Hade vikingarna verkligen hjälm med horn?

Amelie Grapé, logoped på Alviksskolan, hade promptat in (ställt) frågan i ett chattprogram som bygger på artificiell intelligens, AI.

Hon hade bett AI göra en bild av vikingar.

– Och då blev det vikingar som hade horn, och då kunde vi prata om det. Hade vikingarna horn på hjälmarna? Nej, de hade de inte. Varför gör AI så? Det blev jättebra diskussioner, säger Amelie Grapé.

Att få elever med hörselskador och språksvårigheter med sig på lektionerna, och få dem att börja prata om hur de ska sätta ihop meningar, är en utmaning, låter Amelie Grapé och hennes kollega, logopeden Cornelia Carlin, förstå.

Alviksskolan tar emot elever som har en hörselnedsättning från hela Storstockholm, berättar Cornelia Carlin.

Alviksskolan tar emot elever som har en hörselnedsättning från hela Storstockholm, berättar Cornelia Carlin.

Stefan Källstigen

Här på Alviksskolan jobbar Amelie Grapé och Cornelia Carlin sedan länge tillsammans med skolans lärare att med hjälp av nya digitala tekniken undervisa elever med hörselskador och språksvårigheter.

Skola med hörselklasser

Alviksskolan är lite speciell på det sättet att skolan har särskilda hörselklasser.

– Vi tar emot elever från hela Storstockholm som har en hörselnedsättning. De går i vanlig klass, det är ingen specialskola, det är hörselklasser men lite färre elever och högre lärartäthet, säger Cornelia Carlin.

För eleverna brukar Cornelia Carlin förklara vad en logoped är.

Amelie Grapé och Cornelia Carlin jobbar bland annat med ett chatprogram som bygger på artificiell intelligens i sin undervisning.

Amelie Grapé och Cornelia Carlin jobbar bland annat med ett chatprogram som bygger på artificiell intelligens i sin undervisning.

Stefan Källstigen

– Ibland brukar jag säga till de små barnen att vi logopeder är lite av en språkdoktor när det kommer till språk och kommunikation, vi har en bred och fördjupad kunskap kring vad språk och språksvårigheter är.

Vi lever i en bra tid för de här eleverna som har språkstörningar, det finns så mycket hjälpmedel att tillgå.

Cornelia Carlin och Amelie Grapé jobbar med den nya digitala tekniken i sin undervisning, bland annat med ipads. Där finns många funktioner som är till hjälp i de här sammanhangen, enligt de båda logopederna, som uppläsning av texter och möjligheten att jobba med bilder.

– Många barn med diagnoser behöver ofta bildstöd och då har vi jobbat med strategier, hur de kan jobba med sitt eget bildstöd i stället för att det ska hänga på att läraren ska göra allt material. Hur kan du göra för att lära dig, du kan googla på det här ordet, lägga ned en bild, exemplifierar Cornelia Carlin.

Förra året startade logopederna på Alviksskolan ett instagramkonto där de lägger upp undervisningstips till andra logopeder i Stockholm.

Förra året startade logopederna på Alviksskolan ett instagramkonto där de lägger upp undervisningstips till andra logopeder i Stockholm.

Stefan Källstigen

Nu under senare tid har de båda logopederna börjat att jobba med chattprogram som bygger på artificiell intelligens.

– Jag ser elever som inte blir hjälpta av stavningsprogrammen för att stavningsprogrammen är ju stavning men har man svårt med språket och meningsuppbyggnad så fastnar man där. Om eleverna då sätter in sin text i en AI-chatt kan de få fetmarkerade svar vad de behöver rätta. Det är inte så att AI ger svaret utan AI kan också hjälpa till att hitta problemen och hjälpa till att vägleda dem hur de ska lägga upp texten, säger Amelie Grapé.

AI har inspirerat

Amelie Grapé säger att hon själv blivit inspirerad av att använda AI.

– Jag tänkte först att det kanske bara var ett verktyg man använde för att fuska men jag insåg att det är inte så utan det är mer som en lärare eller en förälder, AI kan fungera som en assistentlärare.

På frågan om det finns några nackdelar med att använda AI svarar de båda logopederna att de vill ha både böcker och ipads, att båda ska finnas tillgängliga och att man ska kunna välja hur man använder dem i undervisningen.

– Vi vill att tekniken ska finnas där, den ska vara tillgänglig och man ska kunna välja hur man använder den för de här eleverna som har svårigheter, säger Cornelia Carlin.

I slutet av maj ska eleverna i hörselklasserna på Alviksskolan ha en filmfestival, där eleverna får göra egna filmer. Många av filmerna kommer att göras i det här rummet, med den gröna väggen som bakgrund. I stället för Guldpalmen, som delas ut vid filmfestivalen i franska Cannes, får vinnande elev på Alviksskolan en guldsnäcka.

I slutet av maj ska eleverna i hörselklasserna på Alviksskolan ha en filmfestival, där eleverna får göra egna filmer. Många av filmerna kommer att göras i det här rummet, med den gröna väggen som bakgrund. I stället för Guldpalmen, som delas ut vid filmfestivalen i franska Cannes, får vinnande elev på Alviksskolan en guldsnäcka.

Stefan Källstigen

Cornelia Carlin:

– Vi lever i en bra tid för de här eleverna som har språkstörningar, det finns så mycket hjälpmedel att tillgå i deras ipads som de använder dagligen. Vi finns där och ger tips om hur man kan använda hjälpmedlen.