdagen. Frågan om påföljd är solklar för alla parter.

Minnesplatsen låg kvar utanför butiken långt efter att mordet skedde.

Minnesplatsen låg kvar utanför butiken långt efter att mordet skedde.

Albin Tingstedt

Nyheter
Minnesplatsen låg kvar utanför butiken långt efter att mordet skedde.

Minnesplatsen låg kvar utanför butiken långt efter att mordet skedde.

Albin Tingstedt

Åklagaren efter Ica-mordet: ”Han ska dömas för mord”

Har erkänt mord – på måndag faller domen

Ica-mordet: Köpte morakniv sen gick han till dödlig attack

Nyheter

Mannen som har erkänt mordet på Mayson Ayoub inne på en Ica-butik i Botkyrka fick en impuls och gick till attack – när han egentligen bara ville skada sig själv. Det framgår av polisens förundersökning. Nu väntar rättegång sedan mannen åtalats för mordet.

Mannen köper en kniv i en byggvaruhandel i norra Botkyrka.

Mannen köper en kniv i en byggvaruhandel i norra Botkyrka.

Polisens förundersökning

Nyheter
Mannen köper en kniv i en byggvaruhandel i norra Botkyrka.

Mannen köper en kniv i en byggvaruhandel i norra Botkyrka.

Polisens förundersökning

Här köper mannen en morakniv – innan mordet på Ica

Har erkänt att han dödat Mayson Ayoub, 60 ✔ Påstår att han ville skada sig själv – men fick impuls

Mannen köper en kniv i en byggvaruhandel i norra Botkyrka.

Mannen köper en kniv i en byggvaruhandel i norra Botkyrka.

Polisens förundersökning

Mannen köper en kniv i en byggvaruhandel i norra Botkyrka.

Mannen köper en kniv i en byggvaruhandel i norra Botkyrka.

Polisens förundersökning

Ica-mordet: Köpte morakniv sen gick han till dödlig attack

Nyheter

Mannen som har erkänt mordet på Mayson Ayoub inne på en Ica-butik i Botkyrka fick en impuls och gick till attack – när han egentligen bara ville skada sig själv. Det framgår av polisens förundersökning. Nu väntar rättegång sedan mannen åtalats för mordet.

Mannen köper en kniv i en byggvaruhandel i norra Botkyrka.

Mannen köper en kniv i en byggvaruhandel i norra Botkyrka.

Polisens förundersökning

Nyheter
Mannen köper en kniv i en byggvaruhandel i norra Botkyrka.

Mannen köper en kniv i en byggvaruhandel i norra Botkyrka.

Polisens förundersökning

Här köper mannen en morakniv – innan mordet på Ica

Har erkänt att han dödat Mayson Ayoub, 60 ✔ Påstår att han ville skada sig själv – men fick impuls

Misstänkta Ica-mördaren hade våldsamma fantasier

Nyheter

Mannen som erkänt mordet på Mayson Ayoub på Ica Maxi Botkyrka lider av en allvarlig psykisk störning. Det står klart efter att han undersökts av Rättsmedicinalverket som bland annat konstaterar att mannen haft problem med glädjelöshet och "påträngande våldsamma mentala bilder".

Mannen som mördade Mayson Ayoub på en livsmedelsbutik i Alby lider av en allvarlig psykisk sjukdom.

Mannen som mördade Mayson Ayoub på en livsmedelsbutik i Alby lider av en allvarlig psykisk sjukdom.

Albin Tingstedt

Nyheter
Mannen som mördade Mayson Ayoub på en livsmedelsbutik i Alby lider av en allvarlig psykisk sjukdom.

Mannen som mördade Mayson Ayoub på en livsmedelsbutik i Alby lider av en allvarlig psykisk sjukdom.

Albin Tingstedt

Misstänkta Ica-mördaren hade våldsamma fantasier

Åklagaren: Åtal väntar senare i mars ✔ Kan slippa fängelse

Mannen som mördade Mayson Ayoub på en livsmedelsbutik i Alby lider av en allvarlig psykisk sjukdom.

Mannen som mördade Mayson Ayoub på en livsmedelsbutik i Alby lider av en allvarlig psykisk sjukdom.

Albin Tingstedt

Mannen som mördade Mayson Ayoub på en livsmedelsbutik i Alby lider av en allvarlig psykisk sjukdom.

Mannen som mördade Mayson Ayoub på en livsmedelsbutik i Alby lider av en allvarlig psykisk sjukdom.

Albin Tingstedt

Misstänkta Ica-mördaren hade våldsamma fantasier

Nyheter

Mannen som erkänt mordet på Mayson Ayoub på Ica Maxi Botkyrka lider av en allvarlig psykisk störning. Det står klart efter att han undersökts av Rättsmedicinalverket som bland annat konstaterar att mannen haft problem med glädjelöshet och "påträngande våldsamma mentala bilder".

Mannen som mördade Mayson Ayoub på en livsmedelsbutik i Alby lider av en allvarlig psykisk sjukdom.

Mannen som mördade Mayson Ayoub på en livsmedelsbutik i Alby lider av en allvarlig psykisk sjukdom.

Albin Tingstedt

Nyheter
Mannen som mördade Mayson Ayoub på en livsmedelsbutik i Alby lider av en allvarlig psykisk sjukdom.

Mannen som mördade Mayson Ayoub på en livsmedelsbutik i Alby lider av en allvarlig psykisk sjukdom.

Albin Tingstedt

Misstänkta Ica-mördaren hade våldsamma fantasier

Åklagaren: Åtal väntar senare i mars ✔ Kan slippa fängelse

Kvinna död efter knivattack i matbutik

Nyheter

En kvinna i 60-årsåldern har dött efter att ha blivit attackerad inne på Ica Maxi i Botkyrka. En ung man är gripen misstänkt för mord.

Butiken håller stängt dagen efter den dödliga knivattacken.

Butiken håller stängt dagen efter den dödliga knivattacken.

Angie Gray

Nyheter

MORDET PÅ ICA MAXI

Butiken håller stängt dagen efter den dödliga knivattacken.

Butiken håller stängt dagen efter den dödliga knivattacken.

Angie Gray

Kvinna död efter knivattack på Ica Maxi 

Man i 25-årsåldern gripen ✔ Polisen: Ingen relation

Butiken håller stängt dagen efter den dödliga knivattacken.

Butiken håller stängt dagen efter den dödliga knivattacken.

Angie Gray

Butiken håller stängt dagen efter den dödliga knivattacken.

Butiken håller stängt dagen efter den dödliga knivattacken.

Angie Gray

Kvinna död efter knivattack i matbutik

Nyheter

En kvinna i 60-årsåldern har dött efter att ha blivit attackerad inne på Ica Maxi i Botkyrka. En ung man är gripen misstänkt för mord.

Butiken håller stängt dagen efter den dödliga knivattacken.

Butiken håller stängt dagen efter den dödliga knivattacken.

Angie Gray

Nyheter

MORDET PÅ ICA MAXI

Butiken håller stängt dagen efter den dödliga knivattacken.

Butiken håller stängt dagen efter den dödliga knivattacken.

Angie Gray

Kvinna död efter knivattack på Ica Maxi 

Man i 25-årsåldern gripen ✔ Polisen: Ingen relation