JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

TV-klipp och nyheter

Fredrik och Erik fixar årlig isbana i Spånga

Roligt. Fredrik förbereder isen. Vanligtvis spolas den två till tre gånger i veckan.

Roligt. Fredrik förbereder isen. Vanligtvis spolas den två till tre gånger i veckan.

Fredrik Brännvall

20221219165454
20221219165448
2022-12-19
16:54

På Mellangårdsplan i Spånga har två grannar tagit vid traditionen och spolar fram en is varje vinter. Med stöd från idrottsplatsen skapar de förutsättningar så att alla kan få möjlighet att åka skridskor.

Solhem

Mitt emellan Sörgårdsvägen och Norrgårdsvägen ligger grusplätten som kallas Mellangårdsplan. Sedan pandemiåret 2020 har grannarna Fredrik Brännvall och Erik Engelbrekts tillsammans spolat isen varje vinter.

– Jag flyttade hit 2015 och min dåvarande granne hade då spolat isen ungefär 20 år. Sedan tog jag över och 2019 flyttade Erik in i huset bredvid och började hjälpa till efterföljande vinter, på den vägen är det, förklarar Fredrik Brännvall.

Vad kostar det att anlägga isen?

– Ingenting. Vi har en brandpost med nyckel och en slang som vi fått av Spånga IP. Jag tror att det är så pass uppskattat så det vore bara konstigt om det skulle kosta något eftersom grusplanen inte används.

Initiativet uppskattats av de som använder isbanan, säger dem.

– Vi gillar ju att åka skridskor och det är roligt att fler delar den fritidsaktiviteten. Med enkla medel kommer man ut och rör på sig och det kommer folk i olika åldrar och åker. Det är jätteroligt, berättar Erik Engelbrekts.

De båda initiativtagarna får höra positiva ord på grund av arbetet de gör.

– Det är många som visar sin uppskattning och säger det till oss. Det känns bra och det blir lite roligare att hålla på när det man gör uppskattas.

Vi gillar ju att åka skridskor och det är roligt att fler delar den fritidsaktiviteten.

Isbana. Grannarna Erik Engelbrekts (till vänster) och Fredrik Brännvall ordnar isen på Mellangårdsplan.

Isbana. Grannarna Erik Engelbrekts (till vänster) och Fredrik Brännvall ordnar isen på Mellangårdsplan.

Fredrik Brännvall

Tiodygnsprognosen

När Fredrik och Erik märker att vinterkylan har anlänt så håller de ständigt koll på väderapparna.

– När vi ser att prognosen visar minusgrader under hela dygnet i tio dagar i sträck, då är det dags att spola till isen. När vi börjar så krävs det ungefär fyra, fem spolningar innan en naturis har lagt sig, sedan underhåller vi den ungefär två, tre gånger i veckan under vintern, säger Fredrik Brännvall.

Enligt dem är det viktigt att det finns utrymmen att nyttja för olika aktiviteter.

– Jag tycker det är viktigt att alla, med ganska enkla medel, kan få möjlighet att röra på sig, säger Erik Engelbrekts.

Fredrik stämmer in och säger att han hoppas på en lång och kall vinter så isen får vara kvar ett bra tag till.

– Det är ofta man ser ungdomar som spelar hockey om kvällarna med pannlampor, det är jättekul. Vi hoppas verkligen att vintern blir lång och kall så isen får ligga kvar riktigt länge.

Grannarna

Fredrik Brännvall, 36 år. Som liten spolade föräldrarna en is på fotobllsplanen intill huset och där började intresset för ishockey. Idag bor han i Spånga med fru och två barn samt hunden Hedi. När han inte spolar is tränar han barnens fotbollslag och följer Djurgårdens hockeymatcher.

Erik Engelbrekts, 42 år. Från Hälsingland men nu bosatt i Spånga med fru och tre barn. När han inte spolar is så gillar han att vara ute i naturen och jaga.

Källa: Mitt i

JohanÅkesson
08-550 551 07

Senaste nyheterna

Medicinen blir 900 kronor dyrare för dem som ordineras många läkemedel.

Medicinen blir 900 kronor dyrare för dem som ordineras många läkemedel.

Mostphotos

Sågar höjningen: Sjuka stockholmare kan avstå medicin

Nyheter

Högkostnadsskyddet höjs med 900 kronor ✔ Ministerns svar: "måste höjas för att klara en långsiktig finansiering"

Fullt av folk på invigningen av Fritidsbanken i Skärholmen i vintras.

Fullt av folk på invigningen av Fritidsbanken i Skärholmen i vintras.

Fritidsbanken

Då får Huddinge gratis utlåning av sportprylar

Nyheter

Öppnar snart ✔ Inlämningsplatser runt om i kommunen ✔ "Jätteglad att vi nästan är i mål"

Under trygghetsvandringarna går man runt i stadsdelen, för att upptäcka eventuella problem.

Under trygghetsvandringarna går man runt i stadsdelen, för att upptäcka eventuella problem.

Emma Löf Hagström

Nu börjar trygghetsvandringarna igen

Nyheter

Chans för Järvaborna att påverka sitt närområde

Sågar höjningen: Sjuka kan avstå från att hämta ut medicin

Medicinen blir 900 kronor dyrare för dem som ordineras många läkemedel.

Medicinen blir 900 kronor dyrare för dem som ordineras många läkemedel.

Mostphotos

20250318191529
20250318153529
2025-03-18
19:15

Högkostnadsskyddet höjs från 2 900 kronor till 3 800 kronor enligt ett regeringsförslag. Men Region Stockholm tycker att det blir alltför dyrt för många patienter.

Den högsta summa som patienter själva betalar för läkemedel, det så kallade högkostnadsskyddet, är i dag 2 900 kronor under en tolvmånadersperiod.

Nu föreslås taket höjas till 3 800 kronor, en höjning med 30 procent. Höjningen träder i kraft den 1 juli.

Men förslaget har fått kritik, inte minst från pensionärs- och patientorganistioner.

Risker

Även regionstyrelsen i Stockholm, som haft ärendet på remiss, sågar höjningen.

Risken finns att patienter med dålig ekonomi inte hämtar ut ordinerade läkemedel.

"Blir läkemedelskostnaderna för höga för den enskilde finns en risk för att man avstår från behandling – med ökad risk för komplikationer, en försämrad hälsa och behov av akut sjukvård" skriver de.

Även Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket, den statlig myndighet som beslutar om vilka läkemedel som ska ingå i högkostnadsskyddet, anser att analysen av höjningens effekter är ofullständig.

"Nödvändigt"

Höjningen motiveras med att statens subvention av läkemedel skjutit i höjden. Kostnaden har ökat med 49 procent från 2012 till och med 2024, medan motsvarande ökning för patientens egenavgift har varit 17 procent, skriver regeringen i ett pressmeddelande.

En åldrande befolkning och medicinska framsteg, som ger ökade möjligheter till behandling, gör att kostnaderna ökar allt snabbare, menar de. Under 2025 tillförs 6 141 miljoner kronor till läkemedelsförmånerna.

– Det är nödvändigt att öka kostnaderna i statens budget för läkemedel för att säkerställa att alla patienter får tillgång till de behandlingar de behöver. Men det kräver också att patienternas egenavgift behöver höjas för att klara en långsiktig finansiering, säger sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD).

Så funkar högkostnadsskyddet

Läkemedel upp till 1 450 kronor ingen rabatt. 1 juli: upp till 2 000 kronor.

Läkemedel 1450-2 768 kronor 50 procents rabatt. 1 juli: 2 001-3 586 kronor 25 procents rabatt.

Läkemedel 2 769-5 142 kronor 75 procents rabatt. 1 juli: 3 587-5 300 kronor 75 procents rabatt.

Den som kommer upp i 2 900 kronor på tolv månader får frikort resten av perioden. 1 juli: frikort efter 3 800 kronor.

Källa: ehälsomyndigheten

IngridJohansson
08-550 551 04