JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

TV-klipp och nyheter

Vaxholm har länets lägsta arbetslöshet

Arbetsförmedlingen

Arbetsförmedlingen

Arbetsförmedlingen

20250224093915
20250221153115
2025-02-24
09:39

Jämfört med förra året sjönk arbetslösheten i Vaxholm i januari. Det gör att kommunen går mot strömmen och nu har lägst arbetslöshet i hela länet.

Vaxholms kommun har lägst arbetslöshet i hela Stockholms län. Det framgår av siffror för januari från Arbetsförmedlingens månadsstatistik som nyhetsbyrån Newsworthy tagit del av. 

Jämfört med året innan sjönk arbetslösheten i Vaxholm med en halv procent till 3,7 procent, vilket motsvarar 2089 personer i åldern 16–65 år. 

Högst i Södertälje

Det kan jämföras med grannkommunen Österåker där motsvarande siffra var 4,5 procent, en ökning med 0,4 procent jämfört med januari 2024.

I snitt i hela länet var 7,2 procent arbetslösa i januari i år, samma som i riket i stort. 

Allra högst i Stockholms län var arbetslösheten i kommunerna Södertälje och Botkyrka där 11,6 respektive 11,1 procent var arbetslösa.

I både Österåker och Vaxholm var arbetslösheten bland ungdomar (18-24 år) ungefär en procent högre än den total arbetslösheten i respektive kommun.

Ökning i två av tre kommuner

Bland utlandsfödda var andelen arbetslösa ännu större – mer än dubbelt stor som bland övriga i bägge kommunerna.

I hela landet ökade arbetslösheten i 209 av 290 kommuner jämfört med 2024.

Perstorp är den kommun i landet som hade högst arbetslöshet – 14,6 procent – medan Gällivare hade den lägsta, 2,3 procent.

Så räknas arbetslösheten

Statistiken över arbetslösa omfattar personer mellan 16-65 år inskrivna vid Arbetsförmedlingen i slutet av månaden.

Arbetsförmedlingens siffror ska inte förväxlas med motsvarande i siffror från Statistiska centralbyrån, SCB, som kan se lite annorlunda ut beroende på urvalet.

Källa: Arbetsförmedlingen

FredrikSjöquist
08-550 550 94

Senaste nyheterna

Coop Tyresö centrum drivs numera i egen regi av konsumentföreningen Coop Östra.

Coop Tyresö centrum drivs numera i egen regi av konsumentföreningen Coop Östra.

Sandra Samppala

Handlare i konkurs – ny ägare tar över Coop

Nyheter

Anställda på butiken i Tyresö centrum får vara kvar: "Behöver rekrytera fler"

Björns trädgård hör till de öppna drogscenerna.

Björns trädgård hör till de öppna drogscenerna.

Simon Rehnström

Här växte Södermalms öppna drogscener

Nyheter

Tre platser om tillkommit ✔ Halv park försvann ✔"Mycket ligger bortom polisens egna kontroll"

Sälungen låg i vassruggen, ett par meter från Edsvikens vattenlinje.

Sälungen låg i vassruggen, ett par meter från Edsvikens vattenlinje.

Fredrik Andersson

Sälbebis tog sig upp på land vid Edsviken

Nyheter

Hundarna reagerade – då fick Fredrik syn på gråsälskuten i vassruggen ✔ Biologen: "Väldigt mager"

Sälbebis tog sig upp på land vid Edsviken

Sälungen låg i vassruggen, ett par meter från Edsvikens vattenlinje.

Sälungen låg i vassruggen, ett par meter från Edsvikens vattenlinje.

Fredrik Andersson

20250402160436
20250402164028
2025-04-02
16:04
2025-04-02 16:40

För ett par veckor sedan berättade Mitt i att en säl simmat nästan ända uppe till Edsbergs slott. Nu har en ny säl siktats i Edsviken, den här gången en unge som hade tagit sig upp på land vid Båtvägen.

– Jag var ute och gick med hundarna i fredags morse. Plötsligt märkte de något ovanligt vid vattnet och började dra neråt. Jag fick hålla tillbaka dem. De ville fram och kolla, den ena reste till och med ragg, säger Fredrik Andersson.

När han kom närmare såg han vad det var hundarna reagerat på.

– En sälbebis! Den låg ett par meter från vattenlinjen, i vassruggen vid allmänningen nedanför Båtvägen, säger han.

Troligen en hane

”Sälbebis” är ingen dum beskrivning. När Mitt i konsulterar Anna Roos, biolog på Naturhistoriska riksmuseet med flera års forskning på sälar bakom sig, kan hon konstatera att det var en gråsälskut som föddes för några veckor sedan.

Väldigt mager, hoppas att han klarade sig.

– Troligen i början av mars. Det ser ut att vara en hane. Väldigt mager, hoppas att han klarade sig, säger Anna Roos.

Samma dag hade en säl tagit sig upp på land även inne i city. Den låg på en trappavsats utanför riksdagshuset. Den såg lite medtagen ut men viltvårdare och flera poliser kollade till den under dagen och vid 15-tiden hade den piggat på sig.

TomasStark
08-550 551 24