JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

TV-klipp och nyheter

Här är årets första citynära kalv: ”Kavat liten tjur”

Ekeby gårds första kalv. Ett par timmar gammal och redan på benen.

Ekeby gårds första kalv. Ett par timmar gammal och redan på benen.

Mikael Andersson

20250314132559
20250314144859
2025-03-14
13:25
2025-03-14 14:48

Våren är i antågande.

Jo visst, snö och hagel har kommit i dagarna. Men ett säkert tecken att vi är på väg mot rätt tid på året är när djurens ungar kommer ut i världen.

På Ekeby gård har första kalven kommit.

Kalvningen var väntad. Men först var bonde Christer Bergquist osäker på att den skulle komma före utsatt tid för besök av lokaltidningen.

”Ingen kalv än” meddelar han visa SMS.

Vi planerar i stället att komma förbi gården nästa vecka. Men så en halvtimme senare:

”En kalv har anlänt!"

En kavat liten tjur

Mitt i åker till Ekeby gård, Stockholms mest citynära bondgård i Djursholm, Danderyd. Här möter vi Christer utanför gårdsbyggnaden. Inne i ett av rummen ligger den nyfödda kalven i halmen, bara någon timme gammal.

Årets första kalv i Danderyd, 2025. En tjur, och kavat liten personlighet, säger Christer Bergquist.

Årets första kalv i Danderyd, 2025. En tjur, och kavat liten personlighet, säger Christer Bergquist.

Mikael Andersson

Utomhus är det aprilväder i mars. Snö och vårsol om vartannat.

Bredvid kalven står mamman. De har helsvart päls – till skillnad från merparten av flocken. I rummet intill, inne i gårdsbyggnaden, ligger den vita tjuren Nocke och är uppmärksam på uppståndelsen.

Han är inte pappa den här gången.

– Nej. Men det tycker han är okej, säger Christer Bergquist.

"Spontant hornlösa"

Mamman (nr 657) är nämligen en av fyra nyinköpta kossor från en gård i Norrtälje, av sorten Aberdeen angus. Hon har parats med en annan angus-tjur.

– De är alltid svarta. En annan sak är att de är spontant hornlösa. Våra andra kor får vi fila ner hornen på, säger Christer Bergquist.

Han går in i det fyra gånger tio meter stora båset.

Mamman går försiktigt fram och säger ifrån när Christer ska ställa upp kalven för fotografering. Lite oroligt.

– Så ja, säger Christer.

Kalven hoppar runt. Nosar på fotografens utrustning och håller sig enkelt på benen – trots sin ringa ålder. När fotostunden är över får han komma tillbaka till sin mamma igen.

– En kavat liten tjur, konstaterar Christer.

Då blir det kosläpp

De närmaste två dagarna kommer kalven få ligga här i Danderyds kalv-BB med sin mamma, berättar Christer. Han ska få i sig tillräckligt med mat, kontrolleras och så märkas.

Den första maj blir det kosläpp. Åtminstone elva kalvar till väntas det bli.

– Då får man gärna komma hit, säger Christer Bergquist.

Christer Bergquist, bonde på Ekeby gård.

Christer Bergquist, bonde på Ekeby gård.

Mikael Andersson

AntonKyhlbäck
070-7878707

Senaste nyheterna

Medicinen blir 900 kronor dyrare för dem som ordineras många läkemedel.

Medicinen blir 900 kronor dyrare för dem som ordineras många läkemedel.

Mostphotos

Sågar höjningen: Sjuka stockholmare kan avstå medicin

Nyheter

Högkostnadsskyddet höjs med 900 kronor ✔ Ministerns svar: "måste höjas för att klara en långsiktig finansiering"

Fullt av folk på invigningen av Fritidsbanken i Skärholmen i vintras.

Fullt av folk på invigningen av Fritidsbanken i Skärholmen i vintras.

Fritidsbanken

Då får Huddinge gratis utlåning av sportprylar

Nyheter

Öppnar snart ✔ Inlämningsplatser runt om i kommunen ✔ "Jätteglad att vi nästan är i mål"

Under trygghetsvandringarna går man runt i stadsdelen, för att upptäcka eventuella problem.

Under trygghetsvandringarna går man runt i stadsdelen, för att upptäcka eventuella problem.

Emma Löf Hagström

Nu börjar trygghetsvandringarna igen

Nyheter

Chans för Järvaborna att påverka sitt närområde

Sågar höjningen: Sjuka kan avstå från att hämta ut medicin

Medicinen blir 900 kronor dyrare för dem som ordineras många läkemedel.

Medicinen blir 900 kronor dyrare för dem som ordineras många läkemedel.

Mostphotos

20250318191529
20250318153529
2025-03-18
19:15

Högkostnadsskyddet höjs från 2 900 kronor till 3 800 kronor enligt ett regeringsförslag. Men Region Stockholm tycker att det blir alltför dyrt för många patienter.

Den högsta summa som patienter själva betalar för läkemedel, det så kallade högkostnadsskyddet, är i dag 2 900 kronor under en tolvmånadersperiod.

Nu föreslås taket höjas till 3 800 kronor, en höjning med 30 procent. Höjningen träder i kraft den 1 juli.

Men förslaget har fått kritik, inte minst från pensionärs- och patientorganistioner.

Risker

Även regionstyrelsen i Stockholm, som haft ärendet på remiss, sågar höjningen.

Risken finns att patienter med dålig ekonomi inte hämtar ut ordinerade läkemedel.

"Blir läkemedelskostnaderna för höga för den enskilde finns en risk för att man avstår från behandling – med ökad risk för komplikationer, en försämrad hälsa och behov av akut sjukvård" skriver de.

Även Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket, den statlig myndighet som beslutar om vilka läkemedel som ska ingå i högkostnadsskyddet, anser att analysen av höjningens effekter är ofullständig.

"Nödvändigt"

Höjningen motiveras med att statens subvention av läkemedel skjutit i höjden. Kostnaden har ökat med 49 procent från 2012 till och med 2024, medan motsvarande ökning för patientens egenavgift har varit 17 procent, skriver regeringen i ett pressmeddelande.

En åldrande befolkning och medicinska framsteg, som ger ökade möjligheter till behandling, gör att kostnaderna ökar allt snabbare, menar de. Under 2025 tillförs 6 141 miljoner kronor till läkemedelsförmånerna.

– Det är nödvändigt att öka kostnaderna i statens budget för läkemedel för att säkerställa att alla patienter får tillgång till de behandlingar de behöver. Men det kräver också att patienternas egenavgift behöver höjas för att klara en långsiktig finansiering, säger sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD).

Så funkar högkostnadsskyddet

Läkemedel upp till 1 450 kronor ingen rabatt. 1 juli: upp till 2 000 kronor.

Läkemedel 1450-2 768 kronor 50 procents rabatt. 1 juli: 2 001-3 586 kronor 25 procents rabatt.

Läkemedel 2 769-5 142 kronor 75 procents rabatt. 1 juli: 3 587-5 300 kronor 75 procents rabatt.

Den som kommer upp i 2 900 kronor på tolv månader får frikort resten av perioden. 1 juli: frikort efter 3 800 kronor.

Källa: ehälsomyndigheten

IngridJohansson
08-550 551 04