JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

TV-klipp och nyheter

Brandhärjade kaféet i Orhem stängt året ut

Victoria Rixer på plats vid det eldhärjade kaféet tidigt den 1 maj.

Victoria Rixer på plats vid det eldhärjade kaféet tidigt den 1 maj.

Privat

20240628171405
20240628172133
2024-06-28
17:14
2024-06-28 17:21

Det blir ingen sommar vid det gamla torpet i Orhem. Kaféet håller stängt för renovering året ut.

Kaféet ligger i Flatens naturreservat i södra Skarpnäck. Ägaren Victoria Rixer berättar att hon hoppas att husets stomme och fasad kan bevaras men det är än så länge oklart hur omfattande ombyggnationen blir.

– Men vi kommer öppna igen. Vi är inte uträknade. Det blir en grandios nypremiär nästa år, säger hon.

Anlagd brand

Torpet förstördes i en anlagd brand natten mot den 1 maj. Ärendet utreds av polis, som misstänker att det kan finnas politiska motiv bakom dådet. Än så länge har ingen misstänkt gripits.

Populära kaféet brann – misstänks vara anlagd

Natten mot den 1 maj började kaféet Torpet i Orhem i södra Skarpnäck brinna. Polisen misstänker att branden är anlagd och att det kan finnas politiska motiv.

Klockan 03.21 på natten mot onsdagen kom larmet om att det brann i kaféet, som ligger i Orhem i Flatens naturreservat. Kaféet saknar el efter branden och det är vatten i byggnaden.

– Efter omständigheterna mår jag bra, men mitt livsverk har blivit lite uppeldat. Samtidigt har det varit en monumental uppslutning kring torpet. Så jag är också lycklig över att vara människa i den gemenskapen, säger Victoria Rixer som driver kaféet sedan 18 år tillbaka.

Polisen har spärrat av platsen till teknisk undersökning är utförd.

Polisen har spärrat av platsen till teknisk undersökning är utförd.

Ylva Bexell

Folk kom ändå

Den 1 maj var det tänkt att man skulle ha öppnat för sommaren. Det blev också öppning, men under helt andra omständigheter. 

– Vi skulle åka dit och invigningsfika när vi fick höra om vad som hänt, säger Skarpnäcksbon Ylva Bexell.

Hon och maken tog sig likt många andra också till kaféet för att stödfika den 1 maj. Torpets gård var dock avspärrad av polisen. Men på andra sidan Orhemsvägen ordnades bänkar och trasmattor där folk kunde sitta. Victoria Rixer berättar att människor kommit med både blommor och mat liksom stöttat med pengar. 

– Folk styrde upp ett kafé i skogsdungen så att vi kunde servera 400 personer fika och grillkorv. Det har varit ett otroligt stöd. 

Folk kom till kaféet trots att det brunnit. Ägarna uttrycker stor tacksamhet till alla som stöttat.

Folk kom till kaféet trots att det brunnit. Ägarna uttrycker stor tacksamhet till alla som stöttat.

Ylva Bexell

Rubriceras som mordbrand

Polisen misstänker att branden är anlagd. Rubriceringen är mordbrand. Och det finns folk som gjort iakttagelser.

Enligt kommunpolis Alvaro Torres utreder polisen om det kan finnas politiska motiv till branden. 

– Jag tänker att det här mer är riktat mot kaféet som mötesplats än mot mig personligen, säger Victoria Rixer, och fortsätter:

– Man vet att det är en plats där många med hjärtat till vänster samlas. Men alla är välkomna hit. Vi vill att det ska vara mys här och bakar bullarna efter receptet som ärvts vidare sedan kaféet startade på 30-talet.

Kaféet har fått skador efter branden trots att man lyckades hindra huset från att brinna ned.

Kaféet har fått skador efter branden trots att man lyckades hindra huset från att brinna ned.

Ylva Bexell

Kommer ha öppet

På kaféets hemsida och Facebooksida finns swishnummer för den som vill stötta ägarna efter händelsen. För trots branden tänker Torpet i Orhem fortsätta med eftermiddagsöppet på lördagar och söndagar under våren. 

– Vi får låna ett storkök i närheten och är inställda på att servera fika i trädgården. Det här har varit en mötesplats sedan 30-talet och det vill vi att fortsätter även utan kafébyggnad.

Kaféets försäkringsbolag ska bedöma om byggnaden kan renoveras eller måste rivas och byggas upp igen berättar Rixer. 

– Det är för tidigt att sia om hur öppettiderna blir i sommar. Just nu står vi med en brandhärjad byggnad och försöker bara överleva timme för timme.

Det här har varit en mötesplats sedan 30-talet

Victoria Rixer på plats vid det eldhärjade kaféet.

Victoria Rixer på plats vid det eldhärjade kaféet.

Privat

Populära kaféet brann – misstänks vara anlagd

Polisen: Kan finnas politiska motiv ✔ Ägarna ska ha öppet trots branden ✔ Tackar alla som stöttar

AndersBjörklund
08-550 550 97

Senaste nyheterna

Dubbdäcksförbudet har gällt på Fleminggatan sedan 2016.

Dubbdäcksförbudet har gällt på Fleminggatan sedan 2016.

Mostphotos

Så många struntar i dubbförbudet på Fleminggatan

Nyheter

Fortfarande ett problem – men dubbarna har blivit färre

Monica Törnqvist, Marie Hansson och Marie Scheiber med sina dagbarn samlade på Mulleplatsen en bit in i skogen på Järvafältet.

Monica Törnqvist, Marie Hansson och Marie Scheiber med sina dagbarn samlade på Mulleplatsen en bit in i skogen på Järvafältet.

Mikael Andersson

Vibys sista dagmammor i pension efter över 100 år

Nyheter

Slutet på en epok ✔ Ingen tar över när Vibys dagmammor går i pension ✔ "Vi är ett utdöende släkte"

Bussen används primärt av de som har svårt att ta sig till butiker eller vården på andra sätt.

Bussen används primärt av de som har svårt att ta sig till butiker eller vården på andra sätt.

Filip Magnusson

Efter Mitt i:s artikel – nu rullar närbussen i västerort som den ska igen

Nyheter

23 avgångar på två månader ställdes in i höstas ✔️ "Har blivit mycket bättre sedan problemen uppmärksammades"

Renoveringsboom: "Kan bli svårt att hitta hantverkare"

Snickaren Christoffer Windlert behöver inte gå sysslolös. Sedan regeringen gick ut med att rotavdraget ska höjas har företaget där han jobbar full fart på orderingången.

Snickaren Christoffer Windlert behöver inte gå sysslolös. Sedan regeringen gick ut med att rotavdraget ska höjas har företaget där han jobbar full fart på orderingången.

Petter Beckman

20250406071524
20250406075938
2025-04-06
07:15
2025-04-06 07:59

Ordertelefonerna går varma hos länets byggföretag efter regeringens besked om höjt rotavdrag. För den som vill få uteplatsen fixad innan semestern kan det bli tajt. Boka nu, är byggarnas råd.

Träspånet sprutar från snickaren Pontus Granströms sågklinga i den urblåsta fyrarummaren på Södermalm, där väggarna undan för undan byter skepnad.

För hans arbetsledare Karl Nyström på byggföretaget Dryft är det mer hektiskt än vanligt. Sedan den 21 mars, då regeringen meddelade att rotavdraget ska höjas till 50 procent, har orderingången ökat markant.

– Vi märkte av det direkt när rotbeskedet kom, en jättepeak i efterfrågan. Våren och sommaren har vi alltid högtryck, och det här läggs ovanpå det, säger han.

För den som vill ha arbeten utförda innan semestern gäller det att agera blixtsnabbt, menar flera branschföreträdare. Om det inte redan är för sent.

Sågspånen flyger när Pontuns Granström och Adam Schulzberg fixar nya väggar i lägenheten på Tavastgatan.

Sågspånen flyger när Pontuns Granström och Adam Schulzberg fixar nya väggar i lägenheten på Tavastgatan.

Petter Beckman

Har gått i konkurs

Eftersom hundratals byggföretag – särskilt i Stockholmsområdet – har gått i konkurs under det senaste årets konjukturdipp, blir konkurrensen extra stor om de byggare som finns kvar.

Det är framförallt mindre renoverings- och byggprojekt som påverkas, eftersom taket för maximalt avdrag – 50 000 kronor – ligger kvar.

– Men om det är många familjer som exempelvis vill ha sina uteplatser fixade före sommaren kan det bli problem, säger Johan Deremar, nationalekonom på organisationen byggföretagarna.

Många kommer märka att det blir svårare att få in offerter.

Adam Schultzberg, Christoffer Windlert och Pontus Granström får den urblåsta fyrarummaren att byta skepnad.

Adam Schultzberg, Christoffer Windlert och Pontus Granström får den urblåsta fyrarummaren att byta skepnad.

Petter Beckman

Daniel Lindgren, medgrundare på byggföretaget Dryft, håller med om att det kan uppstå en flaskhals. Fortfarande finns det tillräcklig med ledig kapacitet hos byggföretagen i Stockholm, menar han.

– Problemet är att de som står med ledig kapacitet inte är vana att marknadsföra sig mot privata konsumenter. De har tidigare främst jobbat mot andra företag och har inte hunnit ställa om. Så för privatkunderna blir det svårt att hitta dem, säger Daniel Lindgren.

Hinner inte få hjälp

Samtidigt har de byggföretag som riktar sig mot privatpersoner redan orderböckerna fulla.

– Mycket går via kontakter och rekommendationer. För oss är det ganska mycket ett självspelande piano. Men generellt skulle vår bransch behöva bli bättre på att göra sig tillgängliga, säger Daniel Lindgren.

Karl Nyström, byggledare på Dryft, märkte av ett rejält lyft i orderingången efter regeringens besked om rotavdraget.

Karl Nyström, byggledare på Dryft, märkte av ett rejält lyft i orderingången efter regeringens besked om rotavdraget.

Petter Beckman

Det är toppen att regeringen stimulerar efterfrågan, menar Karl Nyström i lägenheten på Södermalm.

– Men många kommer nog märka att det blir svårare att få in offerter. Och svårare att hitta någon som hinner hjälpa till med projekteringen. Alla byggare är inte rustade för att ha sådana kontakter i förväg. När nu trycket ökar blir det mer "vi kommer om vi har tid", säger han.

Höjt rotavdrag – men inte för alla

Finansdepartementet föreslog den 21 mars att rotavdraget (renovering, ombyggnad och tillbyggnad) ska höjas från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Det höjda avdraget gäller den 12 maj till 31 december 2025, och enbart arbeten som betalas efter den 11 maj.

Högsta möjliga avdrag blir oförändrat 50 000 kronor. Renoveringsprojekt som redan tidigare fick maxavdrag påverkas därmed inte.

Förslaget syftar till att stötta byggbranschen. Det är nu ute på snabbremiss och är tänkt att spikas senare i vår.

Källa: Regeringskansliet

Stockholm hårdast drabbat

Under 2024 gick drygt 2 000 byggföretag i konkurs i Sverige, varav 803 i Stockholmsområdet.

Stockholm har därmed drabbats hårdast i hela landet av den vikande byggkonjunkturen.

Ett bidragande skäl till detta är att många stockholmare passade på att renovera sina hus och lägenheter under pandemin. Efter pandemin la folk i stället sina pengar på annat, exempelvis resor.

Till det kom den kraftiga kostnadschocken 2023 som gjorde att färre hade råd med renoveringar. Ombyggnad av småhus föll med runt 16 procent mellan 2021 och 2024.

Ett sätt att hitta byggföretag är att leta på sajten schysstabyggare.se.

Källa: Byggföretagen

PetterBeckman
08-550 550 77