JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

TV-klipp och nyheter

Kulturhuset fylls av lokala kulturskapare 2025

Paloma Winneth och Maja Salomonsson hoppas att barn och unga i området med liknande erfarenheter ska känna sig sedda och våga prata även om sådant som är svårt.

Paloma Winneth och Maja Salomonsson hoppas att barn och unga i området med liknande erfarenheter ska känna sig sedda och våga prata även om sådant som är svårt.

Martin Svensson

20250321060022
20250321084324
2025-03-21
06:00
2025-03-21 08:43

Kulturhuset stadsteatern i Skärholmen satsar 2025 på lokala kulturskapare. Först ut är Sätrabon Paloma Winneths Lunita Lunita som, med avstamp i hennes eget liv, berättar hur det är att växa upp med en missbrukande, våldsam med samtidigt kärleksfull förälder.

Stjärnorna gnistrar över scenen. Där i månskenet vid fontänen möter vi Luna som med hjälp av en månritual söker kontakt med sin döda pappa och sakta börjar minnena träda fram. Minnen av en pappa som tog hennes tankar och fantasi på allvar, som skapade magi i vardagen och som, med utgångspunkt från sina egna erfarenheter av flykten från en diktatur, visade henne vikten av politik, samhällsengagemang och möjligheterna att förändra. 

Men också minnen av en pappa som hon var rädd för, som var våldsam, som missbrukade och skrek. 

Hon var tio år när han försvann och de blandade känslorna var svåra att hantera. 

– Jag bar på så mycket skuld för att jag älskade min pappa, säger Paloma Winneth som spelar Luna.

Paloma Winneth som karaktären Luna på lekplatsen vid på terrassen vid Skärholmens centrum.

Paloma Winneth som karaktären Luna på lekplatsen vid på terrassen vid Skärholmens centrum.

Senay Berhe

Tillsammans med Maja Salomonsson, konstnärlig ledare på stadsteatern i Skärholmen, har hon skrivit pjäsen Lunita Lunita, som nu visas för ungdomar från 14 år och uppåt. 

– Man har så mycket som man bär på som en hemlighet eller skam, som man kapslar in. Det kan vara bra att släppa ut det. Jag hade velat få en spegling av det som tonåring för att kunna sätta ord på det, så jag lånar ut berättelsen om mitt och pappas liv så att andra barn ska få redskap att nysta i sina och våga prata om sina motstridiga känslor, både det som är fint och det som är jobbigt, säger Paloma Winneth.

För barn som har föräldrar som flytt, som fått utstå stora umbäranden eller utsätts för rasism kan det vara extra svårt tror de, och betonar att det är okej att ha flera motstridiga känslor inom sig och att våga prata om dem. Både om det som är bra och dåligt. 

Jag lånar ut berättelsen om mitt och pappas liv så att andra barn ska få redskap att nysta i sina och våga prata om sina motstridiga känslor, både det som är fint och det som är jobbigt.

Lokala förbilder är viktiga menar både Paloma Winneth och Maja Salomonsson.

Lokala förbilder är viktiga menar både Paloma Winneth och Maja Salomonsson.

Martin Svensson

Kulturhuset satsar på lokala kulturskapare

Fontänen där allt börjar är en modell av den på Skärholmstorget – en plats Paloma Winneth ofta varit på. Stadsteatern i Skärholmen satsar under 2025 på föreställningar där konstnärer och upphovspersoner kommer från Skärholmen, Sätra, Bredäng och Vårberg.

– Det finns så många verksamma konstnärer inom scenkonst och dans som är uppvuxna här. Tanken är att skapa synergier mellan utövande konstnärer och kommande genrationer och då är förebilder en viktig del, säger Maja Salomonsson.

Lokala förebilder spelar roll tror Paloma Winneth.

– Teater måste ha en förankring bland befolkningen och det märks att det här är något som folk har väntat på. Man hör många som pratar om det, säger hon.

Samtidigt är de olika berättelserna som spelas under året universella, med teman som många känner igen sig i oavsett var de växer upp, precis som Lunita Lunita.

– Man är inte ensam, 500 000 barn växer upp med missbruk, psykisk ohälsa eller våld. Många barn tror att det bara är deras problem och inget att prata om, men det är ett gigantisk samhällsproblem och det är otroligt viktigt att förstå och prata om, säger Maja Salomonsson.

Både för skolor och allmänheten

Pjäsen Lunita Lunita hade premiär på stadsteatern i Skärholmen den 8 mars.

Föreställningen vänder sig till ungdomar från 14 år och uppåt och spelas både för skolor och för allmänheten. 

Pjäsen, som är skriven av Paloma Winneth och Maja Salomonsson, spelas till och med den 12 april.

I föreställningen finns också en konstutställning med tavlor målade av Paloma Winneths pappa Pablo Alejandro Varela-montes.

Biljetterna kostar 60 kronor upp till 26 år, därefter 120. 

Källa: Kulturhuset Stadsteatern Skärholmen 

AnnaRönngren
08-550 550 71

Senaste nyheterna

Genom att låta fler barn delta i förskolan kan vi stödja barn som behöver extra hjälp, skriver debattörerna.

Genom att låta fler barn delta i förskolan kan vi stödja barn som behöver extra hjälp, skriver debattörerna.

Angie Gray

Debatt: Botkyrkas språkkrav i förskolan är en förebild

Nyheter

Det här är en insändare. Åsikterna som framförs är skribenternas egna.

Centerparitets Marko Janicic och Jonas Naddebo tog en öl på Vattentorget vid Slussen i protest.

Centerparitets Marko Janicic och Jonas Naddebo tog en öl på Vattentorget vid Slussen i protest.

Pontus Hammarlund

Centern halsar bira vid Slussen – i protest mot alkoholförbud

Nyheter

"Dödar kulturen och näringslivet" ✔ Tror på annan lösning

2017 gjordes en utredning, i vilken det inte konstaterades att inomhusmiljön bidrog till hälsobesvär.

2017 gjordes en utredning, i vilken det inte konstaterades att inomhusmiljön bidrog till hälsobesvär.

Mikael Andersson

Anställda på slottet blev långtidssjuka – kräver ersättning

Nyheter

Kommunen avfärdar kraven – ingen skuld i utredningen ✔ Juristen: "Borde åtminstone be om ursäkt"

De halsar bira vid Slussen i protest

Centerparitets Marko Janicic och Jonas Naddebo tog en öl på Vattentorget vid Slussen i protest.

Centerparitets Marko Janicic och Jonas Naddebo tog en öl på Vattentorget vid Slussen i protest.

Pontus Hammarlund

20250406153922
20250404134143
2025-04-06
15:39

Planen är att införa alkoholförbud över i princip hela Slussen. En dödsstöt mot kulturen och näringslivet, menar Centerpartiet – som skålar i protest.

Nya Slussen öppnas löpande upp för att allt mer bli ett nöjescentrum. För att minska risken för problem med stök och fylla vill den lokala majoriteten sätta stopp för möjligheten att dricka alkohol på gator och torg i området. Områdena i fråga är Vattentorget, Mälarterrassen, Södermalmstorg och Ryssgården.

För att protestera mot det föreslagna förbudet tog Centerpartiets gruppledare Jonas Naddebo en öl på en bänk Vattentorget, tillsammans med Marko Janicic (C), ersättare i Södermalms stadsdelsnämnd.

– Jag var tacksam för att vi fick lite sol, för det var kallt i luften, säger Marko Janicic.

– Södermalm är stadens trevligaste plats för att träffas och dricka bärs. Jag förstår den problematik man försöker lösa, men samtidigt dödar man kulturen och näringslivet. Det är en symbolisk behandling av problemen. De upphör inte, utan flyttar bara till andra stadsdelar.

"För Centerpartiet är det obegripligt att den styrande majoriteten vill förstöra allt genom att tvinga på stockholmarna ännu ett i raden av alla alkoholförbud som införts under deras tid vid makten.,” säger Marko Janicic (C), ersättare i Södermalms stadsdelsnämnd.

"För Centerpartiet är det obegripligt att den styrande majoriteten vill förstöra allt genom att tvinga på stockholmarna ännu ett i raden av alla alkoholförbud som införts under deras tid vid makten.,” säger Marko Janicic (C), ersättare i Södermalms stadsdelsnämnd.

Pontus Hammarlund

"Överreglering"

Han tror snarare att lösningen ligger i förebyggande insatser.

– Det här är mer av en social dumpning som inte är konstruktiv.

Det finns förslag på undantag i förbudet. Längs Munkbrokajen och i den ännu inte byggda Katarinaparken skulle öl och vin tillåtas klockan 14–00.

Räcker inte det?

– Nej, det känns som att överreglering att bestämma när någon får ta en bärs. Om någon en fredag vill ha en kick off där klockan 12 borde de få det. Katarinaparken är heller inte byggd, det finns inga problem där att lösa. Jag fattar att man vill vara proaktiv, men det är mer som att de sett och tagit en chans och överreglerat.

Förslaget till förbudet har motiverats med att de flesta stora torg i staden har den här typen av förbud, samt att många cyklister passerar Slussen.

Anders Göransson (S), ordförande i Södermalms stadsdelsnämnd, har tidigare motiverat de två undantagen på Munkbron och Katarinaparken.

– Vi tycker att det är en rimlig avvägning mellan olika intressen. Slussen ska vara en mötesplats. Vi tror att möjligheten att dricka ett glas vin efter klockan 14 skulle uppskattas.

VictorMalmcrona
08-550 550 57