JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

TV-klipp och nyheter

Dansstopp i Jakan när Riddar Jakob stänger

KLENOD. "Folk har berättat att deras föräldrar träffades här", säger delägaren Andreas Ahlberg som jobbade på Riddar Jakob i över tio år.
 Foto: Naimi Lundegård

KLENOD. "Folk har berättat att deras föräldrar träffades här", säger delägaren Andreas Ahlberg som jobbade på Riddar Jakob i över tio år. Foto: Naimi Lundegård

20220414130400
20220414130400
2022-04-14
13:04
2022-04-14 13:04

Nattklubben och restaurangen Riddar Jakob kommer att stänga i slutet av månaden. En tuff pandemi och kommunens planer på att riva delar av huset ligger bakom beslutet.

Slutet på en era, så kan man förklara beslutet som ägarna Andreas Ahlberg och Samer Chammas tagit.

– Det är blandade känslor. Tråkigt för man har många minnen härifrån. Men både jag och Samer har andra saker vi jobbar med så det blir bra att kunna fokusera på annat, säger Andreas.

Sedan 70-talet har nattklubben varit ett nav för danssugna med spegeltak och blinkande lampor.

Beslutet att stänga handlar mestadels om kommunens planer för Jakobsbergs centrum. Just nu utreder fastighetsägaren Järfällahus att riva en del av låghuset på Posthuset, vilket även innebär en del av Riddar Jakobs lokaler.

– Det är en del av en större förändring för centrum och det är som det är. Vi har stängt dörren i omgångar under pandemin, men nu stänger vi dörren för gott, säger Samer.

Tappar motivation

I somras hade Riddar Jakob precis bytt koncept och ställt in sig på att satsa, när det meddelades att lokalen kunde komma att rivas.

– Efter pandemin och detta beskedet kom så tappades lite av motivationen, säger Samer som också äger Beirut Meza i gula huset mittemot pendeltågsstationen.

Än har inget beslut om rivningen tagits, men att inte veta har gjort det svårt att hålla igång.

Nu stänger vi dörren för gott

– De har skjutit på utredningen och då vet man inte om man ska satsa, i slutändan blir det inte stabilt att fortsätta driva stället.

Farvälfest

På frågan om vilka som varit Samer och Andreas bästa minne har de svårt att välja ett.

– Jag tänker på alla event vi har haft med olika artister, säger Samer.

– Jag började jobba här 2008 och har haft kul från start, man var alltid glad på jobbet. Sen lärde jag mig otroligt mycket om att driva restaurang och träffa en massa folk, säger Andreas.

Klubben är öppen månaden ut och helgen 29-30 april blir sista gången man kan dansa sig svettig på klubben.

Vad vill ni säga till alla som varit här?

– Tack för den här tiden, välkomna denna månad för att säga hejdå, säger Andreas.

Anrik historia

Sedan 1970-talet har Järfällabor och andra vallfärdat till klubben.

I början på 2000-talet bytte de namn till Milenium Palace. Senare döptes det om till Riddar Jakob igen, sen till Palace och sen till Riddar Jakob.

Riddar Jakob är Järäfllas enda nattklubb.

KLENOD. "Folk har berättat att deras föräldrar träffades här", säger delägaren Andreas Ahlberg som jobbade på Riddar Jakob i över tio år.
 Foto: Naimi Lundegård

KLENOD. "Folk har berättat att deras föräldrar träffades här", säger delägaren Andreas Ahlberg som jobbade på Riddar Jakob i över tio år. Foto: Naimi Lundegård

DÅ. Andreas Ahlberg, Samar Chammas och Thed Wiell när de ville sätta igång kroglivet i Jakan 2017.
 Foto: Mikael Andersson

DÅ. Andreas Ahlberg, Samar Chammas och Thed Wiell när de ville sätta igång kroglivet i Jakan 2017. Foto: Mikael Andersson

PLAN. Kommunen utreder möjligheter att riva delar av Riddar Jakobs lokaler, den högra delen av huset.
 Foto: Naimi Lundegård

PLAN. Kommunen utreder möjligheter att riva delar av Riddar Jakobs lokaler, den högra delen av huset. Foto: Naimi Lundegård

MITTPUNKT. Sedan 70-talet har folk tagit sig till Järfälla för att besöka den anrika klubben.
 Foto: Naimi Lundegård

MITTPUNKT. Sedan 70-talet har folk tagit sig till Järfälla för att besöka den anrika klubben. Foto: Naimi Lundegård

Senaste nyheterna

Medicinen blir 900 kronor dyrare för dem som ordineras många läkemedel.

Medicinen blir 900 kronor dyrare för dem som ordineras många läkemedel.

Mostphotos

Sågar höjningen: Sjuka stockholmare kan avstå medicin

Nyheter

Högkostnadsskyddet höjs med 900 kronor ✔ Ministerns svar: "måste höjas för att klara en långsiktig finansiering"

Fullt av folk på invigningen av Fritidsbanken i Skärholmen i vintras.

Fullt av folk på invigningen av Fritidsbanken i Skärholmen i vintras.

Fritidsbanken

Då får Huddinge gratis utlåning av sportprylar

Nyheter

Öppnar snart ✔ Inlämningsplatser runt om i kommunen ✔ "Jätteglad att vi nästan är i mål"

Under trygghetsvandringarna går man runt i stadsdelen, för att upptäcka eventuella problem.

Under trygghetsvandringarna går man runt i stadsdelen, för att upptäcka eventuella problem.

Emma Löf Hagström

Nu börjar trygghetsvandringarna igen

Nyheter

Chans för Järvaborna att påverka sitt närområde

Sågar höjningen: Sjuka kan avstå från att hämta ut medicin

Medicinen blir 900 kronor dyrare för dem som ordineras många läkemedel.

Medicinen blir 900 kronor dyrare för dem som ordineras många läkemedel.

Mostphotos

20250318191529
20250318153529
2025-03-18
19:15

Högkostnadsskyddet höjs från 2 900 kronor till 3 800 kronor enligt ett regeringsförslag. Men Region Stockholm tycker att det blir alltför dyrt för många patienter.

Den högsta summa som patienter själva betalar för läkemedel, det så kallade högkostnadsskyddet, är i dag 2 900 kronor under en tolvmånadersperiod.

Nu föreslås taket höjas till 3 800 kronor, en höjning med 30 procent. Höjningen träder i kraft den 1 juli.

Men förslaget har fått kritik, inte minst från pensionärs- och patientorganistioner.

Risker

Även regionstyrelsen i Stockholm, som haft ärendet på remiss, sågar höjningen.

Risken finns att patienter med dålig ekonomi inte hämtar ut ordinerade läkemedel.

"Blir läkemedelskostnaderna för höga för den enskilde finns en risk för att man avstår från behandling – med ökad risk för komplikationer, en försämrad hälsa och behov av akut sjukvård" skriver de.

Även Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket, den statlig myndighet som beslutar om vilka läkemedel som ska ingå i högkostnadsskyddet, anser att analysen av höjningens effekter är ofullständig.

"Nödvändigt"

Höjningen motiveras med att statens subvention av läkemedel skjutit i höjden. Kostnaden har ökat med 49 procent från 2012 till och med 2024, medan motsvarande ökning för patientens egenavgift har varit 17 procent, skriver regeringen i ett pressmeddelande.

En åldrande befolkning och medicinska framsteg, som ger ökade möjligheter till behandling, gör att kostnaderna ökar allt snabbare, menar de. Under 2025 tillförs 6 141 miljoner kronor till läkemedelsförmånerna.

– Det är nödvändigt att öka kostnaderna i statens budget för läkemedel för att säkerställa att alla patienter får tillgång till de behandlingar de behöver. Men det kräver också att patienternas egenavgift behöver höjas för att klara en långsiktig finansiering, säger sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD).

Så funkar högkostnadsskyddet

Läkemedel upp till 1 450 kronor ingen rabatt. 1 juli: upp till 2 000 kronor.

Läkemedel 1450-2 768 kronor 50 procents rabatt. 1 juli: 2 001-3 586 kronor 25 procents rabatt.

Läkemedel 2 769-5 142 kronor 75 procents rabatt. 1 juli: 3 587-5 300 kronor 75 procents rabatt.

Den som kommer upp i 2 900 kronor på tolv månader får frikort resten av perioden. 1 juli: frikort efter 3 800 kronor.

Källa: ehälsomyndigheten

IngridJohansson
08-550 551 04